[Çözüldü] Ubuntu 16.04 LTS Açılmıyor

Başlatan stalag17, 22 Şubat 2017 - 22:10:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stalag17

Merhaba;

Ubuntu 16.04 LTS 4.4.0.63 ve 4.4.0.64 kernel güncellemelerini aldıktan sonra bu kerneller ile sistemi başlatmıyor. GDM oturum ekranı geldikten kısa süre sonra ekran donuyor klavye ve mous işlevsiz kalıyor dolayısıyla sistem açılmıyor. Kernel 4.4.0.62 ile sorunsuz açılıyor. Yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.

emrefikirlier

stalag17

Merhaba
sudo update-initramfs -u -k all uyguladıktan sonra sudo dpkg –reconfigure komutu uyguladım dpkg: hata: bir eylem seçeneği belirtilmesi gerekiyor gibi bir hata çıktısı verdi. Malesef bu çözüm olmuyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Şubat 2017 - 22:23:26

'cat /proc/version

Bu komut, çalışan değil, yüklü olan en son versiyonu gösterecektir.'

Böyle diyor ama cat /proc/version komutunu girince çalışan kernel sürümü çıkıyor. Bunda bir yanlışlık olmalı...

emrefikirlier

Aynen kardeşim bende de o kısım uyarı verdi ama tekrar başlattığımda sorunum düzelmişti. Kusura bakma pro bir ubuntu kullanıcısı değilim aynı sıkıntıyı bende yaşadığım için cevaplayayım dedim :)

stalag17

repos07

Dostum ayni sorunu bir kaç gün önce bende yaşadım biraz rastgele çözdüm ama işine yarar belki https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=55473.0

stalag17

ctr+alt+f2 ile konsola düşmüyor recorvy modda konsolda ise  update ve dpkg con.. hata veriyor salt okunur dosya işlem yapamıyor diyor.

repos07

Hocam ozaman gerisi beni aşar ya

stalag17

Olsun sağol yardım için  ;)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Şubat 2017 - 00:02:57

Sistemi baştan kurmaktan başka seçenek yok mu arkadaşlar?..

ata1

[mention=618809]@stalag17[/mention] ctrl+alt f2 yada f3 f4 f5  hiç biri açmıyor mu tty ekranını
açılıyor ise kullanıcı adı ve şifre girersin ve işlem yapabilirsin.

mendirec

[mention=618811]@stalag17[/mention] Kurtarma modunda açtıktan sonra root kısmından devam et. İlk önce şu komutu uygula.
mount -o rw,remount /

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu%27da_sistem_kurtarma

stalag17

Merhaba;

Bu komutlardan önce network u etkinleştirmem gerekiyor kurtarma kipinde ama imkansız network etkinleşmiyor. Kernel panic hatası veriyor. Burada anlatılan herşeyi denedim anlaşılan yeniden kurmaktan başka çare görünmüyor. Ubuntu da ilk defa böyle bir sorunla karşılaştım şaşkınım... :) İyi günler.

IbrahimSerhat

Alıntı yapılan: stalag17 - 22 Şubat 2017 - 22:21:27
Merhaba
sudo update-initramfs -u -k all uyguladıktan sonra sudo dpkg –reconfigure komutu uyguladım dpkg: hata: bir eylem seçeneği belirtilmesi gerekiyor gibi bir hata çıktısı verdi. Malesef bu çözüm olmuyor.

reconfigure'den önce '–' değil '--' olmalı, iki tane orta tire.Deneyebilir misiniz tekrar?

stalag17

Merhaba;
sudo dpkg --reconfigure
dpkg: hata: bilinmeyen seçenek --reconfigure

Paket kurma ve kaldırma hakkında yardım almak için dpkg --help yazın
  • ;
    Kullanıcı dostu paket yönetimi için 'apt' veya 'aptitude' araçlarını kullanın;
    dpkg ile kullanabileceğiniz hata ayıklama bayraklarının listesini görmek için
    dpkg -Dhelp yazın;
    Zorlama seçeneklerinin listesini görmek için dpkg --force-help yazın;
    *.deb dosyalarını değiştirme hakkında bilgi almak için dpkg-deb --help yazın;

• ile işaretlenmiş komutlar çok miktarda çıktı üretir - 'less' ya da
    'more' araçları ile birlikte kullanın !
    Ben 16.04.2 tekrar baştan kuracağım. Konuyu kapatabiliriz. Teşekkürler.

ata1

sudo dpkg --configure -a

olmalı değil mi ?

stalag17

Merhaba;

http://www.bparlan.com/kernel-panic-not-syncing-hata-ve-cozum/
Bu adresteki söylenenleri baştan yaptım: sudo update-initramfs -u -k all komutundan sonra sudo dpkg --configure -a komutunu da uyguladım ve grubtan ne 63 ile ne de 64 ile sistemi açmam mümkün olmadı. Siyah ekranda kalıyor ve tty de düşmüyor kısacası ben 16.04 baştan kurcağım ki 16.04.2 baktım 4.8... kernel ile geliyor. Yardımlar için teşekkür ederim iyi günler konuyu kapatabiliriz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Şubat 2017 - 20:05:20

Tekrar merhaba;

Ubuntu 16.04.2 sıfırdan kurulum yaptım. Hiçbir sorun ile karşılaşmadan temiz kurulum yapıldı. Güncellemeleri aldım yeni kernel versiyonu da geldi (şu anda açılan sistem (4.8.0-36-generic #36~16.04.1-Ubuntu SMP) güncel olan ise 38 galiba ama yinde aynı sorun başgösterdi. Güncel kernel ile yukarıdaki sorunların aynısıyla karşılaştım. Ubuntu'da daha önce böyle bir sorunla hiç karşılaşmamıştım. Bir de 16.10 deneyim diyorum ama bu sorun orda da çıkacak gibi. Yardım lütfen.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Şubat 2017 - 20:14:29

Bu sorun acaba snap veya snapd programı ile alakalı olabilir mi? Bu snap sistemi kapatıp açmadan kernel yükseltmesi yapan program değil mi? Ama benim sistem 32 bit bu 32 bit e neden yükleniyor ki? Ya da yüklü mü?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Şubat 2017 - 22:49:21

Arkadaşlar sorunun kaynağını buldum ancak çözebilmiş değilim şöyleki: Benim pc wireles adptör bulunmakta. MArkası netis WF2123 bu adaptörü çıkarınca sistem kitlenmeden açıldı. Adaptörün cd sinden ve sitesinden linux için driverı yüklmeyi denedim ancak hep erro verdi yüklenmiyor. Kısacası sorun wireles adptörden kaynaklanıyor. Sorum şu ki nasıl oluyorda ilk kurulumda tanınan ve sorunsuz çalışan adaptör kernel güncellemesinden sonra sistemi donduruyor açılmıyor bunun çözümü nasıl olur...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Şubat 2017 - 17:19:19

Merhaba;

Arkadaşlar ben bütün Ubuntu sürümlerinde kernel güncellemesinden sonra sistemin açılmamasından muzdaribim. Şöyleki: Ubuntu 14.04, 16.04 ve 16.10 sürümlerinde sistemi kurup sorunsuz kullanırken gelen kernel güncellemerini aldıktan sonra sistem açılmıyor. Bu durumu düzeltmek için verilen önerileri yapmama (yukarıda) rağmen hiçbir sonuç alabilmiş değilim. Sonunda sistemin açılmamasına neden olan sorunu kendim tespit ettim. Pc de wireles bir adaptör (Netis wf2123) bulunmakta. BU adaptör kurulumda sorunsuz tanınıyor ve kullanılıyor. Ama dediğim gibi yeni kernel güncellemesinden sonra sistem açılmıyor bu adaptör yüzünden. Sistem donuyor;  klavye ve mous işlevsiz kalıyor. Adaptörü çıkarınca yeni kernel ile açılıyor ama tabii internet yok. Bu sorunu nasıl çözebilirm. Yardım için teşekkür ederim şimdiden.

stalag17