E-Kitap Okuyucu Tavsiyeleri

Başlatan zuL4, 26 Şubat 2017 - 14:34:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zuL4

Merhaba,

Böyle bir başlık açmak istedim, umarım tavsiyelerde bulunan arkadaşlar olur. Son birkaç aydır aklımda bir e-kitap okuyucu almak var. Çok genel değerlendirmelerim neticesinde sadece iki marka ve birçok model arasında kaldım. Amazon Kindle veya Kobo markalarından birisini seçmeyi düşünüyorum. En belirleyici kriterim tabii ki performans/fiyat oranı. Bundan dolayı çok pahalı modellere bakamıyorum. Kobo Glo HD(üretimi durduruldu) veya Kindle PaperWhite 3(2015,2016) modellerinin ikinci elini almayı düşünüyorum.

Birçok video izledim, bazı forumlarda da çokça eleştiri ve yorumlarda bulunulmuş ama bir de sizin görüşlerinizi merak ettim. Kullanan ve/veya araştıran arkadaşların tavsiyelerini merak ediyorum.

Düzenleme: Bildiklerimi de paylaşayım. Sadece okuduğum ve izlediğim orada yorumlarda bulunuyorum, bunu dikkate alın.

Kobo ile Amazon Kindle arasındaki farklardan birisi ikisinin de farklı bir dokunmatik ekran kullanması. Kobo, Infrared teknolojisini kullanırken, Amazon Capacitive kullanıyor. Genel görüş, Infrared teknolojisinin çözünürlük ve okuma kalitesi yönünden biraz daha iyi olduğu. Hatta bu tür cihazlarda çözünürlük ve dokunmatik ekranda sorunlar olabileceği nedeniyle ekran koruyucu kullanılmamasını tavsiye edenler var.

PDF okuma konusunda hemen hemen tüm cihazlar iyi bir performans vermiyor. Youtube üzerinde yapılan incelemelerde bu durum açıkça görülüyor. Cihazlar zaten PDF okuma odaklı değil de e-kitap okuma odaklı yapıldığından ve donanım kapasitesi yüzünden böyle olduğu söyleniyor. PDF'leri kasmadan, daha hızlı ve verimli okuyabilmek için EPUB veya MOBI formatına dönüştürülmesi tavsiye ediliyor. - Ayrıca bu dönüşümler sırasında çeşitli sorunlar oluştuğu söyleniyor - PDF okuma konusunda benim en verimli gördüğüm kesinlikle Amazon Kindle Voyage ve Oasis'dir ama fiyatları tabi çok pahalı.

Benim aradığım bir özellik olan Sesli Kitap olayı bu cihazlarda yok. Yani text to speech denen okuma olayları var ama Sesli Kitap olayı ile alakası yok.

corwin

Ben 1 seneden fazla bir süredir Calibro marka cihaz kullanıyorum. Çokta memnunum. Sizin yerinizde olsam hiç düşünmeden kobo alırdım. Burada benim tek kriterim var. Aldığım marka türkçe ebook destekliyor mu desteklemiyor mu. Bir tarafta d&r ile Türkiye ye girmiş bir marka, diğer tarafta Türkiye ye cihaz satmadığını cihaz alan olursa ingilizce kitabı bile parasıyla satmayacağını söyleyen amazon. Bu tip cihazlarla ilgili video incelemeleri vs çokça var. Ancak cihazları yanyana getirip aynı kitabı açmadığınız sürece farkı anlayamazsınız. İnternet üzerinden kaçak kitap tabii ki bulabilirsiniz ama nereye kadar? Şu an yetersiz olsada d&r ve babil.com yeni e kitaplar çıkarıyor. Bu sayının artması için resmi satılan ebooklarin sayısının artması lazım. Ayrıca Türkiye deki ebooklar epub formatında. Çevirmek kolaymı evet. Hata çıkıyor mu çevirirken azda olsa evet. Türkiye den cihaz almak isteyenlere ben desteklemiyorum, kitapta satmayacağım ama siz benim cihazı alın %3 daha yüksek ppi değerim var yaklaşımında olan bir cihaz alınır mı? Seçim sizin.

HUAWEI RIO-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zuL4

Türkiye'ye satılan cihazlara, parasıyla dahi kitap verilmeyeceğini ilk defa sizden duyuyorum. Benim için Türkçe veya İngilizce kitap sorun değil hatta daha çok İngilizce kitap okuyacağımı söyleyebilirim. Bana kalırsa Amazon Kindle ile performans olarak yarışabilecek tek marka Kobo. Onda sorun yok, D&R ile anlaşma yapması da gayet güzel bir adım, benim için çok önemli olmasa da. Kobo'nun göze batan tek olumsuz yanı PDF performansında muadillerinin gerisinde kalıyor, bu çok açık.  %3 daha fazla ppi değerini anlayamadım. Kobo ile Kindle'ın muadilleri 300 ppi değerinde, aynı.