Fanın sürekli çalışması

Başlatan Gesko, 11 Mart 2017 - 19:46:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

guestwho

Grub konfigürasyonunda şöyle bir değişikliğe gitmek bazı sistemlerde sorunu çözmüş.

gksudo gedit /etc/default/grub

Açılan dosyanın şu satırını:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

Şu şekilde değiştirmen gerekiyor:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi=!Windows 2012"

Ardından grub konfigürasyonunu şu şekilde güncelleyebilirsin:

sudo update-grub

Son olarak bilgisayarı yeniden başlatıp, fanın çalışma şeklinde bir değişiklik olmuş mu bakabilirsin.

Not-1: Önceki iletilerde denemeye değer başka öneriler de gelmiş.
Not-2: Şu "gedit" uygulamasını (aynı şekilde diğer GTK uygulamalarını) yönetici olarak çalıştırmak için "sudo" yerine "gksudo" kullansak ?
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

moons94

Alıntı yapılan: bugra9 - 11 Mart 2017 - 23:28:31
Yanlışım varsa düzeltin ama bildiğim kadarıyla çift ekran kartına sahip bilgisayarlarda "/etc/X11/xorg.conf" dosyasında yapacağınız değişiklik bir işe yaramayacaktır çünkü bilgisayarı yeniden başlatınca ekran kartı geçişlerini sağlayan yazılım bu dosyanın üzerine yazacaktır. En azından ben öyle hatırlıyorum.
Doğrudur benimde bilgim iyi dğeil.
AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"

ata1

[mention=620096]@bugra9[/mention] +1

bugra9

Bu arada bilgisayarın marka/modeli nedir? Belki aynı bilgisayarı bulunan birisi sorunu paylaşmış ve çözüm bulmuştur.

Bir de @guestwho'in bahsettiği gibi sorun bilgisayarınızda gömülü olan yazılımda olabilir. Sonucunu ben de merak ettim.

Gesko

Alıntı yapılan: bugra9 - 12 Mart 2017 - 00:11:57
Bu arada bilgisayarın marka/modeli nedir? Belki aynı bilgisayarı bulunan birisi sorunu paylaşmış ve çözüm bulmuştur.

Bir de @guestwho'in bahsettiği gibi sorun bilgisayarınızda gömülü olan yazılımda olabilir. Sonucunu ben de merak ettim.

Dell İnspron N5110 .

Şuan windows 7 ye geçtim . Hiçbir şekilde fan sorunu yok ama ubuntuya geçince durmuyor .

Bende opensuse indiriyorum .Yada başka bir sürüm kuracağım .

İmkanım olsa hiç durmadan başka bir bilgisayar alırım sadece linux için . Şimdilik idare ediyorum .

Bu arada arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim yardımlarınız ve ilginmeniz için. sağolun
"Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.''

M.Kemal ATATÜRK

mendirec

[mention=620205]@Gesko[/mention] Nvidia ayar yöneticisi üzerinden dahili (Intel) ekran kartına geçmeyi denediniz mi? Çıktılara göre Nvidia kullanımda.

moons94

Dell İnspron N5110 bende de vardı. Ciddi ısınma sorunu olan bir bilgisayardır. Garantisi gelip düzeltti 6 ay sonra tekrar ısınıp kapanmaya bşaladı. 110Tl ye Zalman soğutucu almıştım öyle 1-2 yıl kullandım sonra bilgisayar gümledi.

Gesko

Alıntı yapılan: moons94 - 12 Mart 2017 - 18:00:45
Dell İnspron N5110 bende de vardı. Ciddi ısınma sorunu olan bir bilgisayardır. Garantisi gelip düzeltti 6 ay sonra tekrar ısınıp kapanmaya bşaladı. 110Tl ye Zalman soğutucu almıştım öyle 1-2 yıl kullandım sonra bilgisayar gümledi.
şuan kullanıyor musunuz ?   :D

M.Kemal ATATÜRK

moons94

Alıntı yapılan: Gesko - 12 Mart 2017 - 18:14:06
Alıntı yapılan: moons94 - 12 Mart 2017 - 18:00:45
şuan kullanıyor musunuz ?   :D

^^ Kendisi hakkı rahmetine kavuştu.

Gesko

arkadaşlar dün gece opensuse kurayım dedim . Kurmaz olaydım keşke .

Çok zor geldi . Bende ubuntuya tekrardan geçiş yaptım .

Bugün tekrardan verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bu ayarları yapacağım  . Ona göre tekrardan dönüş yapacağım sizlere

M.Kemal ATATÜRK

moons94

Alıntı yapılan: Gesko - 13 Mart 2017 - 09:46:11

Bugün tekrardan verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bu ayarları yapacağım  . Ona göre tekrardan dönüş yapacağım sizlere

Ubuntu candır. Sonucu bekliyor olacağım. Bu forumda 2010 yılına ait bir konu okudum. Ubuntu sisteminin içinde güvenlik duvarı yokmuş. Ubuntu Sowtware indirebileceğin "Firewall Configuration" öneriyorlar. Bende onu kullanıyorum. Bilgine.
İnternete bağlı bütün işletim sistemleri güvenlik duvarına ihtiyaç duyar (Şahsi fikrim)

guestwho

Alıntı yapılan: moons94 - 15 Mart 2017 - 00:17:14
...Bu forumda 2010 yılına ait bir konu okudum. Ubuntu sisteminin içinde güvenlik duvarı yokmuş. Ubuntu Sowtware indirebileceğin "Firewall Configuration" öneriyorlar. Bende onu kullanıyorum. Bilgine.
İnternete bağlı bütün işletim sistemleri güvenlik duvarına ihtiyaç duyar (Şahsi fikrim)

Yanlış bilgi edinmişsin.

lsmod | grep -i ip

Yukarıdaki komutun çıktısında bu iş için "netfilter" tabanlı modüllerden birisi olan "ip_tables" gibi çekirdek modüllerinin halihazırda geldiğini görebilirsin. Dökümantasyonuna da biraz göz gezdirebilirsin.

man iptables

Ayrıca bu iptables modülünün basit bir şekilde konfigürasyonunu yapabilmek için "ufw" diye bir aracımız da var.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu%27da_g%C3%BCvenlik_duvar%C4%B1_kullan%C4%B1m%C4%B1
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

Gesko

Alıntı yapılan: moons94 - 15 Mart 2017 - 00:17:14
Alıntı yapılan: Gesko - 13 Mart 2017 - 09:46:11

Ubuntu candır. Sonucu bekliyor olacağım. Bu forumda 2010 yılına ait bir konu okudum. Ubuntu sisteminin içinde güvenlik duvarı yokmuş. Ubuntu Sowtware indirebileceğin "Firewall Configuration" öneriyorlar. Bende onu kullanıyorum. Bilgine.

dostum ne yazık ki fan sorunu devam ediyor . Hiçbir şey yapmadığım halde fan sürekli çalışıyor . Windows a geçtiğimde ise hiçbir şekilde fanda ses yok .

Sanırım ubuntuya ait bir şey var ama bir türlü olmuyor .

Opensuse gerçekten bana zor glbi.Ubuntu candır

M.Kemal ATATÜRK

Gesko

linux mint kurdum sorun yine aynı . Windows 7 de hiçbir sorun yok ama mint'e geçince sanki motor çalışıyor gibi ses geliyor fandan :(

halen soruna çözüm bulamadım . :: 8

M.Kemal ATATÜRK

mozaikwaffle

Ben sorunumu şu arkadaş sayesinde çözdüm https://www.youtube.com/watch?v=pNVPkkmnsWI . Yukarıda birkaç arkadaş zaten bahsetmiş bundan ama bence atladığın biryer oldu görselden izleyerek denemeni tavsiye ediyorum.