Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO İçin Yenilikçi Fikirleriniz!

Başlatan Gimp Uzmanı, 21 Aralık 2008 - 10:11:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gimp Uzmanı

Merhaba :) Genel anlamda dergi ile ilgili yenilikçi fikirleri burada paylaşalım.

Fikirlerim

Her ay kaliteli bir yazıyı dilimize kazandırarak dergide yayınlayalım.
Her ay oyun incelemesi yapalım.
Her ay en hit olan ekran görüntülerini yayınlayalım.
Her ay ip ucu köşemiz olsun.
Her ay Blender / GIMP / Inkscape gibi vektörel veya pixel bazlı uygulamaları veya 3 böyutlu modelleme ilgili dökümen hazırlayalım.

OKAN

Aslında ilgi çeken ama çok fazla kullanılmayan pencere yöneticilerini (openbox, ıcewm, vs.) tanıtıp bunları nasıl kendi zevkimize göre düzenleyebiliriz gibi bir yazı olabilir.

Bedreddin

Bence bir "kapak konusu" seçilebilir her ay. Yani o ay derginin en ilgi çekici yazısı neyse, onla ilgili bir kapak hazırlansa fena olmaz gibi geliyor. Her ay kaliteli bir yazıyı çevirme konusuna gelince, ben bunu üstlenebilirim.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

fadike

Aklıma gelenler:

• Terminalde bazı işlemlerin nasıl yapıldığı (ekran görüntüleri ve de kopyalanmaya uygun kod satırları ile) iki sayfayı aşmayacak şekilde dergide yer almalı.
  • Diğer GNU/Linux dağıtımlarının; örneğin her ay yeni bir dağıtımın yeni sürümünün duyurulduğu GNU/Linux ailesinde; mutlaka kısa ya da geniş bir tanıtımının dergide yer alması.
  • Ubuntu ve türevleri ekran görüntüleriniz (kullanılan pencere stillerinin, simge setlerinin, duvar kağıdının, renk ve pencere temasının isim ve de bulunduğu adreslerinin yer alması koşuluyla) üyelerimizce paylaşılması ve dergide yer alması.
  • Sık kullanılan ve işe yarayacağı düşünülen kimi uygulamalaırn değişik yönlerinin vurgulanması.

• Oyun tanıtımı.
    • Wine ile sık kullanılın Windows uygulamalarının nasıl verimli çalıştırılacağı ve bunların GNU/Linux altında aynı işlevi gören benzer ya da üstün uygulamaların karşılaştırılmasının dergide yer alması.
    • PlayOnLinux ile oyun oynayabilmenin yollarını anlatan ve oyun tanıtımı yapılacak bir yazının dergide yer alması.

Aklıma şimdilik gelenler bunlar. madem ki biz, br ürün hazırlıyoruz; o zaman satılması için çaba göstermeliyez.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

heartsmagic

Daha önce bu fikrimi bir yerde belirtmiştim. Bence sabit kategorileriniz olsun.
İpucu - Oyun - Çeviri - Program Tanıtımı - Röportaj - Grafik İşlemleri vs. gibi. Bunlara göre içerik hazırlarsınız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Xenophobia

Bence de, ekran görüntüleri ve küçük ipuçları eklenebilir.

Hatta ekran görüntüleri için küçük bir oylama bile yapılabilir.Foruma iştirak da dergi bakımından arttırılmış olur.

garafatma

bence forumda yer alan kullanıcı sorunlarıda sorun-çözümü şeklinde dergiye konabilir.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Aralık 2008 - 23:09:41
İpucu - Oyun - Çeviri - Program Tanıtımı - Röportaj - Grafik İşlemleri vs. gibi. Bunlara göre içerik hazırlarsınız.

Buna katılıyorum. Çalışmalarımda bu yönde biraz FCM'den kopya çekmiş gibi olacağız ama neyse.  :D

Alıntı yapılan: fadike - 21 Aralık 2008 - 13:30:50
Aklıma gelenler:

• Terminalde bazı işlemlerin nasıl yapıldığı (ekran görüntüleri ve de kopyalanmaya uygun kod satırları ile) iki sayfayı aşmayacak şekilde dergide yer almalı.
  • Diğer GNU/Linux dağıtımlarının; örneğin her ay yeni bir dağıtımın yeni sürümünün duyurulduğu GNU/Linux ailesinde; mutlaka kısa ya da geniş bir tanıtımının dergide yer alması.
  • Ubuntu ve türevleri ekran görüntüleriniz (kullanılan pencere stillerinin, simge setlerinin, duvar kağıdının, renk ve pencere temasının isim ve de bulunduğu adreslerinin yer alması koşuluyla) üyelerimizce paylaşılması ve dergide yer alması.
  • Sık kullanılan ve işe yarayacağı düşünülen kimi uygulamalaırn değişik yönlerinin vurgulanması.

• Oyun tanıtımı.
    • Wine ile sık kullanılın Windows uygulamalarının nasıl verimli çalıştırılacağı ve bunların GNU/Linux altında aynı işlevi gören benzer ya da üstün uygulamaların karşılaştırılmasının dergide yer alması.
    • PlayOnLinux ile oyun oynayabilmenin yollarını anlatan ve oyun tanıtımı yapılacak bir yazının dergide yer alması.

Aklıma şimdilik gelenler bunlar. madem ki biz, br ürün hazırlıyoruz; o zaman satılması için çaba göstermeliyez.
@fadike Güzel fikirler. Bu konuda çalışma yürütebilirmisin.[/list]

hasanyılmaz

Dikkatimi çekti de, Sudo'da komutlar ve yazılar imleç ile üzerine gelince seçilemiyor. FCM'de ise seçilip kopyalanabilir durumda.

Yazıların ve komutların seçilir, kopyalanabilir olması gerekmez mi?

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 22 Aralık 2008 - 05:33:16
Dikkatimi çekti de, Sudo'da komutlar ve yazılar imleç ile üzerine gelince seçilemiyor. FCM'de ise seçilip kopyalanabilir durumda.

Yazıların ve komutların seçilir, kopyalanabilir olması gerekmez mi?

Haklısınız üçüncü sayıdan itibaren böyle bir problem olmayacak.

Bedreddin

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 22 Aralık 2008 - 04:58:00

Buna katılıyorum. Çalışmalarımda bu yönde biraz FCM'den kopya çekmiş gibi olacağız ama neyse.  :D

Zenginden çalıp fakire vermek suç sayılmaz :P
      bu hasret bizim!

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: Verbatim - 22 Aralık 2008 - 16:02:18
Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 22 Aralık 2008 - 04:58:00

Zenginden çalıp fakire vermek suç sayılmaz :P

Biz ondan daha zenginiz ama FCM çeviri tayfası daha çalışkan. Bizler ikinci sayıyı ne yazıkki doğrultamadık.

Bedreddin

Zengin derken, İngilizce kaynaklardan faydalanabilen kullanıcıları kast etmiştim :) FCM tayfasının çalışkan olduğuna şüphe yok, ama SUDO ekibi de en az onlar kadar çalışıyor, aradaki fark deneyimden kaynaklanıyor bence.
      bu hasret bizim!

foma

Enixma'da ndiswrapper ile ilgili bir şey okumuştum ama hangi sayıda olduğunu bulamıyorum. Sitesinden bütün sayılarındaki konu başlıklarına baktım. Sanırım aradığım sürücü kurulumuyla ilgili bir yazının içinde geçiyordu.

Sudo için bir arama aparatı yazılabilir mi? Aslında bu dergide çıkan yazıların hepsinin forumda ayrı bir bölüme başlık olarak girilmesiyle de olabilir. Ama arama kutusu gibi bir şey olursa çok güzel olur.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

Bedreddin

Arama aparatına gerek yok, eğer yazılar girilirse de bir yerden sonra insanlar dergiyi indirmek yerine açar başlıklardan okurlar, ama bu konuda şöyle bir şey yapılabilir. Aşağıdaki adrese sayıların konuları da eklenir.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4525.0.html

Ya da şöyle olursa daha da güzel olabilir, Dergi Çalışmaları bölümü ile Ubuntu Türkiye E-Dergisi bölümleri birleştirilir, üst başlık olarak "Eski Sayılar" ve "SUDO Aralık Sayısı" gibi iki başlık açılır. Güncelliğini yitiren, "Eski Sayılar" başlığına taşınır. Zaten güncel duyuru yapılırken yazıların başlıkları yazılıyor, taşınırken de böyle taşınır. Böylece arama yapmak isteyen "Eski Sayılar" başlığında yazıların başlıkları olacağı için rahatça bulabilir. FCM forumlarında böyle yapıyorlardı galiba, ya da başka bir dergi emin değilim, ama düzenli gelmişti bana gayet.
      bu hasret bizim!

foma

@Verbatim benim dediğim ayrı bir şey. Şimdi benim enixma örneğine tekrar dönmem gerekecek ama olsun. Enixma'da gördüğüm yazıdan hatırladığım tek şey " Kirli çözüm: ndiswrapper" . Sanırım alt başlık olarak yazılmıştı bu. Onun için derginin konu başlıklarına bakarak bulmadım. Benim dediğim arama aparatı, yazıların içeriğinde arama yapacak. Şimdi enixma'da böyle bir şey olsaydı çoktan bulmuştum o yazıyı. Aslında zor bir şey değil ama sunucu güvenliği açısından sorumlu arkadaşların yazması daha iyi. Tabi yazılmaya karar verilirse.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

koenig

Kapsamlı Bir Donanım İncelemesi Olarak
Monitörler Konusu ele alınarak Wiki ye eklenmiştir
Monitörler
Arkadaşlar Bu Konuyu wikide bir gözatarsanız  ve fikrinizi beyan ederseniz sevinirim .
Donanım incelemesi benim ilgi alanlarımdan biri olduğu için, dergide yayınlamak isterseniz
Bu incelemenin kapsamını biraz daha genişletip tekrar düzenleyebilirim. Ayrıca Dergide yayınlanmasından büyük memnuniyet duyarım :)
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: koenig - 23 Aralık 2008 - 06:17:54
Monitörler
Arkadaşlar Bu Konuyu wikide bir gözatarsanız  ve fikrinizi beyan ederseniz sevinirim .
Donanım incelemesi benim ilgi alanlarımdan biri olduğu için, dergide yayınlamak isterseniz
Bu incelemenin kapsamını biraz daha genişletip tekrar düzenleyebilirim. Ayrıca Dergide yayınlanmasından büyük memnuniyet duyarım :)

Bu kadar güzel çalışmaları dergide yayınlamaktan mutluluk duyarız. Yazını hazırla yayınlayalım. Kaliteli yazılara ihtiyacımız var.

cxerpw57

Dergide gectigimiz sayida oldugu gibi onemli sitelerin adminleri yada onemli Linux isimleri ile gorusulmeli, ve diger insanlara ilham olmasi icin dergide bir bolumde yayinlanmali. Boyle community kavraminin ulkemizde daha iyi oturmasini saglayabiliriz. Bu devam etmelı bence.
Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle yapılacak taarruz, hiç taarruz etmemekten çok daha fenadır (1922). M.Kemal ATATÜRK
http://canerblt.wordpress.com
twitter : cabulut

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: linux_cu - 23 Aralık 2008 - 11:01:08
Dergide gectigimiz sayida oldugu gibi onemli sitelerin adminleri * ya da onemli Linux isimleri ile gorusulmeli, ve diger insanlara ilham olmasi icin dergide bir bolumde yayinlanmali. Boyle community kavraminin ulkemizde daha iyi oturmasini saglayabiliriz. Bu devam etmelı bence.
Aslında Richard Stallman ile röportajı bile düşündüm ama kabul edermi onu bilemem. 
Aslında Emma Alvarez ile röportaj yapsak mükemmel olur. :D
http://www.emmaalvarez.com/

koenig

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 23 Aralık 2008 - 08:21:26
Alıntı yapılan: koenig - 23 Aralık 2008 - 06:17:54
Monitörler

Bu kadar güzel çalışmaları dergide yayınlamaktan mutluluk duyarız. Yazını hazırla yayınlayalım. Kaliteli yazılara ihtiyacımız var.
Bulduğun eksiklikleri veya gerek duyduğun düzeltme ve düzenlemeleri bana iletirsen ona göre bir çalışma yaparım. Sanırım Scribusla Hazırlamam gerekecek :) Sıkı bir tanışma olacak benim için Scribusla doyasıya bir dansı sabırsızlıkla bekliyordum zaten :)

Bedreddin

koenig Scribus'a bulaşmadan önce bir arkadaştan onay bekle istersen, bildiğim kadarıyla Scribus işlemini tasarımla ilgilenen arkadaş yapıyor çünkü :)
      bu hasret bizim!

koenig

Alıntı yapılan: Verbatim - 23 Aralık 2008 - 16:04:53
koenig Scribus'a bulaşmadan önce bir arkadaştan onay bekle istersen, bildiğim kadarıyla Scribus işlemini tasarımla ilgilenen arkadaş yapıyor çünkü :)
Önerin için teşekkürler Scribusu sadece dergi için Kastetmemiştim İş hayatımda 12 yıldır Coreldraw,freehand,photoshop kullanan bir insan olarak scribusla tanışmaya sabırsızlanıyorum fakat ubuntuya geçtiğimden beri wiki çeviri işlerine ağırlık vermiştim ve fırsat bulupta  bi türlü nasib olmadı  tanışmak bu vesileyle olur demek istemiştim

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: koenig - 23 Aralık 2008 - 16:10:40
Alıntı yapılan: Verbatim - 23 Aralık 2008 - 16:04:53
Önerin için teşekkürler Scribusu sadece dergi için Kastetmemiştim İş hayatımda 12 yıldır Coreldraw,freehand,photoshop kullanan bir insan olarak scribusla tanışmaya sabırsızlanıyorum fakat ubuntuya geçtiğimden beri wiki çeviri işlerine ağırlık vermiştim ve fırsat bulupta  bi türlü nasib olmadı  tanışmak bu vesileyle olur demek istemiştim

Tasasrım konusundada yardımın olursa sevinirim. Sen yazını bildiğin gibi hazırla.

koenig

Benden size bir fikir  okuycu yazılarıda ekleyin bir konu belirleyin herkez yazısını açtığınız topiğe özet olarak yollasın dosyayı size ve seçtiğinizi ayın yazarı şeklinde sitede ilan edip yazısını dergide konuk yazar olarak yayınlayın bence katkıda çoğalır o zaman