Bende Bir Blog Yazıyorum

Başlatan ali159, 09 Mart 2017 - 21:38:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ali159

Açıkça söylemek gerekirse sadece gnu/linux konularında değil bilgisayar, Linux, internet gibi konularda yazıyorum.  Sitemi açmamda ki amacım kendimi geliştirmek ve bunun yanında bildiklerimi, öğrendiklerimi okuyucularım ile paylaşmaktır.
Sitemin adresi: Http://aliytrklkmz.com

ahmet_matematikci

Alıntı yapılan: ali159 - 09 Mart 2017 - 21:38:21
Açıkça söylemek gerekirse sadece gnu/linux konularında değil bilgisayar, Linux, internet gibi konularda yazıyorum.  Sitemi açmamda ki amacım kendimi geliştirmek ve bunun yanında bildiklerimi, öğrendiklerimi okuyucularım ile paylaşmaktır.
Sitemin adresi: Http://aliytrklkmz.blogspot.com

Eline sağlık @ali159 ben bu tür blogların artması ve herkesin az da olsa bildiğini paylaşması taraftarıyım. Bilgiler ufak ve gereksiz gibi görünse de ihtiyacı olan  için çok anlamlı oluyor.
Bugun androidde facebook apisini araştırdım hemen herkes bir yeri atlamış, bir bayan yazılımcımız blogun da konuyu anlatırken benim takıldığım yerim çözümünden bahsetmiş.
Aynı konuda 10 blog yazısı varken 9. blog yazısında değinilen ufak bir nokta benim günümü kurtardı.
Konunun hülasası ellerine sağlık devamını dilerim.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

ali159

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 09 Mart 2017 - 21:54:12
Sitemin adresi: Http://aliytrklkmz.blogspot.com

Eline sağlık @ali159 ben bu tür blogların artması ve herkesin az da olsa bildiğini paylaşması taraftarıyım. Bilgiler ufak ve gereksiz gibi görünse de ihtiyacı olan  için çok anlamlı oluyor.
Bugun androidde facebook apisini araştırdım hemen herkes bir yeri aylamış, bir bayan yazılımcımız blogun da konuyu anlatırken benim takıldığım yerim çözümünden bahsetmiş.
Aynı konuda 10 blog yazısı varken 9. blog yazısında değinilen ufak bir nokta benim günümü kurtardı.
Konunun hülasası ellerine sağlık devamını dilerim.
Çok haklısınız hepimiz az çok demeden birşeyler paylaşsak sorun diye birşey kalmaz. Birimizin göremediğini bir başkası görür.  Yorumunuz için de teşekkür ederim.

ali159

Blogumda Ubuntu 17.10 için ilk izlenim şeklinde bir inceleme yazdım. Aşağıdaki linkten isterseniz okuyabilirsiniz. (Yazıda yanlışım varsa da (insan gözü sonuçta kaçırabiliyor.) söylerseniz düzeltirim)
https://aliytrklkmz.blogspot.com/2017/10/ubuntu-1710-inceleme.html

Barlow

Elinize sağlık, Ubuntu'nun yeni sürümü baya bir övüldü. Artık bir test zamanı geldi sanırım
Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.

-Dostoyevski-

ali159

[mention=632114]@Barlow[/mention] Benim de çok hoşuma gitti yeni sürüm. Evrensel menünün olmaması dışında bence muhteşem olmuş :)

ali159

Son günlerde sıkça konuşulan, görselliği ile dikkatleri üzerine çeken Deepin Os'u elimden geldiğince incelemeye çalıştım;
https://aliytrklkmz.blogspot.com/2018/01/deepin-os-inceleme.html

meda

Diğer masaüstü ve dağıtımlardan ayrışan yönleri:

-Linux masaüstü ortamlarında çoklu 3-4-5 parmak jestlerine en iyi destek veren dağıtım. Dağıtım veya masaüstü varsa da bilen yazsın.
-4K desteği
-Sistem hata bildirimi veya tavsiyede bulunmak çok kolay.
-Flatpak ve Deb olarak iki paket sistemi aynı anda destekliyor.
-İnfinality benzeri yazı motoru kullanıyor.

Kendine has uygulamalarsa:

-Deepin Canlı Sistem (Windows güvenli moda benzer.)
-Deepin Sistem Onarımı (Paket, gereksiz dosya, unutulan parola ... gibi sorunları çözer.)
-Deepin Klon (Apple Time Machine benzeri)
-Deepin Sunum Asistanı
...
Yast kadar olmasada emek veriliyor. Diğer hesap makinesi, renk seçici, ses ve ekran kaydedici ... uygulamaları sradan kaldığından syamıyorum.

Çevirileri tamamen yapılmış fakat çeviri dosyaları uygulama yeni sürümlerinde kullanılıyor. Eksik çevirisi olan uygulamalar eski sürümdür. Bazı hatalı çevrilmiş yerler ise Türk kullanıcıların çeviri desteği çok az olmasından kaynaklı hata düzeltmeleri görüldükçe düzeltiliyor. Destek vermek adına: https://www.transifex.com/linuxdeepin/

Debian Sid tabanlı olduğunu belirtin ama bu kararsız olduğu anlamına gelmiyor. Hatta Debian Sid tabanından 1-2 sürüm geriden geliyor Manjaro gibi.

Topluluğunu dinliyor. Mint gibi.

Yılda 1 defa yeni 1 defa da Windows SP1 mantıkla büyük hata düzeltmelerinin yanı sıra küçük hata düzeltmeleri için de yamalar yayınlanıyor.

Eleştirilecek yönleri:

-Resmi yansıları çok yavaş ama https://www.deepin.org/tr/mirrors/packages/ istenilen yansı eklenebilir.
-Dosya yöneticisine koyu tema desteği daha eklenemedi. Özellik bakımından Nautilus'dan daha az özelliğe sahip. Geliştiricilerin notunda var.
-Denemek amaçlı sistemi canlı olarak başlatamıyorsunuz. İllaki kurmak gerek.
-Hava durumu tahminleri isabetli değil. En azından Ankara için böyle. :)
...
Yukarıdaki sorunlar eminim zamanla düzeltilecektir. Konu sahibi arkadaş sitesindeki inceleme için bu saydığım notlardan faydalanabilir. :)

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ali159

[mention=636358]@expoizmir[/mention] Yorumunuz için çok teşekkür ederim. [mention=636362]@meda[/mention] önerileriniz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Yazıma verdiğiniz bu bilgileri de eklemeye çalışacağım :)

ali159

Alıntı yapılan: expoizmir - 31 Ocak 2018 - 21:14:26
Hocam bence normal domain e geçme zamanınız gelmiş :) gayet başarılı siteniz
Yorumunuz ve öneriniz için teşekkür ederim. Benim de en kısa sürede .com'a geçmek öncelikli planlarım arasında :)

meda

Videolar ile desteklenirse çok daha verimli olacağı kanatindeyim. Kendiniz çekemezsiniz Youtube paylaşımlarından faydalanmanızı tavsiye ederim.  Bu arada hayırlı olsun.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ali159

[mention=636376]@meda[/mention] Öneriniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Video sürekli benim de aklımda var ama nedense video çekmek beni korkutuyor ya beğenilmezse diye :)

meda

[mention=636377]@ali159[/mention] bir müddet beğenilmez yapılan işleri daha da ustaca yapmaya başladığınızda farkı görmeye başlarsınız. Okuma oranı gittikçe azalıyor bu trendi geç olmadan yakalamanızı tavsiye edeerim. Emeğiniz karşılığını muhakkak alırsınız kısaca sabır...

ali159

[mention=636395]@meda[/mention] Öneriniz için çok teşekkür ederim. Bende biraz daha araştırdım baktım ve çok mantıklı gelmeye başladı. Tekrar teşekkür ederim :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Şubat 2018 - 13:40:48

[mention=636359]@expoizmir[/mention]
Tekrar teşekkür ederim. Önerinizi biraz düşnüüp fiyatlara da baktım ve güzel bir kampanya bulunca  .com bir ad aldım. www.aliytrklkmz.com

aderinkaya

[mention=619840]@ali159[/mention] az önce opensuse incelemenizi okuyordum. Genellikle dağıtım değiştirmek istediğimde mutlaka sizin blogunuzda ki inceleme yazılarını okurum :) Başarılarınızın devamını dilerim.

rasimoguzhan

Sitemin adresi: Http://aliytrklkmz.com
Çok güzel bir düşünce ile başlamışsın umarım ileride başarılarını görürüz siteni ve içeriklerini çok beğendim :) Başarılarının devamını dilerim :)

nasilolcekbuisler

[mention=636396]@ali159[/mention]

bilgin ne derece bilmiyorum ama internette anonimite,tor,orbot,orfox ve riffle ile ilgili bir makale bence büyük bir eksiği doldurur.

bdevelik

Site tasarımı ve site açılış hızı oldukça iyi. Faydalı içerikleriniz mevcut. Bol hitler.

ertanplencelik

Siten hızlı ve sade bir tasarımda. Güzel görünüyor :)

Site içeriklerinden, " en büyük problemimiz zaman " içeriğini daha detaylı yazmanı isterdim. Tavsiyeler, örnekler, zaman planlaması vb. gibi. 

Şahsen kendim bir kaç site ile uğraşıyorum.  Ve dediğin gibi zaman yetmiyor. Sosyal mecralarda geçirdiğim zaman sadece dinlenirken bakındığım bir kaç dakikadan ibaret.