Veri kurtarma [Photorec]

Başlatan blood_rhyme, 21 Aralık 2008 - 12:44:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Konuda zaten mesele tartışılmaya başlanmış, not düşmüş olalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erhan

Merbaha Arkadaşlar testdisk programını flash disk üzerindeki 12.04 x86 ubuntuya synaptic üzerinden kurdum. Sudo testdisk komutunu verdiğimde
testdisk: error while loading shared libraries: libntfs-3g.so.835: cannot open shared object file: No such file or directory
bu noktaya kadar forumda çözüm bulabildim. Ama bundan sonrası için yardımınızı rica ediyorum. Ne eksik yaptım acaba ?
Verilerimi kurtarmak için bu programı deneyeceğim ama bir türlü çalıştıramadım, Flash üzerindeki Ubuntuya :(
İki Dinle bir konuş!

heartsmagic

ntfs-3g-dev paketini kurmayı dener misin? Normal şartlar altında bu şekilde mızmızlanmaması lazım ama.

erhan

Paketler önyapılandırılıyor ...
(Reading database ... 149473 files and directories currently installed.)
Preparing to replace ntfs-3g 1:2012.1.15AR.1-1ubuntu1 (using .../ntfs-3g_1%3a2012.1.15AR.5-4ubuntu3_i386.deb) ...
Unpacking replacement ntfs-3g ...
Selecting previously unselected package ntfs-3g-dev.
Unpacking ntfs-3g-dev (from .../ntfs-3g-dev_1%3a2012.1.15AR.5-4ubuntu3_i386.deb) ...
Selecting previously unselected package ntfs-3g-dbg.
Unpacking ntfs-3g-dbg (from .../ntfs-3g-dbg_1%3a2012.1.15AR.5-4ubuntu3_i386.deb) ...
Processing triggers for initramfs-tools ...
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.2.0-29-generic-pae
cryptsetup: WARNING: failed to detect canonical device of overlayfs
cryptsetup: WARNING: could not determine root device from /etc/fstab
Processing triggers for man-db ...

kurulum sırasında bu hatayı verdi?
İki Dinle bir konuş!

guestwho

Alıntı yapılan: erhan - 01 Şubat 2013 - 15:53:57
testdisk: error while loading shared libraries: libntfs-3g.so.835: cannot open shared object file: No such file or directory
...

Bu ortak kütüphane "libntfs-3g.so.835" Debian depolarındaki "ntfs-3g" paketine ait. Ubuntu'daki karşılığı "ntfs-3g" paketine ait "libntfs-3g.so.831" ortak kütüphanesidir. Hangi dağıtımı kullanıyorsun bu arada ? Ubuntu kullanıyorsan dahi farklı bir depo falan mı kullanıyorsun ?
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

erhan

Flash diskime 12.04 x86 kurmuştum ama böyle bir sıkıntı ile karşılaştım. Neyse şimdi yaptıklarım ve sonuçları anlatmak istiyorum.

Öncelikle bu anlatım ve tecrübeler ile bize kaynak ve destek olan arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum. Benim hatamın Acer dizüstü bilgisayarımda:

Ubunftu 12.04 x86 kuruluydu. 1 hafta kadar önce güncelleştirme yöneticisinin yapmış olduğu güncelleştirmeden sonra bilgisayarım tekrar açıldığında /etc/X11/xorg.conf dosyasında ekran kartım ile ilgili hata vermesi ile başladı.  Forumu didik didik ettim ve çözüm bulamadım. (ekran kartım Nvidia elle kurdum vs vs). Root ve konuk olarak açılan masaüstü (start x) kendi oturumum da bir türlü açılmadı. Ben de format atıp temiz bir kurulum yapmaya karar verdim.  HDD 320 GB ve iki parçaydı. Birinde ubuntu ve geçici dosyalarım diğerinde ise yedek dosyalarım. Flash diske 12.10 x64 ü kurdum ve formata başladım. Kurulumda hep bölümlendirmeyi kendim yapardım (başka bir şey seçeneği). Öyle yaptım ama kurulumdan sonra anlayamadığım bir şekilde grup hatası aldım. Neyse tekrar format atmak için kolları sıvadım hatasız olmalıydı kurulum :D İşte hatam burada başka birşey değil de yeni ubuntu kurulumu ile LVM kullan seçenği ile oldu. Kurulum gayet başarılı ve HDD tamamen formatlanmış olarak son buldu. Betim benzim attı :'( . 1 yaşındaki oğlumuz için yaptığım tüm resim ve video arşivi 15 dakikada yok oldu  :-[ . Hemen tabiii ubuntu forumu didik didik etmeye başladım  ??? !
          İlk öğrendiğim şey kesinlikle HDD üzerine birşey yazmamak hatta hiç kullanmamak! Veri üzerine veri yazılırsa tamamen kaybolma riski var.
          Photorec programı ile verilerimi kurtarmaya karar verdim ve bu anlatımı inceledikten sonra başladım.
          Flash diskime Lubuntu kurdum ve dizüstü bilgisayarıma onun üzerinden açtım. İnternet üzerinden

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download

programı indirdim. Dosya ismini testdisk yaptım, home klasörüne attım ve uçbirim açıp
sudo apt-get install testdisk
            Komutu ile kurdum. Kurulum bittikten sonra
sudo photorec
           Komutu ile programı açtım ve resimli anlatımda olanları yaptım. Ben silinen dosyalarımı kurtarmak için 1 TB WD harici HDD kullandım. 320 GB lık format attığım harddiskimi yaklaşık 7 saatte kurtardı. Kurtarılan dosyalarım resim dosyaları ve müzik dosyaları oldu. Film ve video dosyalarını kurtaramadı. Sanırım boyutları büyük olduğu için. Zaten önemli olan resim dosyalarımdı, program benim işime yaradı. Tavsiye ederim. Tekrar destek veren arkadaşlara teşekkür ederim  ;D
İki Dinle bir konuş!

if

Geri bildirim için teşekkür ederim @erhan.

heartsmagic

@erhan, öncelikle istediğin verileri kurtardığın için sevindim. Fakat sormak istediğim bir şey var, @guestwho'nun belirttiği gibi libntfs-3g.so.835 kütüphane dosyasını ntfs-3g'nin kendisi sağlıyormuş, ben doğrudan libntfs-3g.so dosyasına bakmıştım. Sen bir önceki iletinde bahsettiğin sorunu nasıl aştın? Gerçi ntfs-3g kurulu değilse ve -dev paketini kurmak istediysen kendisini de getiriyor olabilir. Fakat Ubuntu'da ntfs-3g paketi zaten kurulu geliyor, sende olmaması biraz garip.

erhan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Şubat 2013 - 14:41:57
@erhan, öncelikle istediğin verileri kurtardığın için sevindim. Fakat sormak istediğim bir şey var, @guestwho'nun belirttiği gibi libntfs-3g.so.835 kütüphane dosyasını ntfs-3g'nin kendisi sağlıyormuş, ben doğrudan libntfs-3g.so dosyasına bakmıştım. Sen bir önceki iletinde bahsettiğin sorunu nasıl aştın? Gerçi ntfs-3g kurulu değilse ve -dev paketini kurmak istediysen kendisini de getiriyor olabilir. Fakat Ubuntu'da ntfs-3g paketi zaten kurulu geliyor, sende olmaması biraz garip.

synapticten dediğin paketi buldum ve kurulu olduğu gözüküyordu neden böyle bir hata verdiğini anlayamadım, tekrar kaldırıp kurduktan sonra sorun yaşamadım. Yani kurulu paket sanki kurulu değilmiş gibi bir hata verdi, nedenini bilemiyorum :(

Alıntı yapılan: if - 04 Şubat 2013 - 11:37:24
Geri bildirim için teşekkür ederim @erhan.

ben teşekkür ederim, bizlere vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için :)
İki Dinle bir konuş!

if

Alıntı yapılan: erhan - 27 Şubat 2013 - 11:18:33
synapticten dediğin paketi buldum ve kurulu olduğu gözüküyordu neden böyle bir hata verdiğini anlayamadım, tekrar kaldırıp kurduktan sonra sorun yaşamadım. Yani kurulu paket sanki kurulu değilmiş gibi bir hata verdi, nedenini bilemiyorum :(

@erhan, paket indirilmiştir ama çıkartılırken ya da yapılandırılırken bir hata olmuştur. O yüzden tam kurulamamıştır. dpkg -l | grep -v ^ii komutu ile kurulup yapılandırılan paketler hariç diğerlerini görüntüleyebiliriz.

Alıntı yapılan: erhan - 27 Şubat 2013 - 11:18:33ben teşekkür ederim, bizlere vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için :)
Rica ederim.

trklmsr

ben gerek kod ile gerek sürükle bırak şekliyle denedim ama bir türlü program açılmadı bende.
verilerimin üstüne daha çok yazılmadan kurtarmak istiyorum.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38601.0
nasıl açabilirim bu uygulamayı ? lütfen yardım edin.

bytan

Mümkün mertebe daha fazla yazıp çizmeden uygulamayı çalıştır. Çok iyimser değilim, ancak en azından şansını denemiş olacaksın.

Programın neden açılmadığını anlamamız lazım. Komut satırında photorec yazıp uyguladığında ne oldu?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ilksumat

Merhabalar veri kurtarma programı konusundaki paylaşımlar epey eski yıllarda kalmış. Bunların güncelini nasıl bulabilirim?

Teşekkürler şimdiden.

Not: YAni bu programı nasıl indirip yükleye bilirim?

rafetugur

Ben de hatalı format sonrası veri kaybına uğradım.2 gündür forumda araştırma yapıyorum.Başka bir başlık altında da yardım istedim. (konuk oturumundan dosya kurtarma).Fakat sorunumu çözecek ayrıntılı bilgiye ulaşamadım.Plazmanın paylaştığı link ingilizce türkçe bir kaynak tavsiye edebilir misiniz?

if

@rafetugur,

"format sonrası veri kaybını" açar mısınız? Tam olarak ne yaptınız? Nasıl bir veri kaybı? Bazı verileri mi yoksa her şeyi mi kaybettiniz? Bir disk bölümü mü silindi?

rafetugur

Windows 7'nin yanına denemek için ubuntu kurmuştum.Beğenince sadece ubuntu yüklemek için format attım.Yanlışlıkla harddiskin D bölümünü sildim.Bu bölümde çok önemli resim ve ofis dosyaları vardı.Kurtarmak için önce fhotorec'i kullandım.Sonuç alamadım.İnternette yaptığım araştırmalar sonunda bulduğum programlardan önce 'active file recovery'i kullandım.Silinen dosyaların tamamını kurtarıldığını gösteren bir liste gösterdi fakat deneme sürümü olduğu için sınırlı sayıda dosyayı kurtardı.Sonra 'R studio' programıyla silinen bütün verilerimi kurtardım.Bir excel dosyası 'dosya biçimi veya uzantısı geçerli olmadığından ..... dosyasını açamıyor'uyarı veriyor;onun için forumda yardım istemeyi düşünüyorum.Başka bir kaybım yok.
Bu şekilde veri kaybına uğrayan arkadaşlara bu programları tavsiye ederim.
Yardımcı olmaya çalışan bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Mart 2018 - 13:57:33

Bir önceki iletimde bir ayrıntıyı atlamışım;
Ubuntu da sözkonusu programlar çalışmayacağı için yeniden Windows yükledim.Yüklerken harddiski 'C' ve 'D' olarak bölmeyi tavsiye eden bir yorum okumuştum; fakat yakın çevremden bir arkadaş böyle bölme veri kaybına sebep olabilir deyince bölmeden sadece 'C'ye Windowsu kurdum.Verileri kurtardıktan sonra tekrar ubuntuyu kuracağım.
Siz siz olun ubuntuyu kurarken önemli verilerinizi harici bir yere yedekleyin.Kurtarma benim 3-4 günümü aldı.

ethernity

@rafetugur
Veri kurtarma programları genelde kurtarılacak dosyaları farklı bir disk bölümüne taşımayı talep eder. Bunun nedeni de herhalde kurtarma yaparken kurtarma yapılan bölümde üst üste dosya yazmanın bilgi kaybına yol açabileceğidir. Onun için de riski aradan kaldırmak amacıyla kurtarılan dosyaları farklı bir bölüme taşımayı tercih ederler. Sizin durumunuzda disk bölümü silinmiş, tekrar sistem kurulmuş, farklı yazma işlemleri olmuş. Hal böyle olunca bllgi kaybı olmaması yüzde yüz garanti edilemez.