Kurulum sonrası grub açılmama sorunu (daha önceki yönergeleri inceledim)

Başlatan durito, 09 Mart 2017 - 22:02:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

durito

Selamlar, UEFI Bios'lu laptop kullanıyorum. Windows 8 yüklü. Kendi recovery sistemi var. Arkadaşlar haliyle Windows'u silmeden, Ubuntu LTS 16 sürümünü 'Windows'un yanına kur' seçeneği ile daha önce kendim Windows'ta açtığım disk bölümüne yükledim(swap alanı da açmıştım onu da elle ayarladım). İlk başlarda Grub çıkmadan otomatik olarak Ubuntu açılıyordu. Windows ve recovery bölümlerine (disklere) erişim yoktu. Konu açmaktansa zaten forumda vardır dıye biraz araştırınca grup onarması yaptım Ubuntu üzerinden boot-repair yazılımı ile. Daha sonra Grub açıldı fakan oradaki Windows bağlantısı açılmıyordu hata veriyordu fakat son seçenek 'system setup' doğrudan Bios'un boot listesini açıyordu ve oradan Windows'u seçip açtım. Çalışıyor mu diye kontrol ettim. Çalışıyordu.

Belki yardım edebilecek arkadaşlara bir fikir verirse diye bu kısmı anlattım. Şuanki sorunum ise şuan hem Grub gelmiyor hem de sadece direkt olarak Windows açılıyor. Bios'un boot menüsünde Ubuntu gözüküyor onu seçim açsam bile tekrar Windows'u açıyor. Bios üzerinde UEFI açılışını kapatıp Legacy Support'u aktif etmem de bir fayda etmedi. Zaten Ubuntu'yu UEFI modunda iken bilgisayar, kurmuştum. Ubuntu'yu kurduğum flash bellekten live olarak boot-repair ile sanırım rahat 6 kez tamir işlemi yaptım. Boot-Repair uygulamasının advanced bölümünde grub sekmesinde efi adresi olan checkbox zaten seçili idi.

Eski konuları epey inceledim fakat anlayacağınız UEFI modunu kapasam da açsam da, Boot-Repair ile onarım yapsam da Ubuntu'ya erişim sağlayamadım. Benim istediğim hem Windows hem Ubuntu çalıştırabiliyor olmam. Olduğu taktirde zaten Ubuntu'yu sıklıkla kullanmayı düşünüyorum.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.