MKV dosyasına altyazı gömmek?

Başlatan OnLive, 25 Şubat 2017 - 22:27:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnLive

Merhabalar. MKV uzantılı filmlere altyazı gömmek için program arıyorum. mkvmerge ile altyazı eklenebiliniyor ve playerden açıp kapatılabiliniyor. Benim istediğim yöntem öyle değil. Hardsub deniyor sanırım. Video ve altyazı bütünleşmiş olması lazım.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

sinan54

Bence en güzeli Aegisup proğramı,arayüz türkçe değil ama kullanımı kolay video önizlemesi var.Sesleri grafik olarak gösteriyor,o grafik üzerinden alt yazının geçecegi zamanı ayarlıyorsunuz.Yazı büyüklüğü ve ekranda duracağı konum ayarı var.Depolarda olması gerek yoksa dep dosyasını sitesinden bulursunuz.

OnLive

Alıntı yapılan: sinan54 - 25 Şubat 2017 - 23:02:36
Bence en güzeli Aegisup proğramı,arayüz türkçe değil ama kullanımı kolay video önizlemesi var.Sesleri grafik olarak gösteriyor,o grafik üzerinden alt yazının geçecegi zamanı ayarlıyorsunuz.Yazı büyüklüğü ve ekranda duracağı konum ayarı var.Depolarda olması gerek yoksa dep dosyasını sitesinden bulursunuz.

Biraz araştırdım ve anladığım kadarıyla Aegisub sadece altyazı düzenleme programıymış. Bana altyazı gömme programı gerekiyor.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

sinan54

Hardsub olayı biraz çetrefilli bir iş,zaten video ve filimlerde hardsub alt yazıyı sökmek imkansız diye biliyorum.Yalnız dediğiniz şekilde yazı gömme işlemi için linux tarafında bir proğram ismi duymadım.Bu iş kodlama olarak yapılıyor,ama sorununuz altyazı eklediğiniz mkv uzantılı filimleri bilgisayar haricinde seyredemiyorsanız,(mesela televizyon,telefon,web siteleri gibi) FFmpeg ve Handbrake ile soruna çözüm bulunuyor.

ata1

Depoda olmalı mkvtoolnix' yada 'mkvtoolnix-gui'

cprecius

Arkadaşlar MP4 dosyası için altyazı gömme programı arıyorum. Bilen duyan var mıdır?

mhmtkrktr

Hangi tip altyazı?
Bu işi terminalden yapmak istersen şu şekilde yapabilirsin. ( *.srt için )

## not :
## video ve altyazı, aynı dizin içinde olmalı
## dizinin yolunu ve dosya isimlerini yazarken isimlerde boşluk olmamalı !

##############################################

cd "videonun bulunduğu dizin"
VID="video_dosyasının_adı.mp4"
SUB="altyazı_dosyasının_adı.srt"
OUT="çıkış_dosyası_için_isim.mp4"

ffmpeg -i ${VID} -f srt -i ${SUB} -map 0:0 -map 0:1 -map 1:0 -c:v copy -c:a copy -c:s mov_text ${OUT}

cprecius

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 01 Şubat 2018 - 15:53:12
Hangi tip altyazı?
Bu işi terminalden yapmak istersen şu şekilde yapabilirsin. ( *.srt için )

## not :
## video ve altyazı, aynı dizin içinde olmalı
## dizinin yolunu ve dosya isimlerini yazarken isimlerde boşluk olmamalı !

##############################################

cd "videonun bulunduğu dizin"
SUB="altyazı_dosyasının_adı.srt"

ffmpeg -i ${VID} -f srt -i ${SUB} -map 0:0 -map 0:1 -map 1:0 -c:v copy -c:a copy -c:s mov_text ${OUT}

Öncelikle yorum için çok teşekkürler. Aegisub ile kendi hazırladığım bir altyazı. Otomatik olarak .ass uzantısında kaydetti değiştiriliyorsa hemen değiştireyim? Video ise .mp4 uzantısında.

mhmtkrktr

Aynı komutu *.ass için çalıştırmayı denedin mi?

SUB="altyazı_dosyasının_adı.ass"

Yukarda ki şekilde olmuyorsa komutu ass için değiştirebilirsin.

cd "videonun_bulunduğu_dizin"
SUB="altyazı_dosyasının_adı.ass"

ffmpeg -i ${VID} -vf ass=${SUB} -map 0:0 -map 0:1 -map 1:0 -c:v copy -c:a copy ${OUT}

cprecius

[mention=636392]@mhmtkrktr[/mention] Maalesef sonuç alamadım hocam

mhmtkrktr

Komut *.srt için sorunsuz çalışıyor. *.ass için denemedim. Açıkcası ass ile srt arasında nasıl bir yapı farkı var bilmiyorum. Sadece farklı altyazı çeşitleri olduğunu biliyorum. Örnek bir ass dosyasını https://uploadfiles.io/ vb. bir yere yüklersen, deneyebilirim. Mp4 dosyası önemli değil. İşlemin çalıştığını görmek yeterli.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Şubat 2018 - 17:45:47

Birde şunlar var  :)

https://subtitletools.com/convert-to-srt-online
https://lab.sorz.org/tools/asstosrt/?lang=en

hitokiri

Alıntı Yap335  ffmpeg -i  subtitle.srt subtitle.ass
  336  ffmpeg -i '/video.mp4'   -vf ass=subtitle.ass -acodec copy mysubtitledvideo.mp4
Bu gömme işlemi ffmpeg ile yukarıdaki şekilde oluyordu, olmuştu hatta. :)
History, yalan söylemez. :P
Önce .srt dosyayı ilk 335teki gibi dosya yollarını girerek dönüştürme, sonrasında ise 336'daki komutla "gömme" işlemini yapabilirsin, kesin gömüm olması lazım. :D

cprecius

Hepinize teşekkürler arkadaşlar, deneyeceğim. :)