Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO İçin Yenilikçi Fikirleriniz!

Başlatan Gimp Uzmanı, 21 Aralık 2008 - 10:11:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: koenig - 25 Aralık 2008 - 21:11:41
Benden size bir fikir  okuycu yazılarıda ekleyin bir konu belirleyin * herkes yazısını açtığınız topiğe özet olarak yollasın dosyayı size ve seçtiğinizi ayın yazarı şeklinde sitede ilan edip yazısını dergide konuk yazar olarak yayınlayın bence katkıda çoğalır o zaman

Haklısın. Böyle bir topic bile açılabilir.

foma

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 25 Aralık 2008 - 21:14:43
Benden size bir fikir  okuycu yazılarıda ekleyin bir konu belirleyin * herkes yazısını açtığınız topiğe özet olarak yollasın dosyayı size ve seçtiğinizi ayın yazarı şeklinde sitede ilan edip yazısını dergide konuk yazar olarak yayınlayın bence katkıda çoğalır o zaman

Dışardan sudo@ubuntu-tr.net adresine yazılar gönderilebiliyor.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

koenig

Alıntı yapılan: foma - 25 Aralık 2008 - 23:55:10
Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 25 Aralık 2008 - 21:14:43

Dışardan sudo@ubuntu-tr.net adresine yazılar gönderilebiliyor.
Tşkler foma ama benim okuyucu yazılarından kastım kimin neyi gönderdiği bilinmeden bir email adresine gönderilmesi şeklinde değildi. Benim fikrimin ana teması site içi etkinlik tarzı bir şeydi . Mesela bir topic açılır Dergi Tayfasının belirlediği ayın konusu hakkında yazısını hazırlayan herkez giriş paragrafını veya kısaca özetini bu topice ynt olarak Yazısının geri kalan kısmınıda senin belirttiğin eposta adresine yollarlar bu yazılar içinden herkezin takip edebileceği şekilde bir oylama yapılır seçimi ya yönetimden bir juri yada tüm üyelerin katılacağı bir oylama birinciyi belirler bu kişi ayın katkıcı pengueni seçilerek onurlandırılır ve konuk yazar olarak dergide yazısı yayınlanır . Ben bu tarz birşey kast etmiştim ve gimpuzmanıda sanırım ne demek istediğimi anlamış. Yinede bilgilendirdiğiniz için teşekkürler .
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

foma

keşke yazımız çok olsa da böyle seçme şansımız olsa. ama tahmin ettiğinizden daha az kişi katkı yapmayı istiyor maalesef
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

koenig

Alıntı yapılan: foma - 26 Aralık 2008 - 01:19:54
keşke yazımız çok olsa da böyle seçme şansımız olsa. ama tahmin ettiğinizden daha az kişi katkı yapmayı istiyor maalesef
Anlıyorum sizi benzer sıkıntıları wikidede yaşıyoruz bu ülke mentalitesinde maalesef herşey devlet babadan bekleniyor :)
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

sdk

Öncelikle herkese merhaba. ubuntunun hayatımda windows kadar kalıcı olması kısa bir süredir değil. ve sadece bu ay 65 adet dvd kopyalayıp dağıttım insanlara en azından birkez olsun bilgisayarlarına kurup denemeleri için. fakat bu kalıcı bişey diil bunu gördüm insanlar kolay kolay alışkanlıklarını atamıyorlar. daha sonra şunu keşfettim "wubi" belki mükemmel çalışmıyor eksik kaldığı noktalar var bunu test etmedim. ama insanların benim bilgisayarımın görünümünün muhteşem büyüsü (ki bence compizin yapabildiklerinin sadece benim keşfedebildiğim numaraları) onları daha bir etkiliyor. içleri kıpırdıyor ve denemek için can atıyorlar. onlara bunu windows altında bir program gibi kurabildiklerinin mümkün olduğunu anlattığımda ise benden yardım istiyorlar kurabilmek için. günde en az 2 bilgisayara kuruyorum. sistemin çalışma hızını gürdüklerinde ise vistadan daha muhteşem görünüm xpden daha hızlı işte bu insanların en cok kullandığı cümle...

sanırım biraz fazla uzattım ama anladınız galiba. bence yeni dergide ön plana çıkarılması gereken nokta wubi. insanları etkileyebilmek için bunu denetebilmek için en azından yeni başlayabilecek yada denemek isteyen arkadaşlar için donanımsal ve yazılımsal bakımdan sorunsuz aynı zamanda zengin kaynaklarıyla linuxun geleceğinin en büyük mimarisi olan ubuntu ile bir başlangıç yapmaları için doğru başlangıç yapmalarına yardım etmenin daha basit bir yolu olduğunu düşünmüyorum. live cdlerin çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum çünkü işletim sistemi üzerinde tam bir manevra kabiliyeti sağlamıyor. bu benim düşüncem tabi değerlendirmek size kalmış.

bu arada ubuntu dışında bişeylerin de olması gerek dergide. mesela yeni donanımlar, en yeni işlemciler, en yeni platformlar, fotoğraf makineleri, lcd televizyonlar, ses sistemleri...

3mr3

Bence dergilerde deneme yapınız diye uyarılmalı ve bu gibi programlarla deneme istenmeleri daha iyi olabilir. Yoksa geriye dönebilirler. Maksat işletim sistemi nasıl olduğu önemli. Biraz dergilerde bence kavranılması gereken ilk konulardan.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

heartsmagic

Wubi tanıtımı dergide güzel olabilir. Bunu tayfadaki arkadaşlar değerlendireceklerdir eminim.
Fakat Ubuntu veya Linux haricinde bir şeylerin olması şu an için mümkün değil gibi görünüyor. Konular dallanıp budaklandıkça iş yükü artar. Şu an için bile arkadaşlar oldukça yoğun çalışıyorlar, bu konular da işin içine girerse çok zorlanabilirler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sdk

ben işim icabı hemen her gün en az 1 yeni ürün alıp test ediyorum ve bunu en az 20 kez insanlara anlatıyorum. bu konuda destek olabilirim arkadaşlar isterse ama dallanıp budaklanması değil olay biraz daha albeni olması yada vurucu dikkat çekici bişeyler olması. ubuntuyla uzaktan yakından alakası olmayan bi kişi bile bu derginin kapağındaki bişeyi gördüğünde okumak istemeli. incelemeli. yani biz burda gimp ile şunu yaparsın, compiz şöyle çalışır, wine ile pes nasıl oynanır kısmını zaten forumda kendi kendimize fazlasıyla tartışıyoruz. bişeyin nasıl yapıldığını merak eden zaten bilgiye forumda yada wikide ulaşabiliyor. bence burda daha çarpıcı ve etkili şeylerle dergiyi ön plana çıkarabiliriz. bunlaran bence başlanabilecek en doğru nokta wubi. çevremdekilerin olumlu tepkileri beni bu sonuca ulaştırdı. windows altında program gibi kullanabildikleri bir linux bukadar güvenebilecekleri bir program gibi kurabildikleri deneyebilecekleri en kolay ve yaygın linux türevi. bunun üzerinde çalışılmalı bence :)

bu arada kulaklık sorunum çözülmedi yeni bilgisayarımda da. ses kartı aynı bende film izlemek için bir dvd player aldım :D

heartsmagic

@sdk dergi için bir başvuru yapabilirsin. Sabit bir başlık mevcut forumda. Örnek bir yazı gönderirsen arkadaşlar değerlendirmeye alırlar. Dallanıp budaklanmasını anlatırken niyetim vakit ve insan faktörünün sınırlı olmasını belirtmekti.

Ses kartı için üzgünüm, alsa-base için tüm seçenekleri umarım denemişsindir. Hoş, bu diğer başlığın konusu :)

sdk

senin cevap yazdığını gördüğümde dipnot olarak belirtmek istedim sadece :) sorun var ama kaçıp gitmek yok!

ben bu konuda bi yazı hazırlayıp ilgilenirlerse diye göndericem ozaman donanımsal olarak ama tabi bu saatte olmıcak yarın inşallah. neise umuyorum bu konuyla ilgilenicek olan arkadaşlar wubi için düşüncelerimi dikkate alırlar sadece onlar diil çevresindeki insanların linux kullanmalarını isteyen herkes bunu dikkate alsın bence bu en kolay yolu en azından ben bu şekilde çzödüm olayı :)

heartsmagic

Elbette dikkate alınır, şüphen olmasın.
Yazıyı da müsait olduğun bir zaman gönderirsin.

Linuxman.

Derginin her sayısında Gimp ve Python içın sıralı birer ders verilirse güzel olur diye düşünüyorum.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: Linuxman. - 13 Ocak 2009 - 11:17:44
Derginin her sayısında Gimp ve Python içın sıralı birer ders verilirse güzel olur diye düşünüyorum.

Gimp ile ilgili her ay bir yazı çıkıyor.

s7e7v7e7n

merhabalar bende sitenize yeni üye oldum ama birşey söylemek istiyorum yeni kullanıcılar ubuntudan anlamıyanlar mesela benim gibi kişiler windows u örnek vererek başlat menüsündeki araçların ne oldugunu ne işe yaradıklarını aslında anlatılsa neyin nasıl kullanıldıgını gösterilse neyi ne işe yaradıgını falan fıstık işte umarım anlata bilmişimdir cünkü son kullanıcılar her zaman zorluk cekiyor bende ilk defa bugün temin edicem cd yi virtual pc de kurup denicem kullana bilirsem dvm edicem kullanamazsam başka linux yada windows a dvm edicem  ::)
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: tweety - 26 Ocak 2009 - 13:30:15
merhabalar bende sitenize yeni üye oldum ama * bir şey söylemek istiyorum yeni kullanıcılar ubuntudan anlamıyanlar mesela benim gibi kişiler windows u örnek vererek başlat menüsündeki araçların ne oldugunu ne işe yaradıklarını aslında anlatılsa neyin nasıl kullanıldıgını gösterilse neyi ne işe yaradıgını falan fıstık işte umarım anlata bilmişimdir cünkü son kullanıcılar her zaman zorluk cekiyor bende ilk defa bugün temin edicem cd yi virtual pc de kurup denicem kullana bilirsem dvm edicem kullanamazsam başka linux * ya da windows a dvm edicem  ::)

Yeni kullanıcılar için bir başlık var zaten.

mete13

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 22 Aralık 2008 - 04:58:00
Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Aralık 2008 - 23:09:41
Daha önce bu fikrimi bir yerde belirtmiştim. Bence sabit kategorileriniz olsun.
İpucu - Oyun - Çeviri - Program Tanıtımı - Röportaj - Grafik İşlemleri vs. gibi. Bunlara göre içerik hazırlarsınız.

Buna katılıyorum. Çalışmalarımda bu yönde biraz FCM'den kopya çekmiş gibi olacağız ama neyse.  :D

Alıntı yapılan: fadike - 21 Aralık 2008 - 13:30:50
Aklıma gelenler:

• Terminalde bazı işlemlerin nasıl yapıldığı (ekran görüntüleri ve de kopyalanmaya uygun kod satırları ile) iki sayfayı aşmayacak şekilde dergide yer almalı.
  • Diğer GNU/Linux dağıtımlarının; örneğin her ay yeni bir dağıtımın yeni sürümünün duyurulduğu GNU/Linux ailesinde; mutlaka kısa ya da geniş bir tanıtımının dergide yer alması.
  • Ubuntu ve türevleri ekran görüntüleriniz (kullanılan pencere stillerinin, simge setlerinin, duvar kağıdının, renk ve pencere temasının isim ve de bulunduğu adreslerinin yer alması koşuluyla) üyelerimizce paylaşılması ve dergide yer alması.
  • Sık kullanılan ve işe yarayacağı düşünülen kimi uygulamalaırn değişik yönlerinin vurgulanması.

• Oyun tanıtımı.
    • Wine ile sık kullanılın Windows uygulamalarının nasıl verimli çalıştırılacağı ve bunların GNU/Linux altında aynı işlevi gören benzer ya da üstün uygulamaların karşılaştırılmasının dergide yer alması.
    • PlayOnLinux ile oyun oynayabilmenin yollarını anlatan ve oyun tanıtımı yapılacak bir yazının dergide yer alması.

Aklıma şimdilik gelenler bunlar. madem ki biz, br ürün hazırlıyoruz; o zaman satılması için çaba göstermeliyez.
@fadike Güzel fikirler. Bu konuda çalışma yürütebilirmisin.[/list]

arkadaşlar katılıyorum ve hatta bir sayı sadece linux nasıl kullanılır gnome nedir kde nedir hangisini daha kullanışlı ayrıca indirilen programların uzantısına göre kurulunu paket yöneticisi uç birim daha doğrusu tam manası ile linux nasıl kullanılır tarzında bir dergi olursa hiç değilse benim gibi acemi linux kullanıcılarına bir rehber olur çünkü komutları yazarak kuruluyor bazıları bunları uygulamalı ve resimli olması gibi ben geçen gün xbmc adlı programı kurmak için uğraştım sağolsun bir arkadaş forumda yardım oldu bende ilk kullanıcılar için o sayfanız var ama o sayfanın yanında daha açıklayıcı bir dergi ve kitapçık olursa bence daha iyi olur. Mesela ben bir türlü wine kullanmasını  beceremedim :) belkide beceriksizlik yaptık usta konumunda ve bir çok soruya verilen cevaplar bir sayıda toplasın bence benim naçizane fikrim gerçi bir başlıkta geçmişti ama ne oldu bilmiyorum tekrar ediyorum bunu dergide kitapçık yapalım sizce nasıl olur

birde herkes ubuntu indiriyor ubuntu gnome türü kubuntu kde hangisi daha iyi gibi anlatımlı olursa kullanacak arkadaşlar önceden bilgi sahibi olur bece

darkfriairs

Her ay değil de üç ayda bir yayınlasanız daha etkili ve doyurucu olacağını düşünüyorum.

fadike

Alıntı yapılan: darkfriairs - 08 Nisan 2009 - 21:58:54
Her ay değil de üç ayda bir yayınlasanız daha etkili ve doyurucu olacağını düşünüyorum.

Üç ay çok uzun bir süre. Böyle yayınlanan bir derginin güncelliği bile yayım tarihinin bir önceki haftasına ilişkin olur ki bu da derginin okunurluğunu azaltır. Zirâ GNU/Linux dünyasında bırakın her gün, her hafta yeni bir dağıtım yayınlanmasını an be an uygulamayarın yenileri görücüye çıkmakta.

Dolayısıyla iki-üç ayda değil her ay karşınızda olacağız.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

Onoktake

Konu olarak
1- nasıl yapılır?
2- Ubuntu türevleri.
3- ubuntu ile diğer işletim sistemleri karşılaştırması (suse'den tutun da windows'a kadar)
4- siz sorun biz cevaplayalım kısmı.
5- performans testleri

olursa bence daha iyi, daha çekici olur.
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

ns

sudonun sitesine facebookta paylaş , twitterda paylaş gibi butonlar eklense. örneğin bu haberin sağındaki gibi.; http://www.ozgurlukicin.com/haber/pardus-cdleri-adresinizde/

sudo için sosyal ağ sitelerinde hesaplar açılsa. örneğin facebookta fan sayfası kurulabilir..

ve dergi tayfası her türlü foruma girip duyuru yapsa(bunu bende yapabilirim ama hem düzenli bir şekilde yapılması daha iyi olur hemde eleştirilere cevap yazacak birisinin yetkili olması daha  etkili olur)

nasıl olur.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ihtiyar said

egitimist

Alıntı yapılan: ns - 17 Temmuz 2009 - 18:43:46
sudonun sitesine facebookta paylaş , twitterda paylaş gibi butonlar eklense. örneğin bu haberin sağındaki gibi.; http://www.ozgurlukicin.com/haber/pardus-cdleri-adresinizde/

sudo için sosyal ağ sitelerinde hesaplar açılsa. örneğin facebookta fan sayfası kurulabilir..

ve dergi tayfası her türlü foruma girip duyuru yapsa(bunu bende yapabilirim ama hem düzenli bir şekilde yapılması daha iyi olur hemde eleştirilere cevap yazacak birisinin yetkili olması daha  etkili olur)

nasıl olur.

@ns, Eren'in hazırladığı dergi yayınlama rehberine bağlı kalarak dergi duyurularını forumlarda, mail gruplarında yapabilirsin. Facebook'ta da bir grup oluşturabilirsin. Tayfaya katılmak (Tanıtım sorumlusu) istersen bir oylama başlatabiliriz.

ns

yok şimdilik oyle bir niyetim yok. teşekkürler öneri için. sadece bu yaz için bir yazı sözü vermiştim. onu yazmaya çalışacağım. ama ne hakkında nasıl yazacağımı da bilmiyorum. bu sene lise son oldum. seneye sınavlarım var. foruma bile giremeyebilirim.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...