Takas alanı gerekli mi ?

Başlatan dusunce, 21 Şubat 2017 - 20:16:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dusunce

Selam herkese. 1-2 gündür bilgisayarım çok yavaşladı. Şöyle ki, herhangi bir programa tıklıyorum 2-3 dakika sonra açılıyor, tabii ki açıldığı zamanlar. Sistem Gözlemcisine girdiğimde bir de ne göreyim, 3 - 3.5GB RAM boşta olmasına rağmen Takas Alanı harıl harıl çalışıyor. Şu kodu "sysctl -w vm.swappiness=0" bile çalıştırdım ama hiç oralı değil. Şimdi benim sorum şöyle: Bilgisayarımın Ram'i 4GB, takas alanına gerek var mı ? Mecbur, yeniden format atacağım. O yüzden cevaplarınızı bekliyorum, teşekkürler...

ata1

cat /proc/sys/vm/swappiness

çıktısını görebilirmiyiz. evet swap olması iyi olur.

dusunce

ata1

sistemi yeniden başlatıp swapın devreden çıkmasını sağla sonrasında gözlemle yeniden devreye girecek mi ?gparted üzerinden swap kapalıda yapabilirsin. Sonrasında yeniden devreye sokabilirsin.
sistemi yeniden başlattığında üsteki çıktıyı yeniden buraya aktar.

dusunce

Sistemi yeniden başlattığımda "60" değerini veriyor

ata1

[mention=618726]@dusunce[/mention]

şu işlemi yapalım

sudo nano /etc/sysctl.conf

dosyanızı açıp en alt kısma aşağıdaki satırı yapıştırın ve kaydedin

vm.swappiness=10

ardından yeniden başlatıp şu çıktıyı geç

cat /proc/sys/vm/swappiness

dusunce

Dediğinizi harfiyen yaptım ama sonunu "10" değil de "0" yaptım. Eskisi gibi hızlandı ama bir tek Dosyalarıma girince yine yavaş açılıyor. Sistem Gözlemcisinden "nautilus"u sonlandırıp tekrar Dosyalarıma girince hızlı açılıyor. Kapatıp tekrar açınca da yine aynı yavaşlık. Bu arada çıktı "0" olarak veriyor.

ata1

Takas alanı devreye girmiyor ise sorununuz farklı demektir. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarım yorumlayacaktır.

dusunce