Veri kurtarma [Photorec]

Başlatan blood_rhyme, 21 Aralık 2008 - 12:44:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raskolnikov

Anlatım için teşekkürler. Benim emektar windows'un uçurduğu disk bölümünü bir kaç işlemle olduğu gibi getirebilen bir program. Kendisine minnettarım :)
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

maydin95

Alıntı yapılan: OKAN - 12 Ocak 2009 - 20:34:47
Alıntı yapılan: Linuxman. - 12 Ocak 2009 - 20:29:15
İşlem uzun sürüyor mu ?
Benim 250 gb lık diskimi 6 saatte taradı.

acaba sonlanana kadar beklendin mi merak ettim doğrusu ne demek 6 saat
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

aniceman

ben win 98 in tüm diske attığı hatalı bir format sonrasında windows xp deki ilk veri kurtarma uğraşımda 48 saat kadar beklemiştim ;)
ama sonucunda 400 gb tüm veriyi her bir bitine kadar, dosya adları ve klasör yolları dahil eksiksiz kurtarmıştım. (hatta çok sevdim sanırım, üç yılda 3 tür bu şekilde veri kurtarmaya maruz kaldım.
Yalnız o kadar çok verinin aynı şekilde (adı, klasörü vs...) kurtarılması büyük artı. yoksa bu programdaki gibi bir kurtarma pek de kurtarma sayılmaz.
ubuntu da bu kısmı da aşarsam şu anda ntfs de duran tüm arşivimi ext e taşıyacağiım...
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

bekir

Alıntı yapılan: erginemr - 03 Haziran 2009 - 15:08:50
@kahraman masa esat,

Bence şu an çalışan sistemde yaptığınız her şey, sistemin, sildiğiniz dosyaların üzerine veri yazması tehlikesini arttırıyor. Bu nedenle, içerdiği yazılımlar arasında testdisk ve photorec bulunan bir sistem kurtarma CD'si bulup onu kullanmanızı öneririm.
http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Livecd
http://www.unite-centrale.org/fichiers/drivers/logiciels/DIVERS/testdisk-6.8.win/testdisk-6.8/doc/testdisk_livecd.html

Tabii bu CD'yi de mevcut sistemden değil de, başka bir bilgisayar üzerinden (internet cafe?) indirip CD'ye yazmalısınız.
Veri yazması tehlikesini arttırsa bile konuda anlatılan ilk yöntemle olmamasının sebebi nedir?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2010 - 18:54:20

İndirdiğim dizinin içinden test_disk static' i uçbirime bırakıyorum.

Daha sonra uçbirimde farklı bir ekran çıkıyor create i seçtiğimde no harddisk found uyarısı çıkıyor.
sistemin dayattıkları çöpe...
yeni ülke, yeni işletim sistemi.

sabian

Pardus kullanmadım, pek kullanacam gibi de durmuyor şimdilik ama Pardus kullanıcılarının ve takımının Türkçe kaynak oluşturmaya verdikleri önemden ötürü kendilerine hayranlık duymaya başlıyorum. Çok güzel ve açıklayıcı bir TESTDİSK anlatımı için aşağıdaki linki ziyaret ediniz.

http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:Pardus_alt%C4%B1nda_veri_kurtarma
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

raspacı

Alıntı yapılan: dewrim2 - 28 Nisan 2010 - 16:15:46
Pardus kullanmadım, pek kullanacam gibi de durmuyor şimdilik ama Pardus kullanıcılarının ve takımının Türkçe kaynak oluşturmaya verdikleri önemden ötürü kendilerine hayranlık duymaya başlıyorum. Çok güzel ve açıklayıcı bir TESTDİSK anlatımı için aşağıdaki linki ziyaret ediniz.

http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:Pardus_alt%C4%B1nda_veri_kurtarma
Söz konusu yazı Testdisk ile gelen photorec programını tanıtıyor ve Talat Uyarerin blogundan alındığı yazının altında belirtilmiş. Bu program bu forumda da örneğin şu başlıkta incelenmiş : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5566.0
Testdisk programının kendisi içinse zaten forumda ve sudo da bir çok ayrıntılı (bu yazıda testdiskin kendisi anlatılmamış) incelemeler mevcuttur. Pardus takımı iyi çalışıyor ama bu konu üzerinden bu forum da fena değilmiş.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

sabian

Alıntı YapSöz konusu yazı Testdisk ile gelen photorec programını tanıtıyor ve Talat Uyarerin blogundan alındığı yazının altında belirtilmiş. Bu program bu forumda da örneğin şu başlıkta incelenmiş : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5566.0
Testdisk programının kendisi içinse zaten forumda ve sudo da bir çok ayrıntılı (bu yazıda testdiskin kendisi anlatılmamış) incelemeler mevcuttur. Pardus takımı iyi çalışıyor ama bu konu üzerinden bu forum da fena değilmiş.

Bahsettiğin link bu konu başlığına ait zaten, ben açık söyleyeyim, bu linkteki anlatımdan hiç* bir şey anlamadım, yeminle ( :) ) söylüyorum saatlerce baktım, programı açtım, menüsünde dolandım ama bu anlatımda birşeyler, bazı adımlar eksik ve özenli anlatılmamış. Yani ilk defa bu programla karşılaşan benim gibi biri için buradaki anlatım hem yetersiz hem de özenilmeden anlatıldığı için kafa kaarıştırıcı. Bizim forum da çok iyi, bu konu kıstas olarak gösterilemez karşılaştırmada, ama bu konunun tanıtımı ve anlatımında Pardus'a ait linkteki anlatım çok daha açık ve anlaşılır. Ona benzer yalınlıkta bir düzenleme yapıldığı takdirde bence çok daha iyi ve yararlı bir başlık olabilir.

Aslında ekran görüntüleri ve izlediğim adımların ayrıntılı anlatımını eklemeyi düşünmüştüm ama konuyu yazan arkadaşa saygısızlık olarak algılansın istemedim. Bu arada program gerçekten enfes çalışıyor, tüm kaybolan dosyalarımı buldu çıkardı. Win üzerinden çalıştırdığım programlar bir işe yaramadı, linux tarafında arama yapamadılar, ama bu programla istediğin yerde arama tarama yapabiliyorsun. Linux farkı bu olsa gerek.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

raspacı

Alıntı YapBahsettiğin link bu konu başlığına ait zaten
Evet öyleymiş :) Ama ben bu forumdaki bir anlatımla photorec kullandığımı hatırlıyorum. Sanırım Sessizce'ye ait bir anlatımdı. Şu an bulamadım. Neyse zaten dediğim gibi karşılaştırma yapmıyoruz ama Pardusçular da başka bir blogdan almışlar. :) Talat Uyarer'in ismi nahoş olaylarla anıldı ama blogund faydalı bilgiler vardır bu arada.

sabian

Talat Uyarer'i tanımıyorum, hakkında bilgim yok, zaten bu da konumuzu ilgilendirmiyor :) Ben de @sessizce'nin anlatımını aradım, o daha uzun bir anlatıma sahipti diye hatırlıyorum. Zannedersen silindi gitti taşınmalar sırasında

Debian Sosyal Sözleşme

heartsmagic

Arkadaşlar taşınmalar sırasında pek veri kaybımız olmadı. Bir yerlere sıkışmış olmasın? @sessizce olarak aramayın artık, isim değişikliği oldu haliyle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sabian

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Nisan 2010 - 15:20:30
Arkadaşlar taşınmalar sırasında pek veri kaybımız olmadı. Bir yerlere sıkışmış olmasın? @sessizce olarak aramayın artık, isim değişikliği oldu haliyle.

Haberim yoktu @sessizce'nin isim değiştirdiğinden. Veri kaybı olmaması da sevindirici ama üye isminin dışında testdisk aramalarında da çıkmadı başka konu.

Debian Sosyal Sözleşme

bytan

Kendisi @argitux adıyla halen aramızda bulunmaktadır. :)

Ve bahsi geçen anlatım şu olabilir mi?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,11652.msg143939.html#msg143939
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

raspacı

Efsane mesaj bulundu :)
Maalesef @bytan bu mesaj testdiski anlatıyor. Aranan mesaj photorec içindi ama belki de ben bu başlığın ilk mesajıyla kullanmıştım photoreci. Zaten @devrim2 işini görmüş sanırım.

sabian

Alıntı yapılan: levi - 29 Nisan 2010 - 18:59:12
Efsane mesaj bulundu :)
Maalesef @bytan bu mesaj testdiski anlatıyor. Aranan mesaj photorec içindi ama belki de ben bu başlığın ilk mesajıyla kullanmıştım photoreci. Zaten @devrim2 işini görmüş sanırım.

İşimi gördüm gördüm, bir sıkıntı yok. Her şeyimi istediğim hatta istemediğim tüm belgeleri buldu. Helal olsun.

Debian Sosyal Sözleşme

empax

Tesekkurler cok isime yaradi.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Kenzi

Harika! Üstelik klasör klasör getiriyor arşivimi yerine :)

Teşekkürler  ;)

lener49fi

değerli dostlar;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21820.0.html

adresinde de belirttiğim gibi bir sorunum var. rica etsem; adım adım yardımcı olurmusunuz?

xwes

Şöyle bir şey geldi başıma, belki ilerde sizi de kuratarabilir birgün. Geçenlerde arkadaşın birgisayarına format atacaktım (yani windowsu tekrar yükeyecektim :) ) yanlışlıkla "D:" diskini sildim!! Sonra aradım ettim windowta bir program buldum, D'yi açabiliyordu ama tamir edemiyordu. Tüm bilgileri (yüzlerce Gb) taşımam gerekti. Diğer tüm programlar ise ücretliydi, üstelik yapabileceklerinin de garantisi yoktu.  En sonunda "neden testdisk/photorec'i kullanmıyorum" dedim. Windows versiyonunu indirdim, bir kaç saniyede D diskini buldu ve eski yerine kalıcı olarak bağladı. Fıstık gibi oldu valla :)

dr.amon

Elimde ext3 formatlı bir HDD var,içi dolu.Linux'a çok yabancıyım,bu hdd'yi HD Playerdan film seyretmekte kulanıyordum,ancak sebepsiz bir şekilde RAW oldu.Kullandığım PC'de Win7 32 Bit ve WinXP yüklü.Win7'de pc'de ex2fsd drivers yükleyerek ve bunu çalıştırarak HDD'yi görüyor ve veri transferi yapıyordum.Bu driverı çalıştırınca isimsiz olarak RAW olan HDD'nin adı görünüyor.
   PC'yi ubuntu 10.04 kurulumunu yaptığım flash disk ile boot ediyorum,ama buradaki anlatılan kullanımı beceremedim.Verilen linkten bu programın 6.11 stabil olan versiyondan  win versiyonunu ve linux versiyonlarını indirdim,ama bana hangi linux versiyonu lazım,orada linux adı geçen 4 tane var.
   PC'de önce ext2 driverı çalıştırıdım,sonra da bu programın win versiyonunu,ama ext3 formatlı,fakat görünmeyen RAW'a dönmüş hdd yi buluyor,ama kurtarma seçewneklerinde ext3 yok.
  Linuxta bunu yapamak konu başında anlatılan şekilde terminal açıp atıyorum,ama oradaki gibi bir görüntüye ulaşamadım.
  Bunu  için daha ayrıntılı önerilerniz var mı?

bytan

Ubuntu'yu açıp alttaki ile testdisk pakedini kur. İçerisinde photorec'te mevcut. Sonra anlatımı takip edebilirsin:

sudo apt-get install testdisk

Photorec verilerini kurtarmaya yarar. Ancak onu çalıştırmadan önce raw olarak görünmesi sebebiyle disk tablolarını onarmak isteyebilirsin. Bu iş için ise testdisk uygulamasını kullanabilirsin.

Tabii tercih senin.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

dr.amon

Linuxa çok yabancıyım.Bu verdiğiniz komutu terminal ekranına  yazınca "Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock -open (13:Permission denied)" ve "Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/)" şeklinde iki adet uyarı satırı çıkıyor. Sonra PC'de ext2fsd driverını çalıştırıp hdd'yi RAW olarak görüp-yazma komutu verdim.Sonra ubuntu ile bbot edip verdiğiniz komutu girince  "E:  Couldn't find package testdisk" uyarısı var şimdi ne yapmam lazım?

bytan

İlk hata sudo kullanmadığın için kaynaklanıyor. İkinci hata ise depolarda bulunamaması yüzünden. Öncelikle paket listeni güncelle ve sonrasında testdisk'i kurmayı dene. Kendisi universe depolarında erişilebilir durumda.

sudo apt-get install testdisk

PF @ ST

dr.amon

Paket listesini güncellemek,test diski kumak..bunlar nasıl yapılır hiç bilmiyorum.Galiba önce biraz linux kullanmayı öğrenmem lazım,teşekkürler.

bytan

Aslında paket listesini güncelleme komutunu yazacaktım ancak yine testdisk kurulumunu yazmışım. Listeyi güncellemek için alttakini kullanman yeterli:

sudo apt-get update

PF @ ST

dr.amon

update yaptıktan sonra "sudo apt-get install testdisk"  yapıyorum,yine "Coudn't find package testdisk" uyarısı çıkıyor.Ubuntuyu sisteme 3.işletim sistemi olarak yükleyeyim dedim,raid kurulu hdd'leri ayrı ayrı görüyor.
  Bu programın win versiyonunu yükledim,sonra ext2fsd driverı yüklü,onu çalıştırıp ex2fsd çerçevesinde RAW olarak o hdd'yi görüyorum.Win altında bu programı çalıştırıyorum 1000GB RAW'a dönmüş olan hdd'yi görüyor,ama seçeneklerinde ext3 seçeneği yok,win altında bu iş olmaz mı?