Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO İçin Yenilikçi Fikirleriniz!

Başlatan Gimp Uzmanı, 21 Aralık 2008 - 10:11:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ODİN

yeni bir çaylak olarak size iş öğretmek istemem ama aslında dergide yeniler için temel bilgilerin yer aldığı kısmları anlatabilen bölümler olabilir mesela ve dergi sonunda da sözlük olabilir tabi çok abartı bir şey olmamak koşuluyla yada ubuntu forum türkiye uzmanları bir sözlük yazabilir site üzrinden onlıne kullanılan ve lınux tabanlı sistemlerle ilgili terimleri içeren ve site için olacak ama bu tavsiye site içerisinde ya ben göremedim ya da gerçekten yok resim ya da videolu -tabi bu iş çok efor ister- nasıl yapılır bölümü kurulabilir..

umarım ukalalık etrmemişimdir saygılar
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

Ertan ERBEK

Bundan bir kaç yıl önce kendimce belki birazda olsa dünyaya katkım olur diyerek yazılı Doküman okumamaya ve yazılı dokümanlara para ödememeye, mümkün olduğunca çıktı almamaya ve elimden geldiğince kullanılmış kağıt kullanmaya karar verdim. Bu dünya için küçük benim için büyük bir adımda. Bu sayede hem kendi cüzdanıma katkıda bulundum hemde çocuklarımın benim sayemde her beş altı senede bir kesilmekten kurtardığım ahacı görebilme şanslarını arttırdım.

Bunu sonucu olarak tonla para verdiğim diskim sürekli olarak her zaman her yerde ulaşabileceğim bilgiler ile dolmaya başladı, odamda yer açıldı ve git gide kaar eder duruma geldim. Bu nedenle online olan basılma ihtiyacı duymayan her şeyi destekler ve destekçi sayısını arttırmak için çevremdekileri tetikler bir şekilde hayatımı sürdürüyorum ve online olan her içeriği sağlayan arkadaşın parmakları dert, klavyesi toz görmesin diyorum.

Fakat online içeriğe yönelince bir şeyi fark ettim ki o da bu şekilde pdf içeriklerine sıkıştırılmış güzel yazıların zamanla destekçi azalması, yazarların bir çoğunun bu işe üniversite yıllarında yapması ve ardından gelen gelen yıllarda yaşam savaşının içinde kendilerini bulunca zaman ayıramaması, takipçilerin o ilk zamanlarda bulunan ve hiç bitmesini istemediğim amatör ruhu zamanla kaybetmesi durumlarına şahit oldum.

Uzun zamandır bu duruma bir çözüm arıyordum öyle bir şey olmalı ki hem bu pdf dosyalarına sıkıştırılmış kısıtlı alanların tadını vermeli hem güncellenebilmeli hemde hangi pdf dosyasında idi diye insanı birçok dosya ile boğuşmak zorunda bırakmamalı idi. Hem şöylede bir durum var bir dergi çıkartmak demek belli zaman aralıklarına uymak belli zaman aralıklarında bir şey üretebilmek demektir ki bu bir çok şeyden feragat etme ya da  yazma hevesiniz yokken bir şeyler yazma zorunda kalarak daha verimsiz şeyler üretmek anlamına gelecek. O zaman online içerik ürütmekte kendimce önemli bir kaç şey buldum bunlardan ilki elbette üreticinin konforunun olması ve yazmak istediği zaman yazarak daha verimli sonuçlar elde edilmesi, online içeriğin zaman aralıklarına sıkıştırılmaması, her yerde paylaşılabilir olması, ticari kazancın yazıyı okuyandan değil sektörde kazanım yapandan alınabilmesi gibi bir kaç şey daha var. Buna yakın birçok sitede var ki adlarını yazmayacağım ama online içerik üretirken içeriğin gerçekten online olmasından yanayım. Belki bir pdf dosyası içeriğin her yerde taşınabilir olmasını sağlayacaktır ama birçok da kısıtlama getirecektir.

Derginin şu an ki yapısından çıkartılıp site tarzına çevrilerek içeriğin arttırılmasından yanayım ki bununla ilgili bu işi iyi yatığını düşündüğüm bir kaç siteyi de izin olursa örnek vermek isterim.

Bu sadece naziczane bir fikirdir.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

Bedreddin

Ertan Erbek, dergi site şekline çevrilecekse, aylık yayın düzeninden vazgeçilecekse, bir de güncellenebilir kılınacaksa Viki'ye çok benzemiş olmaz mı?

Hangi sayıda ne olduğunu SUDO'nun sitesinden yazı adı ve yazar adı şeklinde alabilirsiniz. OpenOffice'te hazırlayacağınız bir tabloya arşivinizdeki tüm dergilerin içeriklerini aynı şekilde eklerseniz neyin nerde olduğunu bulmak sorun olmaz bence. ;)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

Ertan ERBEK

Aslında VIKI pek bu sistemin karşılığı değil, mesala e-bergi bunu aylık olarak yapıyor ve güzel sonuçlar var. Nasıl yapılır ile makale arasında farklar oluyor VIKI daha çok nasıl yapılır ne nedir gibi bir sisteme karşılık geliyor, ama dergi yayımcılığı bir miktar daha farklı. Mesala olimpos bunu iyi beceriyor.

Aslında anlatmak istediğim biraz farklı ama dediğim kibi şahsıma özgü düşüncelerim bunlar, yoksa neyi nasıl yapacağımı bilmediğimden değil.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

heartsmagic

@Ertan ERBEK, durumu aslında güzel özetlemişsin. Bizler de bu durumun çok ama çok iyi farkındayız. SUDO çıkış zamanında her yenilikçi dergi gibi amatör bir ruh ve hevesle yola koyuldu. Bunun nedeni de yazmaya ve çalışmaya istekli yazarların olmasıydı. Ancak senin de söylediğin üzere bu istek zamanla çeşitli nedenlerden dolayı azalıyor. Biraz zorunluluktan, biraz işlerin değişmesinden biraz da başka bahanelerden dolayı çıkış zamanındaki ivme korunamıyor. Nitekim SUDO için de bu korunamadı. İnişli çıkışlı bir serüvene girildi ve bu serüven devam ediyor. İlerleyen zamanla beraber ihtiyaç hissedildiğinde yapısal değişikliklere gidilebilir. Belki de hiç olmaz, bu zamanın göstereceği bir durum şu anda. Fikirlerin bizlerin de daha önce aklına gelen ve zaman zaman değerlendirmeye açtığımız şeyler.

Bu arada bu kadar konuştuk, bu çıkış ivmesini koruyabilen dergiler yok mu? Elbette var. Örneğin eniXma.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ertan ERBEK

Evet eniXma dergisi gerçekten bu hızını hiç kesmedi, şahsım adına bilişim sektörüne ve bana çok büyük katkıları olduğunu düşünüyorum. Elleri dert görmesin her sayısınıda büyük bir zevkle okuyorum.

Umarım fikirlerin iyi yönde ilerlemeye yardımcı olur, elimden gelen yardımları yapmak isterim, ama bende hemen kendi mesai saatlerimi bahane ederek bu ivmeye katkıda bulunurken çok fazla yararım olamıyacağınıda belirtebilirim :(.

Bedreddin

Ben internetten pek aylık yayın takip etmediğim için site haline gelmesi kısmını tam anlayamamışım. Başlangıçta aklımda oluşan fikir bir blog gibi olacak, herkes yazı gönderecek, bu yazılar da gönderildiği vakit yayınlanacak gibiydi, ama yanlış anlamışım. E-Bergi örneği her şeyi yerli yerine oturttu kafamda. Hatta beğendim bile. Örnekler için teşekkürler. :)
      bu hasret bizim!

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Fuzûli - 04 Ağustos 2009 - 16:12:24
Ben internetten pek aylık yayın takip etmediğim için site haline gelmesi kısmını tam anlayamamışım. Başlangıçta aklımda oluşan fikir bir blog gibi olacak, herkes yazı gönderecek, bu yazılar da gönderildiği vakit yayınlanacak gibiydi, ama yanlış anlamışım. E-Bergi örneği her şeyi yerli yerine oturttu kafamda. Hatta beğendim bile. Örnekler için teşekkürler. :)

PDF'nin yanında e-bergi fikri uzunca bir süredir aklımızda lakin bu iş için de ayrı vakit gerekiyor. Vakti olan, yapabilecek arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz.

Ertan ERBEK

Elimden gelen her türlü yardımı yapmaktan mutluluk duyarım. Sunucu sistemleri, ağ yapıları, Linux ve Windows arası geçişler konusunda bilgim dahilinde elimden geldiğince ve zamanım oldukca yardımcı olabilirim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Ertan ERBEK - 04 Ağustos 2009 - 16:22:19
Elimden gelen her türlü yardımı yapmaktan mutluluk duyarım. Sunucu sistemleri, ağ yapıları, Linux ve Windows arası geçişler konusunda bilgim dahilinde elimden geldiğince ve zamanım oldukca yardımcı olabilirim.

Bu konular aslında dergimizin en büyük (hatta forumun bile) eksiklerinden biri. Mesai harici vakitlerde arada bir yazı çıkartma imkânın olursa dergide arkadaşlar seve seve yayımlayacaklardır.

Bedreddin

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 04 Ağustos 2009 - 16:14:35
PDF'nin yanında e-bergi fikri uzunca bir süredir aklımızda lakin bu iş için de ayrı vakit gerekiyor. Vakti olan, yapabilecek arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz.

Mutlaka siz daha detaylı düşünmüşsünüzdür dergi ekibi olarak, keşke yardımcı olabilsem ama bu aralar çekileceğim yavaş yavaş tüm forumlardan. Seneye inşallah. :)
      bu hasret bizim!

heartsmagic

Alıntı yapılan: Fuzûli - 04 Ağustos 2009 - 17:30:31

Mutlaka siz daha detaylı düşünmüşsünüzdür dergi ekibi olarak, keşke yardımcı olabilsem ama bu aralar çekileceğim yavaş yavaş tüm forumlardan. Seneye inşallah. :)

Şimdiden başarılar diliyorum :)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Fuzûli - 04 Ağustos 2009 - 17:30:31

Biz sözümüzü aldık, bekleriz. :) Başarılar dilerim hayatınızın her safhasında.

raspacı

Şöyle bir şey geldi aklıma. Bir havuz oluşturulur. Burada gelecek ayın sudosunda hangi konular olsun , fikirleri ortaya atılır. Ama somut fikirler. Mesela röportaj yapılsın değil. Atıyorum Ahmet Mehmet ile röportaj yapılsın gibi fikirler. Yada mesela cinelerra programı tanıtılsın gibi... Bu fikirler bir sayının boyutunu aşacak şekilde de olabilir. Sonraki sayılara kalır farketmez. Bir de görev alım başlığı açılır. Burada da bu konu havuzundan seçilen bir konuya gönüllü kişi ben yazarım diye sahiplenebilir. Bir kaç kişi aynı konuyu da gönüllü çalışabilir. Editör bu yazıları gerekirse birleştirebilir.  Bu gönüllü başlığı 1 sayıyı aşarsa bazı yazılar sonraki sayıya kalabilir. Böylece saiplenme ve sorumluluk alma faktörü insanları daha motive edebilir diye düşünüyorum.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

ihtiyar said

Böyle bir havuz ve görevlendirmeyi sizin görmediğiniz bir alanda zaten yapıyoruz ya da yapmaya çalışıyoruz. :) Bu alanı, ekibimize dahil olan arkadaşlar görebilmektedir. Genel konu talebi ise, http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9452.0.html başlığından yapılmaktadır.

raspacı

O alan dar geliyordur mutlaka :) Katılımın artması için. Yoksa kimse durup dururken dergiye yazayım demez ama hangi konuların olacağını görürse ve kendsi içeriğin oluşumuna katkıda bulunursa yazmak isteyecektir belki. Genel öneri değil benim demek istediğim. Özellikle sıradaki sayılar için somut konu önerileri. Mesela öneri cinelerra programı tanıtım isteği. Bir kişi bu isteği görüyor ve ben yapabilirim diyor, gibi.. (Açıkçası bu niyetle cinelerrayı geçen hafta denedim ve her defasında program çöktü. Foruma tanıtım yapacaktım hevesim kursağımda kaldı :) )
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: levi - 04 Ağustos 2009 - 19:05:50
O alan dar geliyordur mutlaka :) Katılımın artması için. Yoksa kimse durup dururken dergiye yazayım demez ama hangi konuların olacağını görürse ve kendsi içeriğin oluşumuna katkıda bulunursa yazmak isteyecektir belki. Genel öneri değil benim demek istediğim. Özellikle sıradaki sayılar için somut konu önerileri. Mesela öneri cinelerra programı tanıtım isteği. Bir kişi bu isteği görüyor ve ben yapabilirim diyor, gibi.. (Açıkçası bu niyetle cinelerrayı geçen hafta denedim ve her defasında program çöktü. Foruma tanıtım yapacaktım hevesim kursağımda kaldı :) )

Konuyu açık alana açsak, gönüllüler gelecek diye bekleriz. :) Ama biz "dar alanda kısa paslaşmalar"la :) görevlendirme yapıyoruz. Bilgisini yeterli gördüğümüz arkadaşlara teklif götürüyoruz, diğer arkadaşlara da her zaman kapımız açık olduğunu belirtiyoruz.

Ertan ERBEK

Dergiye biraz katkım olur belki diyerek ufak bir kapak tasarımı yaptım. Belki kullanırız :)

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Gimp Uzmanı

Emeğine sağlık. Alttaki yazılar çok sade kalmış. 

Ertan ERBEK

Teşekkür ederim, aslında bilerek sade yaptım bazen güzellik sadeliğin içinde saklı oluyor :).

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Ertan ERBEK - 23 Ağustos 2009 - 12:52:31
Teşekkür ederim, aslında bilerek sade yaptım bazen güzellik sadeliğin içinde saklı oluyor :).

Hmm, tasarım konusunda arka planda konuşmamız gerekecek seninle. :) Hoş olmuş, eline sağlık. ;)

zeitgeist

Sudo dergi içeriğiyle ilgili olarak şu başlıkta yaptığım değerlendirmede dergiyi oluştururken forumdaki kaynaklardan da yararlanabileceğini belirtmiştim.

Bana kalırsa bir çok bilişim, bilgisayar, teknoloji dergisinde olduğu gibi her ay düzenli olarak 2 sayfa (değerlendirmeye göre değişebilir) Ubuntu altında karşılaşılan sorunlar ve çözümlerine ayrılsa fena olmaz. Her sayının son iki sayfasında bu sorunlar ve çözümleri ayrıntılı olarak anlatılabilir.

Süreç şu şekilde işleyebilir: Bu konudan sorumlu olmak üzere bir gönüllü seçilir, görev tanımı yapılır, ardından sorumlu kişi forumda araştırma yaparak en çok karşılaşılan sorunlardan bir çetele oluşturur. O ayın konusunu belirledikten sonra bahsi geçen sorunla ilgili olarak forumda tüm olasılıkları içeren bir tarama yapar ve nihayetinde uygun bir üslup ve zengin çözüm önerileriyle yazıya aktarır.

Dergide oluşturulacak böyle bir kategori okuyucuların da ilgisini çekecektir.

Hazır buradayken bir kaç öneride daha bulunayım:

Bana kalırsa dergi içeriğinin sistemli ve istikrarlı olması gerekir, hem içerik olarak hem de tasarım olarak. Yani her sayıda ayrı sayfa tasarımı ve renkler kullanılması sıkıntı yaratabilir, aynı şekilde her sayıda farklı bir konu hiyerarşisi olması okuyucuyu yorabilir. Bu anlamda bir şablon oluşturulabilir. Her ne kadar "Sudo dergi işleyişi" başlığında bazı kaideler belirlenmişse de çeşitli gerekçelerle bunu uygulamakta zorlandığınızı görebiliyorum. Ancak bahsi geçen kaidelerle ya da tayfanın oluşturacağı yeni bir şablonla devam edilmesi ve her sayıda bu şablona uyulması, taviz verilmemesi kemikleşmiş bir kadronun oluşumunu da sağlar. Bu düzen aynı zamanda yazı ya da konu sıkıntısı çekilmesini de engeller. Meselenin öneminden dolayı özetleyerek tekrar etmek gerekirse; dergi içeriği hakkında bir şablon oluşturulmalı ve hiç bir mazaret bu şablonun bozulmasına vesile olmamalı. Her ne kadar dergi çalışmaları gönüllü oluşumun bir ürünüyse de bu, yapılan işin gereklerini safsaflamaya ya da düzgün yapılmamasına neden olmamalı. Çünkü herhnagi bir meseleye dair gönüllük demek o işin gerektirdiği tüm sorumlulukları yerine getirmek ve o işin gerektirdiği yetilere sahip olmak demektir.

Yayıncılık sektörünün işleyişinde okuyucu temel unsurdur ve çoğunlukla kabul gören düşünceyle okuyucuyu yayına katmak başarının ölçütlerinden biridir. Bu nedenle bence dergide misafir yazar uygulaması yer almalı. Bu, dergi içeriğini zengişleştirebilir, konu sıkıntısını azaltabilr ve okuyucuyu dergiye katabilir. Misafir yazar uygulaması da şu şekilde işleyebilir: tayfadan biri bu bölümden sorumlu olur ve görev tanımı yapılır. Çeşitli aracılarla, ki en önemlisi Ubuntu forum.tr, misafir yazılara dikkat çeker, yazı gönderilmesi için uğraş verir, bunların kabaca değerlendirmesini yaparak diğer dergi üyeleriyle teatisini yapmak üzere paylaşır. Onaydan geçen yazılar yazara da haber verilerek yayınlanır. Bahsi geçen misafir yazıların türü makale de olabilir, inceleme de, haber de...v.b Düzenli şekilde yazı gönderen ve yazma kabiliyetine sahip üslup sahibi kişiler de zaman içinde dergiye katılabilir ki bu aynı zamanda gönüllü çalışmanın sürekliliğini sağlayacaktır.

Son bir husus da dergi tayfasına yeni gönüllülerin katılımıyla ilgili söylemek isterim. Bu hususta sanırsam daha önce bir kaç kıstas belirlenmişti ama en önemlisi üzerinde pek durulmamıştı. Dergi bir yayın olduğuna ve yayının esası yazma olduğuna göre degiye katılanların yazım hususuna hakim olmalarını beklemek yanlış olmaz. Elbette bu hassas bir mesele çünkü hangi kıstasların kullanılacağı hayli teknik ayrıntıları gerektiriyor, bu teknik tavır sergilenmediği takdirde geriye kalan kıstaslar çok muğlak olacaktır. Üstesinden gelinmesi zor bir durum olduğu için bu konudaki tek önerim özellikle yeni katılan gönüllülerin belli bir aşamaya kadar her yazısını dergi tayfasının değerlendirmesine açması yönünde.

Naçizane fikirlerim bu şekilde, gerisini dergi tayfasının değerlendirmesine bırakıyorum. Çalışmalarınızda başarılar.

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

zeitgeist

Bana kalırsa şimdiye dek yayınlanmış Sudo sayılarında işlenen konuların sabit bir başlık altında sıralanmasında fayda var. Hatta bu döküm kategorilere ayrılarak da yapılabilir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

kernel

Sudo dergisi, Ubuntu Türkiye'nin dergisi. O yüzden ancak üyelerin desteği ile büyüyebilir. Her sayı için 4-5 kişi deneme tarzında birkaç yazı yollarsa, dergiye hem yeni yazarlar kazanılır, hem de Ubuntu türkiye bütün üyelerinin gelişimine katkıda sağlamış olur. İlla ki iyi yazılar gelmeyebilir her defa. Ama bu üyelerin cesaretlerinin artmasını sağlayacaktır.
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..