USB Ubuntu açılmıyor.

Başlatan bayrakdar, 23 Şubat 2017 - 22:01:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bayrakdar

Merhaba,

Gigabyte GA-MA790GP-DS4H anakart, AMD Phenom 9950 Quad Core işlemci, Ati Radeon HD 3300 tümleşik ekran kartı ve 6 GB Ram e sahip Masa üstü bilgisayarda, USB sürücüye 16.04.2 ubuntu kurdum. Kurulum laptop bilgisayarda (intel) çalışıyor fakat masa üstü bilgisayarda F12 ile boot edip USB HDD yi seçiyorum. Sonrasında donanım listesini döküyor ve saatlerce beklememe rağmen açılmıyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

bayrakdar

İlginç. konuyu 52 kişi görüntülemiş fakat soruna bir Allahın kulu cevap yazmamış. Demek ki ülke olarak linux ve sürümlerine ilgi profesyonel anlamda yok. Sadece kullanıcı düzeyinde bir linux sevgimiz var. Hardware ve software düzeyindeki bilgimizin çok çok az olduğu anlaşılıyor.

ata1

Öncelikle yeterli açıklama yok. Kurulumda yada sonrasında ekran kartı kuruldumu açık kaynakla mı kalındı neler yapıldı bilmek gerek o nedenle yanıt alamamışsınızdır.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=%C3%87ekirdek_%C3%B6ny%C3%BCkleme_se%C3%A7enekleri
acpi=off : ACPI yönetimini devre dışı bırak
noapic  : APIC desteğini devre dışı bırak
nolapic  : Yerel APIC desteğini devre dışı bırak
edd=on  : EDD desteğini etkin kıl
nodmraid : Yazılımsal RAID özelliğini devre dışı bırak
nomodeset : Ekran kartı sürücülerini kullanma (ekan kartından kaynaklanan problemleri kurulum sırasında atlatmak için kullanılır)

sıra ile deneyin ilk olarak  nomodeset deneyin

bayrakdar

Cevabınız için teşekkür ederim.

USB ile kuramadım. Belirttiğiniz maddeleri denedim ama yine olmadı. Wubi ile Windows ortamında  kurulumu deneyeceğim.

ata1

wubi durduruldu kuracağınız sistem güncel olmaz destek de alamaz diye hatırlıyorum. Diskinizde 30 gb alan ayırsanız gayet rahat kullanırsınız linuxları

bayrakdar

Evet 30 gb ayırmıştım. Fakat kurulum sayfası aradan geçen 3 saate rağmen bitmeyince kestim. Şimdi hem ubuntu hemde win 10 gitti. Hafta sonu geniş bir zaman da önce win 10 u kurtarmaya çalışacağım. USB boot etmediğiiçin hirenboot da açılmadı. Üstte belirttiğiniz çözüm basamakları, biosta yok. yalnızca acpi var ama onda da enable veya diseble yok. Sanırım şuanda ilk konudan daha da çıkmaz bir yola girdim.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Vaktinizi aldım.

bayrakdar

Sorun çözüldü. USB disk oluştururken MBR Partitaion scheme for BIOS or UEFİ seçenegini seçiyordum. Bu seneçenek ile laptopda (İntel anakart ve işlemcili)  ubuntu ve Hirenboot çalışıyordu. Fakat Masaüstü (Gigabyte anakart ve amd işlemci) bilgisayarımda boot etmiyordu.

Sonra ise MBR partitation scheme for UEFI seçeneği ile usb diskleri hazırladığımda hem masa üstü pc de hemde laptop bilgisayarda,ubuntu, mint ve hierenboot çalıştı.

ata1, yardım ve desteğin için teşekkür ederim.