[Çözüldü] steam arayüz sorunu ve türkçe karakter problemi

Başlatan dolor, 01 Mart 2017 - 01:26:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dolor

Merhaba arkadaşlar  steamde arayüz problemi var LANG=C steam  koduyla bu gidiyor ancak bu kezde türkçe karakter yazmıyor basyorum klavyede çıkmıyor. Bu steam linuxda halen problemli galiba düzeltilmesi için bi çaba yok sanırım ayrıca ben LANG=C steam  bu satırı her seferinde yazmak zorundamıyım nerde kaldı linxun kolaylıgı  :o

ata1

/usr/share/applications/
yolu ile steam'ı bulur ve metin editörü ile açarsın  Exec= satırının devamın da, uygulamanın başlatma komutu görünecektir. o kısıma LANG=C steam yazsan bile açılır kolaylığı çok ama senin bilmemenden kaynaklanır ki bu dediğim çözüm değil sadece düz mantıkla bile  yapılacağını anlatmaktır.

şiddetle okumanı önereceğim.
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Steam_kar%C5%9F%C4%B1la%C5%9F%C4%B1lan_sorunlar_ve_%C3%A7%C3%B6z%C3%BCmleri

dolor

sanıyorum ki bu problem sistem dili ve fontlardan kaynaklanıyor yok mu bunun sağlıklı çözümü türkçe karakter problemi nasıl gidecek bu sayfayı emin ol okudum dostum  ::)

OnLive

Alıntı yapılan: dolor - 01 Mart 2017 - 01:26:38
Merhaba arkadaşlar  steamde arayüz problemi var LANG=C steam  koduyla bu gidiyor ancak bu kezde türkçe karakter yazmıyor basyorum klavyede çıkmıyor. Bu steam linuxda halen problemli galiba düzeltilmesi için bi çaba yok sanırım ayrıca ben LANG=C steam  bu satırı her seferinde yazmak zorundamıyım nerde kaldı linxun kolaylıgı  :o

Steam'i, Terminal'den şu komutla çalıştırarak deniyebilir misiniz?

LC_ALL=C steam
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

dolor

Alıntı yapılan: OnLive - 01 Mart 2017 - 12:45:16
Alıntı yapılan: dolor - 01 Mart 2017 - 01:26:38

Steam'i, Terminal'den şu komutla çalıştırarak deniyebilir misiniz?

LC_ALL=C steam

yazdıklarımı okumadan mı cevap yazıyorsunuz anlamıyorum ki hocam o komutu bashede  yazdım türkçe karakteri chatte yazamıyorum. ıöçüğş vs

ata1

Steam menüsünden Settings'i seçin ve Interface sekmesine gidin. Dil seçimi menüsünden Türkçe (Turkish)'i seçin ve Steam'i Türkçe kullanmaya başlayın.

1- Steam'i açın ve sol üstteki Steam yazısına basıp daha sonra Settings'e tıklayın.
2- Sol kısımdan Interface'e basın ve sağ bölümden Türkçe dilini seçin, alt kısımdaki OK tuşuna basın.

dolor

Alıntı yapılan: ata1 - 01 Mart 2017 - 19:46:09
Steam menüsünden Settings'i seçin ve Interface sekmesine gidin. Dil seçimi menüsünden Türkçe (Turkish)'i seçin ve Steam'i Türkçe kullanmaya başlayın.

1- Steam'i açın ve sol üstteki Steam yazısına basıp daha sonra Settings'e tıklayın.
2- Sol kısımdan Interface'e basın ve sağ bölümden Türkçe dilini seçin, alt kısımdaki OK tuşuna basın.

zaten öyle  ??? ;D ;D ;D yazarıeh türkçe karakter hatası var diyorum sanırım anlatamıyorum  :-\

bugra9

Merhaba, aşağıdaki komut ile başlatınca karakter sorunu yaşıyor musunuz?
LC_CTYPE="en_US.UTF-8" steam

ata1

[mention=619221]@dolor[/mention] iyide nasıl başlatacağını üst yorumda yazdım komutu nasıl değişeceğini  bu azarlayıcı tavrın niye ki anlamış değiliz.
Ayrıca şu şekilde  açıklasaydın sistem her şey normal sadece steam da türkçe karakte sorunu var diye daha iyi anlardık terminalde her türkçe karakter yazıyormusunuz.
bu sorun sadece steam da oluyo onu açıklardın bizde daha iyi anlardık.

dolor

Alıntı yapılan: ata1 - 01 Mart 2017 - 21:22:33
[mention=619221]@dolor[/mention] iyide nasıl başlatacağını üst yorumda yazdım komutu nasıl değişeceğini  bu azarlayıcı tavrın niye ki anlamış değiliz.
Ayrıca şu şekilde  açıklasaydın sistem her şey normal sadece steam da türkçe karakte sorunu var diye daha iyi anlardık terminalde her türkçe karakter yazıyormusunuz.
bu sorun sadece steam da *oluyor onu açıklardın bizde daha iyi anlardık.

özür dilerim dostum birbirimizi yanlış anlamışız şu an bu hatayı veriyo

Unsupported use of '='. To run 'steam' with a modified environment, please use 'env LC_ALL=C steam...'

ata1

dolor

Alıntı yapılan: ata1 - 04 Mart 2017 - 22:46:26
env LC_ALL=C steam
Dediğin de ne oluyor ?

türkçe karakteri çözemedik ama genede çözüldü olarak işaretliyorum. Teşekkür ederim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Mart 2017 - 23:14:49

Alıntı yapılan: ata1 - 04 Mart 2017 - 22:46:26
env LC_ALL=C steam
Dediğin de ne oluyor ?

türkçe karakteri çözemedik ama genede çözüldü olarak işaretliyorum. Teşekkür ederim

ata1

dolor

Alıntı yapılan: ata1 - 04 Mart 2017 - 23:33:23
locale

çıktısını görebilir miyiz?

locale
LANG=tr_TR.UTF-8
LANGUAGE=tr
LC_CTYPE="tr_TR.UTF-8"
LC_NUMERIC="tr_TR.UTF-8"
LC_TIME="tr_TR.UTF-8"
LC_COLLATE="tr_TR.UTF-8"
LC_MONETARY="tr_TR.UTF-8"
LC_MESSAGES="tr_TR.UTF-8"
LC_PAPER="tr_TR.UTF-8"
LC_NAME="tr_TR.UTF-8"
LC_ADDRESS="tr_TR.UTF-8"
LC_TELEPHONE="tr_TR.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="tr_TR.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="tr_TR.UTF-8"
LC_ALL=

ata1

Alıntı yapılan: bugra9 - 01 Mart 2017 - 21:00:31
şunu dendin mi ? herhangi bir yanıt vermemişsin arkadaşa  ayrıca oyunda yazışmalarda bu sorun varsa oyun dilinden kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum.

dolor

Alıntı yapılan: ata1 - 05 Mart 2017 - 00:18:47
şunu dendin mi ? herhangi bir yanıt vermemişsin arkadaşa  ayrıca oyunda yazışmalarda bu sorun varsa oyun dilinden kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum.

Unsupported use of '='. To run 'steam' with a modified environment, please use LC_CTYPE="en_US.UTF-8" steam

dolor

merhaba bu komutla oldu ancak ben bunu steamin her açılışında terminali açıp yazmak zorunda mıyım basit bir yolu yok mu ?

ata1

/usr/share/applications/

bu yol ile gidip steam'ı bulun  açık bir metin editörüne steamı sürükeyip bırakın  Exec= kısmında programı başlatma komutu var.

orada düzenleme yapar da eklerseniz olmalı diye düşünmekteyim.
Exec=LC_CTYPE="en_US.UTF-8"
eklenmeli başına
export  LC_CTYPE="en_US.UTF-8" steam

yada ~/.bashrc içine yazın

dolor

Alıntı yapılan: ata1 - 09 Haziran 2017 - 21:11:28
/usr/share/applications/

bu yol ile gidip steam'ı bulun  açık bir metin editörüne steamı sürükeyip bırakın  Exec= kısmında programı başlatma komutu var.

orada düzenleme yapar da eklerseniz olmalı diye düşünmekteyim.
Exec=LC_CTYPE="en_US.UTF-8"
eklenmeli başına

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Haziran 2017 - 21:29:58

export LC_ALL=en_US.UTF-8
export LANG=en_US.UTF-8

yada ~/.bashrc içine yazın bunları

yazıyorum açmak için tıklıyorum uygulama başlatırken bir sorun oluştu diyor.

https://paste.ubuntu.com/24817167/ dosya kodları burada nerede hata yapıyorum acaba

ata1

bashrc içine koyalım

/usr/share/applications/
steamı bulup Exec= satırını yeniden düzeltip deneyelim

Exec=/usr/bin/steam %U

dolor

Alıntı yapılan: ata1 - 09 Haziran 2017 - 21:34:54
bashrc içine koyalım

/usr/share/applications/
steamı bulup Exec= satırını yeniden düzeltip deneyelim

Exec=/usr/bin/steam %U

değişen birşey olmadı yine aynı arayüz kısmı bomboş

ata1

Alıntı yapılan: local1907 - 16 Temmuz 2015 - 22:52:07
Bende de problem vardı. çalıştırma seçeneğine

"LD_LIBRARY_PATH="/usr/lib:$LD_LIBRARY_PATH" LC_ALL=C %command%" ekledim düzeldi.

64 bit oyunlar için ise

"LD_LIBRARY_PATH="/usr/lib:$LD_LIBRARY_PATH" LC_ALL=C %command%_64"

yazıp, oyunu çalıştırdığımda 64 bit yükleyicisinin (executable) çalıştığını terminal üzerinden gördüm.

Forumda böyle bir başlık görmüşken aklımda kalacağına forumda kalsın.

https://whoami.gen.tr/forum/kurulum-oncesi-ve-sonrasi/paylasimli-kutuphaneler/msg960/#msg960

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=48063.0

dolor

Alıntı yapılan: ata1 - 09 Haziran 2017 - 21:51:14
Alıntı yapılan: local1907 - 16 Temmuz 2015 - 22:52:07
Bende de problem vardı. çalıştırma seçeneğine

"LD_LIBRARY_PATH="/usr/lib:$LD_LIBRARY_PATH" LC_ALL=C %command%" ekledim düzeldi.

64 bit oyunlar için ise

"LD_LIBRARY_PATH="/usr/lib:$LD_LIBRARY_PATH" LC_ALL=C %command%_64"

yazıp, oyunu çalıştırdığımda 64 bit yükleyicisinin (executable) çalıştığını terminal üzerinden gördüm.

Forumda böyle bir başlık görmüşken aklımda kalacağına forumda kalsın.

https://whoami.gen.tr/forum/kurulum-oncesi-ve-sonrasi/paylasimli-kutuphaneler/msg960/#msg960

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=48063.0

bundalarda işe yaramıyor tek çözüm sistem dilini ingilizce kullanmak

bugra9

Alıntı yapılan: dolor - 09 Haziran 2017 - 21:06:46

merhaba bu komutla oldu ancak ben bunu steamin her açılışında terminali açıp yazmak zorunda mıyım basit bir yolu yok mu ?

Zorunda değilsin, steam başlatıcısına ekleyebilirsin.
sudo -H gedit /usr/share/applications/steam.desktop
komutuyla başlatıcıyı metin düzenleyicisi ile açıp
Exec=/usr/games/steam %U
satırını
Exec=env LC_CTYPE="en_US.UTF-8" /usr/games/steam %U
şeklinde değiştirip kaydedebilirsin.