[Çözüldü] Libglvnd ve Nvidia 340xx Problemi

Başlatan cokomoko, 12 Mart 2017 - 15:54:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cokomoko

Bugün testing'de tuttuğum Arch sistemimi son kez güncelleyeyim dedim ama libglvnd denilen bir paketle karşılaştım. Kurulmasını istemesem de illa kuracaksın dedi başka şekilde güncellemeye izin vermedi. Mecbur kurdum, tabi bunu kurunca sistem açılmadı. Sonra baktım  10-nvidia-drm-outputclass.conf dosyasından intel ve nvidia arasında geçiş sağlanıyormuş, bende intel yok zaten eski bir geforce230m kart var o kadar. Sorunu şu şekilde çözdüm:
#    Option "PrimaryGPU" "yes"
#    ModulePath "/usr/lib/nvidia/xorg"

Bu satırların başına # koyunca açıldı. Sorun yok görünüyor derken bu kez de obs-studio, kodi açılmamaya başladı. Sonra glxgears ve glxinfo komutu vereyim dedim hata verdi:
X Error of failed request:  BadWindow (invalid Window parameter)
  Major opcode of failed request:  155 (NV-GLX)
  Minor opcode of failed request:  4 ()
  Resource id in failed request:  0x1e00002
  Serial number of failed request:  38
  Current serial number in output stream:  38

Sonra nvidia-settings'den Opengl/glx information sekmesine bakayım dedim, program hemen kapandı. Tekrar denedim aynı şey.
Şu durumda nvidia-340xx legacy kartlara destek mi kesiliyor? Epeydir internetle haşır neşir olmadığımdan sizin haberiniz vardır diye sorayım dedim.

''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

cokomoko

Neredeyse 1 ay oldu hala aynı problem hala çözemedim?
Ya sistemi yeniden güncelledim hala aynı sorun var?  :o
glx çalışmıyor. Bu durumda opengl isteyen kodi, obs, avidemuq vs.. şöyle hatalar veriyor:

[initGUI] 09:05:22-530  OpenGL enabled at built time, checking if we should run it..
[initGUI] 09:05:22-530  OpenGL not activated, not initialized

└──>>glxinfo
name of display: :0
X Error of failed request:  BadValue (integer parameter out of range for operation)
  Major opcode of failed request:  154 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  24 (X_GLXCreateNewContext)
  Value in failed request:  0x0
  Serial number of failed request:  90
  Current serial number in output stream:  91
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

cokomoko

Bugün gelen güncellemelerle ve testing depoları kullanmayı bırakarak sorun çözülmüştür. Testing ayrı bir zaman istiyor, 2 sene önce vaktim olduğundan sorun çıksın da uğraşayım diye testing'i açmıştım  zaten. Ama şimdi ekstra sorun istemiyorum çünkü başka işlerim var.
Konu kilitlenebilir.