Blog yardım

Başlatan repos07, 27 Şubat 2017 - 21:31:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

repos07

Arkadaşlar kısaca özetleyeyim ben bilgisayar mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim. kendime bir tane alan adı aldım ve bi blog tasarlamak istiyorum ama bunu wordpress den yapmak istemiyorum php öğrenmek istiyorum ama nerden nasıl başlayacağım hakkında en ufak bir fikrim yok ve kaynağımda yok bana hem yol gösterecek hemde kaynak gösterecek birisi lazım şimdiden çok teşekkür ederim. :)

ata1

Berkhan Berkdemir

Alıntı yapılan: repos07 - 27 Şubat 2017 - 21:31:09
Arkadaşlar kısaca özetleyeyim ben bilgisayar mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim. kendime bir tane alan adı aldım ve bi blog tasarlamak istiyorum ama bunu wordpress den yapmak istemiyorum php öğrenmek istiyorum ama nerden nasıl başlayacağım hakkında en ufak bir fikrim yok ve kaynağımda yok bana hem yol gösterecek hemde kaynak gösterecek birisi lazım şimdiden çok teşekkür ederim. :)

Merhaba,

Edit:
Vallahide göndermeden önce okumadım şimdi okudum. Abartmışım :D. Bazı yerleri siz kırpın..

Bölümünüz Türkçe de olsun, İngilizce de olsun fark etmez. Mutlaka sizin ingilizce kitap okumanız gerekiyor. Şahsen ben 2 senedir PHP yazıyorum ve bildiğim çoğu şeyi kitaplara borçluyum.

Elbette herkesin çalışma yöntemi farklıdır. Ama benim sistemimi anlatırsam siz kendize göre bir sistem çıkarabilrisiniz.

İngilizce. Mutlaka ama mutlaka öğrenin. Hatta PHP den önce öğrenin. Çünkü türkçe yardım veya forum sayfalarından bazen hiçbirşey çıkmıyor.

O'Reilly yayın evinin kitaplarına başlayın. Yanlış hatırlamıyorum PHP5.3 hakkındaydı en son okuduğum kitap.

Kitap 2 bölümden oluşuyor. Önce PHP nin syntax'ini anlatıyor. Ardından uygulamalı anlatıma geçiyor. Çok önemli iki konu olan MySQL, XML backend tarafından bilmesi farz konulara değiniyor. Kısaca kitap bu. PDF ini bulabilirsiniz.
https://www.amazon.com/Beginning-PHP-5-3-Matt-Doyle/dp/0470413964

Kendinize ben bugün şunu yapacağım diyip o web app'i yapın. (Örneğin hello world ü ekrana yazın klasik ama büyüleyici) Aynı zamanda şunuda demiyorum "ya ben echo ile hello yazdım, şidmi if true echo hello yazayım." Bundan kast etmiyorum.

HTML, CSS veya JS (veya herhangi framework'ü) öğrenseniz sizin için çok kârlı bir durum. Ama önceliğiniz bu olmasın. Gerektiği zaman internetten w3 den bakarsınız.

Mutlaka akıllı telefonunuz vardır. Önerim SoloLearn 'ü indirin.

Aklınızdan sorunlar-çözümler oluşturun. Örneğin: WordPress 'in sidebar'ı sol taraftadır. Siz bunu sağa çekmek istiyorsunuz. Ne yapmanız gerekir tarzında.

Aynı lise döneminde ders çalışıyormuş gibi çalışmanız lazım. Aksi taktirde basit bir fonksiyonu (daha dün yaşadım pythonda "abs neydi??") hatırlamaz olurunuz.

Aynı zamana intenretten web geliştiricilerin trend frameworkleri, ürünler falan vardır (örneğin AngularJS...) bunlara bir göz atın derim.

NOT: Alan adı ve wordpress(veya blog) şimdi kalsın kenarda derim. Local de çalışın IDE istiyorsanız PHPStorm var ama paralıdır. Text editor istiyorsanızda MS Windows için Notepad++, kde ui için kate, gnome ui için gedit, ubuntu içinde gedit öneriyorum.

Umarım yardımcı olur bu yazdığım iki üç satır.

Python, PHP & SQL Developer
GitHub: @BerkhanBerkdemir
Eğer Linux hakkında güncel haber ve rehberler görmek istiyorsanız profilimde ki linke tıklayın.

cuyende

Web programcılığı için sadece burası yeterli denilebilecek bir yer yok ama çiçek gibi bir site var: https://www.w3schools.com/php/

ata1

Source

Php çok basit bir dildir.Kitapların bu dili öğrenmede bir kaynak olduğunu düşünüyorum ama en iyi kaynağın o olduğunu düşünmüyorum.Bence php için en iyi kaynak tabikide php.net :)

http://php.net/manual/tr/getting-started.php

Burdan başlayabilirsiniz.

Berkhan Berkdemir

Alıntı yapılan: Source - 27 Şubat 2017 - 22:28:20
Php çok basit bir dildir.Kitapların bu dili öğrenmede bir kaynak olduğunu düşünüyorum ama en iyi kaynağın o olduğunu düşünmüyorum.Bence php için en iyi kaynak tabikide php.net :)

Merhaba,

Python da basit bir dil. Neden insanlar kitaplar, tutorial ler yağarak yırtıyorlar kendilerini?

Aynı olay PHP de de geçerli. Evet php.net çok güzel bir dökümantasyonu var. Ama bazı durumlarda "neden yoksun" diye sorgulatıyor.

GitHub: @BerkhanBerkdemir
Eğer Linux hakkında güncel haber ve rehberler görmek istiyorsanız profilimde ki linke tıklayın.

repos07

evet türkçe kaynak yetmezliği benim için de büyük bir sorun o zaman ilk etapta en azından ingilizce tutorialları anlayabilecek kadar kendimi geliştireceğim ve phpnin yanında JS öğrenmeyede başlayacağım Ubuntu için hangi derleyicileri önerirsiniz?

Source

Alıntı yapılan: Berkhan Berkdemir - 28 Şubat 2017 - 07:42:47
Alıntı yapılan: Source - 27 Şubat 2017 - 22:28:20

Merhaba,

Python da basit bir dil. Neden insanlar kitaplar, tutorial ler yağarak yırtıyorlar kendilerini?

Aynı olay PHP de de geçerli. Evet php.net çok güzel bir dökümantasyonu var. Ama bazı durumlarda "neden yoksun" diye sorgulatıyor.

Benim iletimi alıntı yaptığın için bana sitem ediyormuşsun gibi geldi cevap verme ihtiyacı hissettim.İnsanlar kitaplar ve tutorialler hazırlıyorlar ne güzel işde bunlar birer kaynak oluyor ama şunu demek istiyorum temelde bütün programlama dilleri neredeyse aynı.Ufak bazı syntaxda değişiklikler var o kadar.Mesela şuan elimde 7 tane c++,c karışık birbirinden farklı kitaplar var kapağı açıyorum ilk 100 sayfa internette bir search ile bulabileceğin bilgileri içeriyor.Kitapların öğrenmede hem zaman kaybı hemde yetersiz bir mantıkla anlatılabileceğini düşünüyorum.Sonuçta kitabı yazan bir kişi var bilgileri derleyip kitap haline getiriyor ama birde şöyle düşünün bir yerde takıldınız ve internette takıldığınız noktada bir arama yaptınız size bir sürü farklı çözüm yöntemi sunulacak sizde zamanla bu yolları kullana kullana kendi mantığınızı oturtacaksınız aynı zamanda internette sürekli güncel bilgilere ulaşacaksınız.Bildiğiniz üzere teknoloji sürekli ilerliyor ve dillerde gelişiyor.Anlatımın doğru olduğunu düşünmüyorum adam döngüleri ayırmış ifleri elseleri ayırmış ayrı ayrı anlatıyor ve bunu onlarca sayfada anlatıyor onun yerine atıyorum bir kitap yazılsa 0 dan php ile web geliştirme mesela adam oturacak ve 0 dan bir internet sitesinin oluşumunu anlatacak yeri gelicek if kullanıcak o kullandığı yerde if nedir onu anlatacak yeri gelicek döngüleri kullanıcak onu kullandığı yerde anlatacak bu şekilde bir yapının içerisinde insanlar öğrenecek bakıyorumda 500 sayfa php kitabımı olur?

dolor