Nereden Başlamalıyım

Başlatan siena3834, 23 Şubat 2017 - 13:13:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

siena3834

Merhaba,

Ben uzun yıllardır, hatta kendimi bildim bileli Windows kullanıcısıyım, arada bir linux kurmuşluğum ve kullanmışlığım var, ancak bugüne kadar ısınamadım, bana kullanımı zor geldi, bu konuda tavsiyeleriniz ne olur, nereden başlamalıyım, linux'un en iyi dağıtımı hangisidir.

ata1

Size en iyi dağıtım değil en iyi son kullanıcıya hitap eden sürüm gerekir. ubuntu,linux mint. manjaro gibi daha fazla arayüz kullanan sürümleri deneyin.
Sabır ve anlayış ile  linux da kalabilirsiniz. Zorlandığınız konularda formdan yardım isteyip sorunların çözümüne ulaşabilirsiniz.

Source

Benim önerim şu şekilde olur windows ve linuxu kıyaslamadan kullanman gerekli çünkü ikiside birbirinden farklı işletim sistemleri o yüzden windows üzerindeki uygulamalar linuxda çalışmayabilir linuxda çalışan uygulamalarda windowsda çalışmayabilir bu yüzden alternatif uygulamaları araştırıp onları bulmasın temelde bunu kavradıktan sonra insan rahat ediyor en azından benim için öyle diyebilirim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

siena3834

Cevaplarınız için teşekkür ederim, açıkçası daha önce linux kurduğumda, ".exe" uzantılı dosyaları kurmanın yolunu aramıştım, bulamayınca da alternatifleri uygulamada biraz sıkıntı yaşamıştım, bildiğim kadarıyla linux ta paket şeklinde yükleme yok, "console" üzerinden yükleme yapılabiliyor diye biliyorum, eğer yanlışım varsa düzeltir misiniz? ".exe" alternatifi var mıdır linux sürümlerinde.

zuL4

Windows'ta kullandığın birçok programın alternatifi Linux'ta var. Ben birçoğunu da sorunsuz olarak kullanıyorum. .DEB uzantılı paketleri normal şekilde rahatlıkla kurabilirsin. Ayrıca Ubuntu Yazılım(Software) Merkezi genel olarak ihtiyaçları karşılıyor, oradan da çok rahatlıkla istediğin programı kurabilirsin. Bazı spesifik programları kurarken konsol kullanman gerekiyor onun dışında çok ihtiyacın olacağını düşünmüyorum. Şöyle bir durum da var; Windows'ta iken birçok genel amaçlı programı(office, pdf vb) yüklemen gerekiyor ama Linux öyle değil. Zaten erekli olan programların çoğu yüklü.

Source

Alıntı yapılan: siena3834 - 27 Şubat 2017 - 14:33:00
Cevaplarınız için teşekkür ederim, açıkçası daha önce linux kurduğumda, ".exe" uzantılı dosyaları kurmanın yolunu aramıştım, bulamayınca da alternatifleri uygulamada biraz sıkıntı yaşamıştım, bildiğim kadarıyla linux ta paket şeklinde yükleme yok, "console" üzerinden yükleme yapılabiliyor diye biliyorum, eğer yanlışım varsa düzeltir misiniz? ".exe" alternatifi var mıdır linux sürümlerinde.

.exe dosyalarını playonlinux veya wine ile çalıştırabilirsiniz tabi bu bütün .exe dosyalarını çalıştırabilcek diye birşey yok.Ubuntu kullanıyorsanız paketler .deb uzantılıdır.Öncelikle kaynak kod üzerinden programı derleyip kurabilirsiniz. Ubuntu yazılım merkezi üzerinden uygulamaları kurabilirsiniz veya konsol üzerindende uygulamaları kurabilirsiniz. alternativeto.net adresinden bir uygulamanın alternatiflerine ulaşabilirsiniz.

siena3834

Cevaplarınız için teşekkür ederim, bunları öğrenmem iyi oldu.

turkerataturk

Ubuntu 14.04 LTS Başlamanı öneririm LTS sürüm yeni kullanıcılar için önemli diğer sürümler geçiş olduğu için sorunlar yaşabilirisin..
Program alternetifleri için forumda arama yaparak bulabilirsin. .exe dosysaı ubuntu da genelde .deb olarak geçer.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''