[Çözüldü] Ftp Sunucusu

Başlatan kenshai, 04 Mart 2017 - 20:11:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kenshai

Merhaba arkadaşlar, elimde ubuntu 14.x kurulu bir vps var. Ben buna bir ftp kullanıcı açmak istiyorum fakat sadece istediğim klasöre filezilla tarzı programlarla bağlanabilecek. Ve ssh bağlantısı yapamayacak. Bunu nasıl yapabilirim?

remziyapar

Yeni bi Ftp user tanımlayalım
useradd remziftp yetkileri elinden alalım. Çünki şuan ssh protokolüne erişim izni var.
usermod -s /bin/false remziftp Şifre belirleyelim yeni kullanıcıya
passwd remziftp İki kez şifre girmeniz gerek. İkincisi ilk yazdığınızı teyid amaçlı.Şimdi hangi dizinde yetkili olacaksa o dizinde bütün hakları verelim kullanıcımıza
chown -R remziftp /var/www Şimdi sadece o dizinde kalsın diğer dizinlere geçemesin diye küçük bi ayar çekelim.
usermod -d /var/www remziftp ve artık ftp grubumuza dahil edelim vatandaşı.
usermod -g ftpuser remziftp ve servisi yükleyip yeniden başlatalım.

kenshai

Alıntı yapılan: remziyapar - 04 Mart 2017 - 21:29:12
Yeni bi Ftp user tanımlayalım
useradd remziftp yetkileri elinden alalım. Çünki şuan ssh protokolüne erişim izni var.
usermod -s /bin/false remziftp Şifre belirleyelim yeni kullanıcıya
passwd remziftp İki kez şifre girmeniz gerek. İkincisi ilk yazdığınızı teyid amaçlı.Şimdi hangi dizinde yetkili olacaksa o dizinde bütün hakları verelim kullanıcımıza
chown -R remziftp /var/www Şimdi sadece o dizinde kalsın diğer dizinlere geçemesin diye küçük bi ayar çekelim.
usermod -d /var/www remziftp ve artık ftp grubumuza dahil edelim vatandaşı.
usermod -g ftpuser remziftp ve servisi yükleyip yeniden başlatalım.

tüm adımları yaptım fakat son adımı uyguladığımda usermod: group "ftpuser" does not exist hatası ile karşılaşıyorum

remziyapar

groupadd ftpuser

Bundan sonra son adımı uygulayabilir misin. Benim dikkatimden kaçmış. Kusura bakma. İlk ftp kullanacak grubu oluşturup sonrasında user oluşturmak gerekiyor. Burda grubu oluşturmadan user oluşturduk. Sonrasında gruba dahil etmeye çalışınca böyle bir grup bulunamadı diyor.

kenshai

Alıntı yapılan: remziyapar - 05 Mart 2017 - 01:17:26
groupadd ftpuser

Bundan sonra son adımı uygulayabilir misin. Benim dikkatimden kaçmış. Kusura bakma. İlk ftp kullanacak grubu oluşturup sonrasında user oluşturmak gerekiyor. Burda grubu oluşturmadan user oluşturduk. Sonrasında gruba dahil etmeye çalışınca böyle bir grup bulunamadı diyor.

Dediğiniz işlemleri yaptım sıkıntı çıkmadı bu sefer. Fakat filezilla ile bağlanamıyorum.

remziyapar

1-FTP sunucu olarak ne kullanıyorsun ?
2-Ayrıca FTP  bağlanabilmek için port açman gerek. Portlar açık mı?
3-Bu işlemleri yapmadan önce bağlanabiliyor muydun ftp ye ?

kenshai

Alıntı yapılan: remziyapar - 05 Mart 2017 - 01:25:15
1-FTP sunucu olarak ne kullanıyorsun ?
2-Ayrıca FTP  bağlanabilmek için port açman gerek. Portlar açık mı?
3-Bu işlemleri yapmadan önce bağlanabiliyor muydun ftp ye ?
Herhangibir ftp sunucusu kurmadım ubuntu 14.x bir vps satın aldım. Normal root id şifresi ile bağlanabiliyorum.
Herhangibir port açmadım

remziyapar

VPS dediğin yeri kaçırmışım. Tamam Satın aldıysan eğer portlarla işin yokta yinede FTP kullanabilmen için bir FTP sunucu kurman gerek üzerine. Yanlışım varsa düzelt lütfen. Normalde VPS sunucu aldığın yerde sadece ssh server kurulu gelir. Onun haricinde diğer gerekli serverları sen isteğin doğrultusunda kurarsın. Yanlış mı biliyorum acaba ?

kenshai

Alıntı yapılan: remziyapar - 05 Mart 2017 - 01:41:26
VPS dediğin yeri kaçırmışım. Tamam Satın aldıysan eğer portlarla işin yokta yinede FTP kullanabilmen için bir FTP sunucu kurman gerek üzerine. Yanlışım varsa düzelt lütfen. Normalde VPS sunucu aldığın yerde sadece ssh server kurulu gelir. Onun haricinde diğer gerekli serverları sen isteğin doğrultusunda kurarsın. Yanlış mı biliyorum acaba ?

Öyle sanırım linux tabanlı bir işletim sistemine ilk defa ftp kurmaya çalışıyorum bende.

remziyapar

Hocam sen kendini yanlış anlatmışsın ilk iletinde. FTP kullanıcı açmak istiyorum diye olaya girince herşey tamam kullanıcı tanımlamaya kalmış iş şeklinde algıladım. Şöyle yapalım sen bir tane FTP server kur onun üzerine. proFTP mesela. Öyle dene. Kurulumu şununla yapabalirsin.
apt-get install proftpd

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Mart 2017 - 02:15:20

[mention=619429]@kenshai[/mention]

Şunun çıktısını code etiketleri arasında bi buraya geçebilir misin? Code etiketi için Ayrıca bkz -> https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14283.msg174511#msg174511
netstat -lepunt

kenshai

Alıntı yapılan: remziyapar - 05 Mart 2017 - 01:51:30
Hocam sen kendini yanlış anlatmışsın ilk iletinde. FTP kullanıcı açmak istiyorum diye olaya girince * her şey tamam kullanıcı tanımlamaya kalmış iş şeklinde algıladım. Şöyle yapalım sen bir tane FTP server kur onun üzerine. proFTP mesela. Öyle dene. Kurulumu şununla yapabalirsin.
apt-get install proftpd

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Mart 2017 - 02:15:20

[mention=619429]@kenshai[/mention]

Şunun çıktısını code etiketleri arasında bi buraya geçebilir misin? Code etiketi için Ayrıca bkz -> https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14283.msg174511#msg174511
netstat -lepunt

Active Internet connections (only servers)
Proto Recv-Q Send-Q Local Address           Foreign Address         State                                                            User       Inode       PID/Program name
tcp        0      0 0.0.0.0:22              0.0.0.0:*               LISTEN                                                           0          11700       980/sshd
tcp6       0      0 :::22                   :::*                    LISTEN                                                           0          11702       980/sshd

söylediğiniz ftp programını yarın kurmaya calısacagım şuanda müsait değilim pek

remziyapar

Hocam komutu sunucuda koştunuz değil mi ? Sanki kendi kişisel bilgisayarınızda koşmuşsunuz gibi gözüküyor.

kenshai

Alıntı yapılan: remziyapar - 05 Mart 2017 - 02:33:26
Hocam komutu sunucuda koştunuz değil mi ? Sanki kendi kişisel bilgisayarınızda koşmuşsunuz gibi gözüküyor.

hayır sunucuda yaptım

remziyapar

[mention=619442]@kenshai[/mention]

Uykusuzluktan olsa gerek bugün çok dikkatsizim kusura bakma :'(.  Şuan gözüken durum şu sadece ssh server kurulu VPS sunucuna. Dediğim gibi diğer bütün servisleri kendin kurman gerek amaçların doğrultusunda. Mesela amaçlarından biri FTP kullanmak bunun için FTP server'a ihtiyacın var.

kenshai

Alıntı yapılan: remziyapar - 05 Mart 2017 - 03:04:55
[mention=619442]@kenshai[/mention]

Uykusuzluktan olsa gerek bugün çok dikkatsizim kusura bakma :'(.  Şuan gözüken durum şu sadece ssh server kurulu VPS sunucuna. Dediğim gibi diğer bütün servisleri kendin kurman gerek amaçların doğrultusunda. Mesela amaçlarından biri FTP kullanmak bunun için FTP server'a ihtiyacın var.

teşekkürler proftpd programıyla sıkıntısız işimi yapabiliyorum şuanda, ama bir sorum daha olacaktı ben cod2 sunucularımı yönetmek için bir game control panel kurdum. Bu panel mono servisini kullanıyor. Default olarak 8080 portunu kullanıyor. Bu portu nasıl değiştirebilirim bilginiz varmı ?

remziyapar

[mention=619455]@kenshai[/mention]

FTP Sunucusu için sorunun çözüldüyse bu başlığı çözüldü olarak etiketliyip Call Of Duty için uygun bölüm altında başlık açarsan diğer sorun yaşayan arkadaşlarda aradıklarına rahat ulaşabilirler.
Çözülen başlıklar---> https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.msg380776#msg380776