Ubuntu Gnome 16.04 LTS altında Kate Derlemek

Başlatan yakusha, 23 Şubat 2017 - 02:22:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakusha

Ubuntu 16.04 LTS sürüm kurulu bilgisayarımda internet sitelerini kodlamak için KDE masaüstü ortamı ile gelen KATE uygulamasını kullanıyorum.

KATE, Çoğu zaman *kararlı, can sıkmayan ve daima kendisini yenileyen bir yazılım geliştirme aracı.

Normalde Gnome masaüstünü tercih edip, KDE araçlarını kullanan kişi pek çıkmaz. Kurulum için öncelikli olarak KDE Backports PPA paketini tercih ediyorum. (https://launchpad.net/~kubuntu-ppa/archive/ubuntu/backports) Paketi aktif ettikden sonra sudo apt-get install kate demek yeterli oluyor.

Lakin depolarda her zaman güncel yazılım bulunmaya biliyor. Mesela bana lazım olan bir özellik Kate 16.12 sürümünde bulunurken, depolarda en güncel 16.04 sürümünde bulunuyor. Bu durumda iş sizin ellerinizi kirletmenize kalıyor.

Kate derlemek için https://kate-editor.org/build-it/ sayfasındaki dökümanı aynen kullandım.

sudo apt-get install cmake qtbase5-dev qtscript5-dev extra-cmake-modules plasma-framework-dev libkf5crash-dev libkf5config-dev libkf5activities-dev kinit-dev kdoctools-dev libkf5i18n-dev libkf5parts-dev libkf5guiaddons-dev libkf5iconthemes-dev libkf5jobwidgets-dev kio-dev libkf5texteditor-dev libkf5windowsystem-dev libkf5xmlgui-dev libgit2-dev libkf5wallet-dev libkf5service-dev libkf5itemmodels-dev libkf5notifications-dev libkf5threadweaver-dev libkf5newstuff-dev

komutu ile dev paketlerini kurdum

Sonra sitede verildiği gibi derleme işlemini şu komutları sırasıyla girerek gerçekleştirdim.

mkdir -p ~/kde/usr; cd ~/kde
git clone git://anongit.kde.org/kate
mkdir build; cd build
cmake .. -DCMAKE_BUILD_TYPE=RelWithDebInfo -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=~/kde/usr
make
make install

Tamamdır, derleme işlemi bitti ve her şey yerli yerinde.

Sistemde zaten KATE kurulu olduğu için Env dosyası oluşturma aşamasını es geçtim.

Derlenmiş uygulama dosyamız ~/kde/usr/bin/kate yolunda bulunuyor.

Menü entegrasyonu için Alacarte aracını kullanıp küçük bir link oluşturdum ve sık kullanılanlara ekledim.

Tüm bu uğraş sadece Tab menüdeki bir dosyası diğerinin yanına kaydırabilmek içindi

Artık bu forumu kullanmıyor.