Ubuntu Ekraninda Takılı Kaldım

Başlatan myeser, 02 Mart 2017 - 12:57:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

myeser

Arkadaşlar merhaba. Bu sabah gnome masaüstünü kurmak istedim. Kurulumda hiçbir hata almadım. Kurulum işlemi bittiğinde bilgisayarımı kapattım açtım fakat bu sefer UBUNTU ekranında takılı kaldım. Yaklaşık 20 dk bekledim açılır herhalde diye yok. Sonra kapatma tuşuna bastığımda şu ekran geldi;

Her denememde ekrandaki yazılar farklılık gösterdi. Bu sorunu nasıl halledebilir yardımcı olursanız sevinirim.

ata1

tty ekranına düşebiliyormusunuz ctrl+alt+f2 ile

myeser

[mention=619257]@ata1[/mention]

Bahsettiğiniz ekran bu mu?

ata1

hayır kullanıcı ismi ve şifre ister bir nevi terminal grub üzerinden işlem yapabiliyor iseniz recovery mod da işlem yapın.
GRUB ekranı gelediğin de Bir tanesinde (recovery mod) yazdığını göreceksiniz.

myeser

Ne yazıkki grub ekranı gelmiyor. Canlı linux üzerinden girsem olur mu?

ata1

"shift" tuşuna basarsanız karşınıza GRUB ekranı gelecektir.

myeser

Anakart ekranından sonra ne kadar basarsam basayım grub ekranını alamadım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Mart 2017 - 13:56:19

Edit : grub ekranı şimdi geldi

ata1

Bir tanesinde (recovery mod) yazdığını göreceksiniz. Onun ile açıp onarmayı deneyin.

myeser

[mention=619261]@ata1[/mention]

Kullanıcı adı ve parola sormadan şu ekrana geldim

ata1

yukarı aşağı ok ile ilerleyip bozuk paketleri onarı seçin 

myeser

Hatalar verdi. Sanırım wi-fi kaynaklı ama tty1 ekranına geldim

ata1

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install --resinstall ubuntu-desktop

ne diyor ?

myeser

İlk kod

Ben internete kablosuz bağlanıyorum. Sanırım güncelleştirmeleri yapamıyor.

ata1

Öncelikle internete bağlı olmalısın.

myeser

ata1

Yukardaki komutların tamamını çalıştırın ve deneyin şayet halen açılmıyor ise gene tty ekranına düşün ve kurduğunuz gnome paketini silip ardından
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

diyerek açmayı deneyin

myeser

Peki. Tamamladigim zaman sonucu yazarım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Mart 2017 - 15:17:56

Yene olmadı. Gnomeyi ttyden kaldırmam için hangi komutu girmem lazım?

ata1

Alıntı YapKomut satırı üzerinden program kaldırma
Komut satırı üzerinden apt-get aracı yardımıyla program kaldırabilirsiniz. Bunun için öncelikle Uçbirim komut satırını açıyoruz. Uçbirim'de:

sudo apt-get remove program_adı
yazıp "Enter" tuşuna basarak programı doğrudan sistemden kaldırabiliriz. Bu komutla beraber program ve bağımlılıkları kendiliğinden kalkacaktır. Size kaldırılacak uygulamaların listesi verilecektir. Eğer sisteminizden kaldırılmasını istemediğiniz bir program olduğunu düşünüyorsanız işlemi iptal edebilirsiniz.

Eğer programın tüm yapılandırma dosyalarıyla beraber kaldırılmasını istiyorsanız:

sudo apt-get purge program_adı
komutunu kullanabilirsiniz.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Bir_yaz%C4%B1l%C4%B1m%C4%B1_kald%C4%B1rmak

kurarken gnome hangi komutla nereden kurdunuz ise oradaki şekli ile girmelisiniz.

myeser

Initflames gibi bir hata ile karşılaştım. Tty ekranını hiç göremedim hocam. Bende ubuntuyu tamamen silip tekrar yükledim. Sanırım unity masaüstü ile yola devam etmek zorundayım :) yardımlarınız için teşekkür ederim. Bu süreçte linux ile ilgili yeni deneyimler edinme fırsatı buldum. :) Bata çıka bozup onararak çözeceğim sanırım :D tekrar teşekkür ederim.

alquirel

Yeniden kurulum yapılmış olduğu için çözüldü etiketini kaldırdım.