Linux öğrenmek istiyorum. (Windows'ta gelişmiş kullanıcıyım.)

Başlatan hasanmerkit, 14 Mart 2017 - 00:36:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moons94

AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"

hasanmerkit

Alıntı yapılan: ata1 - 15 Mart 2017 - 01:15:30
en kolayı sistemi yeniden başlat belliki paket yükleyici açık yada halen kurulan paket var.
Yaptım sıkıntı devam etti.

Alıntı yapılan: moons94 - 15 Mart 2017 - 01:16:39
hangi işlemi yaparken gerçekleşti bu olay ?
Dediğiniz paket güncelleme işlemi için yazdığım kodlarda sorun çıktı hocam.

moons94

hasanmerkit

Sistemi tamamen kapatıp açmam ve sonra root kullanıcısı olmam sorunu çözdü.
Yardımlarınız için teşekkürler.

gecegezen

Olayı çözmüşün zaten ama ben kısaca bir özet geçme gereyi duydum o durum paket sisteminde bir karısıklık olmasın diye aynı anda tek bir paket yöneticinin çalışması için alınmış bir önlem büyük olasılıkla arkada bir paket yönetici açıktı yani güncelleme, bir program kurulumu veya silme islemi yapılıyordu eğer hiç birşey yapmıyordum diyorsan arada bir kaynaklar internet üzerinden güncellenir sende o ana denk gelmiş olabilirsin en kötü olasılıkla bir program kurma veya silme yazılımı hatalı sonlanmıştır o yüzden o dosya kilitli kalmıştır ki yeniden başlatınca silinir o dosya
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

hasanmerkit

Alıntı yapılan: gecegezen - 15 Mart 2017 - 04:33:19
Olayı çözmüşün zaten ama ben kısaca bir özet geçme gereyi duydum o durum paket sisteminde bir karısıklık olmasın diye aynı anda tek bir paket yöneticinin çalışması için alınmış bir önlem büyük olasılıkla arkada bir paket yönetici açıktı yani güncelleme, bir program kurulumu veya silme islemi yapılıyordu eğer hiç * bir şey yapmıyordum diyorsan arada bir kaynaklar internet üzerinden güncellenir sende o ana denk gelmiş olabilirsin en kötü olasılıkla bir program kurma veya silme yazılımı hatalı sonlanmıştır o yüzden o dosya kilitli kalmıştır ki yeniden başlatınca silinir o dosya
Bilgin için sağol :)

Peki "sudo" komutu ne anlama gelir?
Örneğin;
"su root" yazdığımda root kullanıcısına giriş yapıyorum.
Aynı şekilde "sudo su root" yazınca da giriş yapılıyor.
Aralarında bir fark var mı?

gecegezen

sudo geçici olarak yada tek komutluk şekilde root olmanı sağlıyor yani sadece o komut için sonrakı yazdığın komut için;
su ile tamamen kullanıcı değiştiriyorsun yani root oturumu açmış oluyorsun oturumu kapatıncaya kadar rootsun.
"su root" yazdığın zaman oturum değiştirdiğin için root sifresi ister, "sudo su root" sudo komutu kullandığın için kullanıcı sifresi ile geçiş yaparsın

hasanmerkit

Alıntı yapılan: gecegezen - 15 Mart 2017 - 14:42:52
sudo geçici olarak yada tek komutluk şekilde root olmanı sağlıyor yani sadece o komut için sonrakı yazdığın komut için;
su ile tamamen kullanıcı değiştiriyorsun yani root oturumu açmış oluyorsun oturumu kapatıncaya kadar rootsun.
"su root" yazdığın zaman oturum değiştirdiğin için root sifresi ister, "sudo su root" sudo komutu kullandığın için kullanıcı sifresi ile geçiş yaparsın
Sağol :)

Harici diske linuxu kurdum. İşletim sistemi bozulmuş Windows olan müşteri bilgisayarlarında yedek almamı da baya kolaylaştırdı :)

Peki çok soru soruyorum ama Windows'ta "chkdsk /f /x c:" ye denk gelen kodun Ubuntu'taki terminal karşıtı hangi kod oluyor bilen var mı?

gecegezen

yine windows komutlarını bu forumda bilinmeyebilir yani ben komutu biliyorum ama ne uzantılarını bilmiyorum. Dosyalama sistemi onarma için programlar arıyorsan linux kullanılan bölümler için fsck kullanılır genelde ama bağlı bir bölüme bunu çalıştıramazsın yani sistem bölümü kontrol edeceksen bilgisayarı canlı cd veya usb ile açmalısın.
ntfs için kullanıcaksan ntfs uzantısıda var diye biliyorum ama emin değilim, birde ntfsfix var ki bir iki defa kullandım ve benim pek işime yaramadı. ntfs onarma için ben windowsu tavsiye ederim kendi dosyalama sistemi ve kodları kapalı, yanlış düşünüyorda olabilirim :)

hasanmerkit

Alıntı yapılan: gecegezen - 15 Mart 2017 - 15:21:37
yine windows komutlarını bu forumda bilinmeyebilir yani ben komutu biliyorum ama ne uzantılarını bilmiyorum. Dosyalama sistemi onarma için programlar arıyorsan linux kullanılan bölümler için fsck kullanılır genelde ama bağlı bir bölüme bunu çalıştıramazsın yani sistem bölümü kontrol edeceksen bilgisayarı canlı cd veya usb ile açmalısın.
ntfs için kullanıcaksan ntfs uzantısıda var diye biliyorum ama emin değilim, birde ntfsfix var ki bir iki defa kullandım ve benim pek işime yaramadı. ntfs onarma için ben windowsu tavsiye ederim kendi dosyalama sistemi ve kodları kapalı, yanlış düşünüyorda olabilirim :)

Bilgisayarcıda çalışıyorum ve genellikle bu chkdsk komutuyla bazı dosya sistemi hasar görmüş disklerden veri kurtarabiliyorum.
Ama HDD iyice bozulmuş bilgisayarda Live Windows açılması bile zorlaşabildiği için taşınabilir Ubuntu hazırladım ve baya da işime yaradı.
Eğer bu yazdığın komut chkdsk komutuna yakınsa iş görür :)

gecegezen

benzer isleri görürler ama dediğim gibi dosyalama sistemleri asıl önemli olan bu durumda ntfsfix veya fsck bunları bir googlela

hasanmerkit

Alıntı yapılan: gecegezen - 15 Mart 2017 - 16:38:03
benzer isleri görürler ama dediğim gibi dosyalama sistemleri asıl önemli olan bu durumda ntfsfix veya fsck bunları bir googlela
Bu kodları not aldım. Sağol :)

Yeni yaşadığım sorun:
Anamakinaya USB HDD takıp Ubuntuyu boot ettim.
Ubuntuda yaptığım bir çalışmayı Windows'a atmalıyım.
Fakat;

"Hasan Merkit" erişilmedi.
Error mounting /dev/sda4 at /media/hasanmerkit/Hasan Merkit: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000" "/dev/sda4" "/media/hasanmerkit/Hasan Merkit"' exited with non-zero exit status 14: Windows is hibernated, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda4': İşleme izin verilmedi
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

hatası alıyorum. Windows UEFI modunda GTP stilinde NTFS olarak kurulu. Ne yapmam gerek?
Farklı USB bellek kullanmam mümkün değil çünkü ne hikmetse laptopun tek usb girişi var.
USB'deki HDD'yi çektiğim an Ubuntu gider.

Veya Windows üzerinden Ubuntu diskin içini nasıl görebiliriz?

ata1

ntfsfix diye arat  forumda :)) YX yerine sda4 örneğin

sudo ntfsfix /dev/sdYX

hasanmerkit

Hocam çözdüm ya :)
Suç linuxte falan değil.

Windows 8 ve sonraki sürümlerde gelen Hızlı Başlatma (hibralate midir nedir) özelliğini Windows'tan kapatmak gerekiyormuş.
Denedim ve çalıştı. Uğraştığın için gene teşekkür ederim hocam :)

ata1

guestwho

Bu başlık altında tam olarak hangi konu ele alınmış acep ? Hadi başlığı açan yeni yetme onu anladık. Diğerlerine ne haller oluyor ? Bana forum kurallarından bahseden sözüm ona yönetici arkadaşlar da bir zahmet forumu çöplüğe döndüren başlıklara bir ara el atsınlar.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

hasanmerkit

Alıntı yapılan: guestwho - 16 Mart 2017 - 06:53:53
Bu başlık altında tam olarak hangi konu ele alınmış acep ? Hadi başlığı açan yeni yetme onu anladık. Diğerlerine ne haller oluyor ? Bana forum kurallarından bahseden sözüm ona yönetici arkadaşlar da bir zahmet forumu çöplüğe döndüren başlıklara bir ara el atsınlar.

Bu formun başlığı Linux'e başlamak isteyen kişilerin tıklayabileceği ve birşeyler öğrenebileceği Linux hakkında bilgiler öğrenmek ve bilgi alışverişi yapmak.

Sen baya bana taktın ve hakaretli konuşuyorsun, biraz daha devam edersen saygı ve sevgi kurallarını bir kenara atar senle anlayacağın dilde konuşmaya başlarım.

Bipolar_Disorder

[mention=620752]@hasanmerkit[/mention]

[mention=620752]@guestwho[/mention]

Belliki arkadaş, uyumsuz ve sürekli birileriyle kavga eden, kimse ile iyi geçinemeyen, anti sosyal kişilik bozuklugu ile alakalı saldırgan egilimleri olan bir arkadaş, boşver umursama Hasan kardeşim..

ata1

[mention=620672]@guestwho[/mention] Ben şuan sana yanıt vermeyeceğım fakat şunu bilki anlayacağın dilde daha evvel konuştuğumdan bir profilim kapandı
bu da kapanabilir hiç sıkıntı değil.Önce adam ol adam gibi konuş sonrasına yönetim zaten bakar.

guestwho

Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz demişler. Şimdi ben de burada duygusal takılıp klavye başından birilerinin adamlığına dil uzatsam ne olur uzatmasam ne olur ? Kuru yaprağı yerinden oynatır mı dersiniz ? Daha evvel söylediğim şey gayet sarih. Forumda metasploit, saldırı ve hacking yöntemleri ile ilgili başlıklardan rahatsızlık duyuyorum. Forum yöneticilerinin de aynı şekilde rahatsızlık duyması gerekir(di). Bu konuda kantarın topuzunu kaçıran ben değilim, bahsettiğim başlıkları açanlar ve buna göz yumanlar.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

hasanmerkit

Alıntı yapılan: guestwho - 18 Mart 2017 - 05:18:14
Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz demişler. Şimdi ben de burada duygusal takılıp klavye başından birilerinin adamlığına dil uzatsam ne olur uzatmasam ne olur ? Kuru yaprağı yerinden oynatır mı dersiniz ? Daha evvel söylediğim şey gayet sarih. Forumda metasploit, saldırı ve hacking yöntemleri ile ilgili başlıklardan rahatsızlık duyuyorum. Forum yöneticilerinin de aynı şekilde rahatsızlık duyması gerekir(di). Bu konuda kantarın topuzunu kaçıran ben değilim, bahsettiğim başlıkları açanlar ve buna göz yumanlar.
Hadi git sen başka yerde resmi konuşmanı yap.
Seni çekemem açtığım başlıklarda seni ilgilendirmez.

moons94

Saldırı ve hackleme konuları niye rahatsız ediyor ki ?

Ayrıca bence konuyu uzatamaya gerek yok. Şikayetin varsa yöneticilere bildirirsin değerlendirmeye alırlar. Yönetimden çok şikayetçi isen bu formu kullanmazsın. Laf dalaşına hiç gerek yok.

alquirel

Sondan başa doğru gideyim.

Alıntı yapılan: moons94 - 18 Mart 2017 - 15:06:37
Saldırı ve hackleme konuları niye rahatsız ediyor ki ?

Saldırı ve hackleme konularının rahatsız etmesi kadar doğal bir şey var mı ki? Bu forumun konusuna, amacına tamamen ters kavramlar. "Özgür yazılım ve açık kaynak" kavramları, saldırı ve hack kelimelerini yanlarına kabul etmezler. "Kali niye var o zaman" diye bir soru canlanıyorsa eğer bu cümlemin üzerine, onu da ayrıca tartışırız.

Forumda metasploit, saldırı ve hacking yöntemleri ile ilgili başlıklardan rahatsızlık duyuyorum. Forum yöneticilerinin de aynı şekilde rahatsızlık duyması gerekir(di). Bu konuda kantarın topuzunu kaçıran ben değilim, bahsettiğim başlıkları açanlar ve buna göz yumanlar.

Rahatsızlık duymanda sonuna kadar hak veriyorum. "Forum yöneticileri" de aynı şekilde rahatsızlık duyuyor. Genel olarak söylüyorsan gördükçe müdahale ediyoruz zaten. Bu başlık özelinde söylüyorsan ben bu başlıkta metasploit, saldırı, hack ifadesi içeren bir cümleye rastlamadım. Bir muhabbet ortamı dönmüş (ki bu da aslında yönetim olarak rahatsızlık duyduğumuz bir nokta, sonra değiniriz) ancak orada da başlık sahibi kendini açık şekilde ifade etmiş ve sonrasında böyle bir konuşma hiç geçmemiş:

Alıntı yapılan: hasanmerkit - 14 Mart 2017 - 13:34:08
Tamam da amacım bilgisayarlara, telefonlara sızmak Hacker olmak olsaydı sanal pc de RAT programları kullanır Kali Linux ile uğraşırdım.
Benim tek amacım linux'u öğrenmek ve terminali kullanabilmek. (Kullanıcı değiştirme, dosya veya program indirme, dosya sile yeniden adlandırma açma gibi basit şeyler)

Alıntı yapılan: guestwho - 16 Mart 2017 - 06:53:53

Forum yönetimi olarak her fırsatta dile getirdiğimiz bir ayrıntı var. Bir başlıkta bir sorun konuşmayı tercih ediyoruz. Doğal olarak başlıkları net bir şekilde sorunu ifade eden cümleler halinde istiyoruz, daha önce sorulmuş olabilecek konular için üyelerden önce arama yapmalarını bekliyoruz. Çözümünü bulamazsa açtığı konuda sadece bir sorununu ayrıntılı şekilde anlatıp yardım beklemesini istiyoruz. Ama çoğu zaman hep istemiş oluyoruz, uygulayan olmuyor.

Bu konu özelinde konuşursak dünya üzerinde herhangi birinin böyle bir forum ve site açtığında yapacağı ilk şey "sitesine Linux hakkında bilinmesi gerekenleri içerik olarak eklemek" olduğu halde "linux öğrenmek istiyorum" gibi bir başlık açılması elbette herkesi rahatsız etmeli. Ancak bu başlıkta başlık sahibine her seferinde normal bir şekilde cevap verilmiş, ki cevap verenler arasında bizim bu politikamızı bilenler de var. Ona rağmen cevap verilmiş, her cevap yeni soruyu doğurmuş.

Haklısın, el atmak lazım. Ama bir yanda bir kişiyi memnun etmek varken diğer yanda bu başlıkta iyi niyetle cevap yazmış onca kişiyi küstürmek var. Sözün ona yöneticilerin başlık bu hale geldikten sonra yapabileceği çok bir şey yok, sadece uyarı iletisi geçebilir böyle yapmayalım diye. Başlıktaki hakaret içerikli iletileri bir kenara bırakıp başlığın sadece senin itiraz ettiğin yönünü ele aldığımızda birilerini susturup başlık kilitlemek seçeneğimiz kalmamış malesef.

Bu cümleler yıllardır defalarca yaşadığımız olaylardan edinilmiş tecrübeyle yazılan cümleler. Forumda kural uygulamak, düzen sağlamak tek başına yöneticilerle sağlanacak şey değil. En azından buna yetecek kadar, forumda her saniye aktif olup her yere müdahale edecek kadar yönetici gücümüz şu an yok. Aslına bakarsan bence gerek de yok, bu başlıkta cevap yazan kullanıcılar cevap yazana kadar ya da yönetime laf atana kadar taşın altına el atmayı deneseler daha iyi olurdu bence. Biz yine uyaralım, yine müdahale edelim, yine astığımız astık deyip ortalığı kavuralım, ama nereye kadar...

moons94

Yaklaşık 20 yıldır bilgisayar kullanıyorum. Linux ile tanışmam 4 yıl önce gerçekleşti. Yazılımcı değilim ama Sizin de kabul edeceğiniz gibi her sistemin bir açığı vardır. Linux devamlı güncelleme geliyor. Birileri açık buluyor uyarıyor, birilerinde uyarıyı dikkate alıp açıkları kapatıyor. Açık bulmak içinde saldırma ve sızma tekniklerini bilmek gerekmiyor mu ? Benim düşüncem şudur: saldırmayı bilmeden savunamazsın.

hasanmerkit