[Çözüldü] < ve | İşaretlerinin kullanımı

Başlatan HuaN, 08 Mart 2017 - 21:51:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HuaN

Merhaba arkadaşlar,
Okuduğum bir kaynakta < işareti için : Komutlara girdi vermek için kullanılır demiş ve net açıklamamış tam olarak ne işe yarar, bir örnek komut ile açıklarsanız sevinirim.
| işareti ise kafamı karıştırıyor bir türlü ne anlama geldiğini çözemedim, şimdiden teşekkürler.

ata1

> işareti bir komutun sonucunu yeni oluşturulacak bir dosyaya yazmaya yarar
>> işaretinin > işaretinden tek farkı yeni dosya oluşturmaması, komut çıktısını var olan dosyanın sonuna eklemesidir.

| işaretiyle bir komutun çıkışını başka bir komuta argüman olarak verebiliriz. Bu sayede dosya oluşturma işleminden kurtulmuş oluruz. Çünkü | işareti bir komutun sonucunun sanki bir metin dosyasının içeriğiymiş algılanmasını sağlar.
Örnek:

ls Klasör | grep dosya

HuaN

Alıntı yapılan: ata1 - 08 Mart 2017 - 23:03:31
> işareti bir komutun sonucunu yeni oluşturulacak bir dosyaya yazmaya yarar
>> işaretinin > işaretinden tek farkı yeni dosya oluşturmaması, komut çıktısını var olan dosyanın sonuna eklemesidir.

| işaretiyle bir komutun çıkışını başka bir komuta argüman olarak verebiliriz. Bu sayede dosya oluşturma işleminden kurtulmuş oluruz. Çünkü | işareti bir komutun sonucunun sanki bir metin dosyasının içeriğiymiş algılanmasını sağlar.
Örnek:

ls Klasör | grep dosya

> ve >> işaretlerini biliyordum hocam merak ettiğim < işareti. Ayrca | işaretinin anlamını net şekilde anladım örnek ile hep merak ederdim çok teşekkürler tek cümle ile basitçe açıklamışsın hocam  :D

HuaN

@siberoloji hocam sağolsun < komutunun anlamını öğrenmiş oldum. Komut hedef dosyadan veri girdisi alınmasını sağlıyor.

siberoloji

@HuaN;
Rica ederim. Sonradan gelen ziyaretçiler için bir açıklama yapalım da bilgi kalıcı olsun.
Nasıl ki;
> ve >> işaretleri komuttan elde ettiğimiz çıktıları nasıl dışarı doğru bir dosyaya gönderiyorsa ve
| işareti dışarı doğru başka bir komuta girdi olarak gönderiyorsa,
< işareti de dışarıdan bir dosyadan içeri doğru bir komutun işlemesi için bilgi okuması yapmamızı sağlar.

Örnek;
wc -m < metin.txt
Bu örnektte wc komutu, -m seçeneğini kullanarak harfleri sayacak? Peki hangi harfleri sayacak. Tabii ki metin.txt dosyasından alacağı içeriği sayacak.
Görüldüğü gibi komuta girdi, dışarıdan içeri doğru olacak. Okun ucunun gösterdiği yön olarak kabul edebilirsiniz.

Reklam yapmak istiyorum :)
Detaylı Blog Yazım