Windows 10'dan Ubuntuya Geçiş

Başlatan YOTTABAYT, 14 Mart 2017 - 00:32:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YOTTABAYT

Merhaba arkadaşlar,

Geçen gün Ubuntuyu kurmuştum bir süre kullandıktan sonra bazı nedenlerden dolayı tekrardan Windows 10'a geçiş yaptım. Şimdi tekrar ubuntuyu kurmak istiyorum, BIOS menüsünde Boot Options #1 kısmına DVD'yi seçip ardından F10 yaptığım halde karşıma Ubuntu Kurulum ekranı gelmiyor aksine Windows kısmı açılıyor.

BIOS'da ne gibi ayarlar yapmam lazım.

sezgin122

Bende senin gibi sorun yaşadım  1.Cd sürücü 2.ubuntu 3.harddisk olarak yaptım  Bed sectör taraması yaptım önceden HHD Generatörle taramıştım sıkıntı yoktu az bekledim Mor ekran cıktı terminali açtım sürücüleri yüklüyordu

hasanmerkit

Alıntı yapılan: YOTTABAYT - 14 Mart 2017 - 00:32:26
Merhaba arkadaşlar,

Geçen gün Ubuntuyu kurmuştum bir süre kullandıktan sonra bazı nedenlerden dolayı tekrardan Windows 10'a geçiş yaptım. Şimdi tekrar ubuntuyu kurmak istiyorum, BIOS menüsünde Boot Options #1 kısmına DVD'yi seçip ardından F10 yaptığım halde karşıma Ubuntu Kurulum ekranı gelmiyor aksine Windows kısmı açılıyor.

Linux bilmiyorum ve yeni kullanıcıyım. Galiba yinede belki sorununu çözerim.

Bilgisayarın UEFI desteği var mı?

YOTTABAYT

Alıntı yapılan: hasanmerkit - 14 Mart 2017 - 00:39:30
Alıntı yapılan: YOTTABAYT - 14 Mart 2017 - 00:32:26
Merhaba arkadaşlar,

Linux bilmiyorum ve yeni kullanıcıyım. Galiba yinede belki sorununu çözerim.

Bilgisayarın UEFI desteği var mı?

Sorunu çözdüm beyler, UEFI seçeneğiyle denedim internetten UEFI ile kurulum yapmam daha sağlıklı olacağını söylemişlerdi. Hata aldım, Lakin normal şekilde deneyince düzeldi.

Şuan http://i.hizliresim.com/ZZ7Zyk.jpg bu kısımdayım.

Lakin biri uefi seçeneğinin ne olduğundan kısaca bahsederse çok sevinirim :)

hasanmerkit

Alıntı yapılan: YOTTABAYT - 14 Mart 2017 - 00:49:12
Sorunu çözdüm beyler, UEFI seçeneğiyle denedim internetten UEFI ile kurulum yapmam daha sağlıklı olacağını söylemişlerdi. Hata aldım, Lakin normal şekilde deneyince düzeldi.

Linux'te UEFI nasıl iş yapıyor bilmiyorum ama ben gelişmiş Windows kullanıcısıyım ve sana anlatayım.
Büyük ihtimalle UEFI teknolojisi Microsoft'un PC firmalarıyla anlaşarak geliştirdikleri BIOS türü.

Her işletim sistemi UEFI desteklemez. UEFI yeni nesil BIOS'tur. UEFI kurulan Windows'un daha hızlı açıldığına tanık oldum.
Ayrıca UEFI kurulmuş bir İS'nin menüsünde BIOS'u aç kısmı oluştuğunu görerek Windows'un istediği zaman BIOS'u açabildiğini gördüm.

Büyük ihtimalle işletim sisteminin daha rahat iletişim kurabildiği yeni nesil BIOS'tur ve bu BIOS eski nesil işletim sistemlerini de destekler.
CSM (veya Legacy) desteğini açtığında UEFI desteği olmayan işletim sistemi de çalıştırabilirsin (boot edebilirsin.)

Secure Boot fonksiyonu sadece UEFI ile çalışır ve bu açık kalırsa sadece orjinal Microsoft Windows yazılımları Boot edilebilir.
Ne zaman Linux kursam UEFI destekliyse bile Secure Boot'u kapatıyorum.

İnşallah anlatabilmişimdir. Daha iyi anlatacak kullanıcılar mutlaka vardır :)

YOTTABAYT

Alıntı yapılan: hasanmerkit - 14 Mart 2017 - 00:57:26
Alıntı yapılan: YOTTABAYT - 14 Mart 2017 - 00:49:12

Linux'te UEFI nasıl iş yapıyor bilmiyorum ama ben gelişmiş Windows kullanıcısıyım ve sana anlatayım.
Büyük ihtimalle UEFI teknolojisi Microsoft'un PC firmalarıyla anlaşarak geliştirdikleri BIOS türü.

Her işletim sistemi UEFI desteklemez. UEFI yeni nesil BIOS'tur. UEFI kurulan Windows'un daha hızlı açıldığına tanık oldum.
Ayrıca UEFI kurulmuş bir İS'nin menüsünde BIOS'u aç kısmı oluştuğunu görerek Windows'un istediği zaman BIOS'u açabildiğini gördüm.

Büyük ihtimalle işletim sisteminin daha rahat iletişim kurabildiği yeni nesil BIOS'tur ve bu BIOS eski nesil işletim sistemlerini de destekler.
CSM (veya Legacy) desteğini açtığında UEFI desteği olmayan işletim sistemi de çalıştırabilirsin (boot edebilirsin.)

Secure Boot fonksiyonu sadece UEFI ile çalışır ve bu açık kalırsa sadece orjinal Microsoft Windows yazılımları Boot edilebilir.
Ne zaman Linux kursam UEFI destekliyse bile Secure Boot'u kapatıyorum.

İnşallah anlatabilmişimdir. Daha iyi anlatacak kullanıcılar mutlaka vardır :)
Klavye tuşlarinin arasından kaçıp klavyenin içinde birikmiş olan ekmek kırıntılarının, vücuduna veda eden saç tüy sakallarının ve klavyenin içince ölüm kalım mücadelesi veren diğer tespit edilemeyen varlıkların adı hürmetine teşekkür ederim hocam. Kolay gelsin.

ata1

alıntıları biraz azaltırsak daha anlaşılır olacaktır konu  alt kısımda yanıtla butonumuz var.

hasanmerkit

Alıntı yapılan: YOTTABAYT - 14 Mart 2017 - 01:03:01
Klavye tuşlarinin arasından kaçıp klavyenin içinde birikmiş olan ekmek kırıntılarının, vücuduna veda eden saç tüy sakallarının ve klavyenin içince ölüm kalım mücadelesi veren diğer tespit edilemeyen varlıkların adı hürmetine teşekkür ederim hocam. Kolay gelsin.
Sağolun iyi geceler :)

Alıntı yapılan: ata1 - 14 Mart 2017 - 01:05:28
alıntıları biraz azaltırsak daha anlaşılır olacaktır konu  alt kısımda yanıtla butonumuz var.
8)