Boot Sorunu

Başlatan ali159, 04 Mart 2017 - 21:28:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ali159

Unetbootin ile ubuntu dosyasını usb belleğe yazdırıyorum fakat bilgisayarımı yeniden başlatınca boot menüsünde görünmüyor. Windows usb'sini denedim onu da görmedi. Ne yapmam lazım bilgisayarım açılışta usb belleklerimi görmüyor. Lütfen yardım edin :/

ata1

Farklılık gösterir genelde açarken ecs yada f12 f10 gib tuşlar ile boot menüye ulaşırsınız. Pc marka modeline bağlı olarak değişir. Yada bıosdan boot seçeneklerinde flash bellek ilk sıraya taşınarak yapılır.

ali159

Alıntı yapılan: ata1 - 04 Mart 2017 - 21:31:23
Farklılık gösterir genelde açarken ecs yada f12 f10 gib tuşlar ile boot menüye ulaşırsınız. Pc marka modeline bağlı olarak değişir. Yada bıosdan boot seçeneklerinde flash bellek ilk sıraya taşınarak yapılır.
Sorun orada zaten ne (esc ile giriliyor bilgisayarım asus n550jk) boot menüsünde nede bios'a girince orada usb belleğim gözükmüyor. Farklı işletim sistemleri, farklı usb bellekler ile denedim hiçbiri işe yaramadı :/

ata1

usb 2 yada usb 3 girişleri önemlidir.  Farklı girişler denendi mi ?

ali159

Alıntı yapılan: ata1 - 04 Mart 2017 - 22:17:10
usb 2 yada usb 3 girişleri önemlidir.  Farklı girişler denendi mi ?
Hepsini te ktek denedim.

ata1

şuan sitem olarak ne kullanıyorsunuz linux mu ? hangi sürüm biraz detayları verin flashı sisteme bağladığınızda görüyormu önce o duruma bakalım.
sisteme bağladığınızda fash görünüyor ise boot edilebilir halde yazdırmamış olabilirsiniz iso dosyayı.

remziyapar

[mention=619413]@ali159[/mention]

BIOS'tan  Legacy USB support'a bakabilir misin Enable durumda mı diye ? Değilse eğer getirip öyle dene.

ali159

Alıntı yapılan: ata1 - 04 Mart 2017 - 22:44:38
şuan sitem olarak ne kullanıyorsunuz linux mu ? hangi sürüm biraz detayları verin flashı sisteme bağladığınızda görüyormu önce o duruma bakalım.
sisteme bağladığınızda fash görünüyor ise boot edilebilir halde yazdırmamış olabilirsiniz iso dosyayı.

Linux mint kullanıyorum şu anda usb bellek görülüyor.  İsoyu ubuntu da yanlış yazdırmış olsam da eski Windows kurulu usb mi taktım fakat onu da görmedi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Mart 2017 - 10:09:05

Alıntı yapılan: remziyapar - 05 Mart 2017 - 01:35:56
[mention=619413]@ali159[/mention]

BIOS'tan  Legacy USB support'a bakabilir misin Enable durumda mı diye ? Değilse eğer getirip öyle dene.
Enable durumunda duruyor şu nada yine malesef görmüyor :/

remziyapar

[mention=619446]@ali159[/mention]

BIOS tan Secure Boot'u Disabled ve Launch CSM seçeneğini aktif hale getirip deneyebilir misin tekrardan. Eğer bunları denediğinde sorun hala devam ederse birde mümkünse boot ekranından bir görsel ekleyebilir misin ?

Bilgisayarının modelini tam yazarmısın bir bakalım USB 2.0 var mı diye. Modeli yazdığın kadarıyla baktım 2.0 usb yok. 3.0 USB var sadece 3 tane doğrumudur bu bilgi. Şayet öyleyse USB portların hepsini ayrı ayrı dene. Çünkü bazı USB portlar 3. taraf yazılımlarla kontrol edildiği için boot menüsünde görünmüyorlar.

ali159

Alıntı yapılan: remziyapar - 05 Mart 2017 - 10:21:14

BIOS tan Secure Boot'u Disabled ve Launch CSM seçeneğini aktif hale getirip deneyebilir misin tekrardan. Eğer bunları denediğinde sorun hala devam ederse birde mümkünse boot ekranından bir görsel ekleyebilir misin ?

Bilgisayarının modelini tam yazarmısın bir bakalım USB 2.0 var mı diye. Modeli yazdığın kadarıyla baktım 2.0 usb yok. 3.0 USB var sadece 3 tane doğrumudur bu bilgi. Şayet öyleyse USB portların hepsini ayrı ayrı dene. Çünkü bazı USB portlar 3. taraf yazılımlarla kontrol edildiği için boot menüsünde görünmüyorlar.
Evet 3üde usb 3.0 ve hepsini denedim. (Asus n550jk cn168h). Boot ekranını da eve gidince atarım.  Zaten eve dönerken dvd alacağım CD yi görürse onunla atacağım. 

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Mart 2017 - 11:01:16

Alıntı yapılan: remziyapar - 05 Mart 2017 - 10:21:14

Usb yine ne yaptıysa göstermedim ama dvd ile uzun uğraşlar sonucu kurdum. Hepinize yardımı için teşekkürler.

bugra9

Dvd ile kurulum yapıldığı için çözüldü etiketi koymadan konuyu kilitleyelim.