Hangi ekran kartını kullanıyorum

Başlatan berkayaslan, 18 Şubat 2017 - 16:44:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

berkayaslan

Kurulumu Grubta "-nomodeset" ile yaptım. Kurulumdan sonra nvidia sürücülerini yükledim.  lspci çıksısı:
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Sky Lake Host Bridge/DRAM Registers (rev 07)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Sky Lake PCIe Controller (x16) (rev 07)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Skylake Integrated Graphics (rev 06)
00:04.0 Signal processing controller: Intel Corporation Skylake Processor Thermal Subsystem (rev 07)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Sunrise Point-H USB 3.0 xHCI Controller (rev 31)
00:14.2 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-H Thermal subsystem (rev 31)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Sunrise Point-H CSME HECI #1 (rev 31)
00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Sunrise Point-H SATA Controller [AHCI mode] (rev 31)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H PCI Express Root Port #3 (rev f1)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H PCI Express Root Port #4 (rev f1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H LPC Controller (rev 31)
00:1f.2 Memory controller: Intel Corporation Sunrise Point-H PMC (rev 31)
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Sunrise Point-H HD Audio (rev 31)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Sunrise Point-H SMBus (rev 31)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 950M] (rev a2)
02:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter (rev 01)
03:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 5287 (rev 01)
03:00.1 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 12)

lspci | grep vga çıktısı:

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Skylake Integrated Graphics (rev 06)

nVidia x server ekran görüntüsü:

Ben şimdi hangisini kullanıyorum ? Gerekli olduğunda mı Nvidia ekran kartını kullanacağım?
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

bugra9

Nvidia'yı seçtiğinizde nvidia kartını, inteli seçtiğinizde intel kartını hesaplamalar için kullanır. Yalnız seçimin etkili olabilmesi için oturumu kapatıp yeniden açmanız gerekli. Ayrıca bu ayarlara girmeden hızlıca değişiklik yapmak için eklentiler de mevcut.

berkayaslan

[mention=618462]@bugra9[/mention]

Teşekkürler. Zaten Nvidia seçiliydi. Buna rağmen "lspci | grep VGA" çıktım üstteki gibi inteli gösteriyor. Bir gariplik var mı bu durumda?

bugra9

Rica ederim. Çift ekran kartı kullanmadığım için bildiklerimin doğru olup olmadığından emin olamıyorum ama ben şu şekilde biliyorum (yanlış olabilir). Hangi işletim sistemi kullanırsan kullan donanımın öyle ayarlanmasından dolayı çift ekran kartına sahip bilgisayarlarda intel kartı her zaman kullanılır ve görüntüyü ekrana aktaran kart bu karttır. Bizim seçim yaptığımız şey ise hesaplamaların hangi kart ile yapılacağıdır. Nvidia seçili iken hesaplamalar nvidia kartı ile yapılır ve sonuçlar intel kartına aktarılır. İntel kartı ise sonucu ekrana verir. Bundan dolayı intel görünmesinde ben bir gariplik görmüyorum.

En güzeli bilgi sahibi olan ve nvidia-intel kartlarına sahip bir arkadaşın yazması olur, böylece daha doğru bir bilgi edinilebilir. İlave olarak gerçekten nvidia kartın kullanılıp kullanılmadığını grafiksel olarak ağır bir uygulamayı bir intel bir de nvidia seçili iken ayrı ayrı deneyip karşılaştırarak anlayabilirsiniz.

mendirec

@berkayaslan, şu iki komutun çıktılarına bakabilir miyim?
lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2
glxinfo | grep render

berkayaslan

[mention=618494]@mendirec[/mention]

lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2:00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Skylake Integrated Graphics [8086:191b] (rev 06)
   Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Skylake Integrated Graphics [1043:1130]
   Kernel driver in use: i915_bpo
--
01:00.0 3D controller [0302]: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 950M] [10de:139a] (rev a2)
   Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. GM107M [GeForce GTX 950M] [1043:1130]
   Kernel driver in use: nvidia

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce GTX 950M/PCIe/SSE2
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth, 
    GL_KHR_robustness, GL_KTX_buffer_region, GL_NVX_conditional_render, 
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image, 
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering, 
    GL_ARB_compute_variable_group_size, GL_ARB_conditional_render_inverted, 
    GL_KHR_robustness, GL_KTX_buffer_region, GL_NVX_conditional_render, 
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image, 
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering, 
    GL_EXT_primitive_bounding_box, GL_EXT_render_snorm, GL_EXT_robustness, 
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_buffer, GL_NV_copy_image, 
    GL_NV_packed_float_linear, GL_NV_path_rendering, 
    GL_OES_fbo_render_mipmap, GL_OES_geometry_point_size, 

mendirec

[mention=618503]@berkayaslan[/mention] Şu an Nvidia aktif bilgisayarında.
Alıntı yapılan: berkayaslan - 19 Şubat 2017 - 00:03:56
glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce GTX 950M/PCIe/SSE2
Şayet Intel aktif olsaydı. Yukarıdaki çıktı şuna benzer olacaktı.
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Haswell Mobile
Yani çıktıda Intel kelimesi geçecekti.

Bir de sadece Intel aktif olsa idi diğer çıktının son kısmındaki "rev a2" yerine "rev ff" olacaktı.
Alıntı Yap01:00.0 3D controller [0302]: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 950M] [10de:139a] (rev a2)
01:00.0 3D controller [0302]: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 950M] [10de:139a] (rev ff)

İstersen Intel'i aktif ettikten sonra çıktıları tekrar buraya geçer misin?

berkayaslan

[mention=618520]@mendirec[/mention]
Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Intel'e geçip log out yaptım ve tekerar giriş yapmamın ardından gerçekten Nvidia kullandığımı anladım. Bilgisayardan ilk defa böyle bir fan sesi duydum. Fena döndü. Ve üstteki komutları girdiğimde sistem kilitlendi. Manuel olarak kapatmak zorunda kaldım. Hani şüphem kalmadı Nvidia kullandığıma. Ama [mention=618482]@bugra9[/mention] un yazdığına göre kendimi için Conky widgetimde oyanama yaptım nvidia ekran kartının MHZ değerini göstermesini sağladım. Sonu şöyle:

NVidia inaktif Intel aktif:

nVidia aktif Intel inaktif:

Yani sorun çözüldü. İlginiz için çok teşekkür ederim. Çözüldü etiketi eklemeden önce [mention=618520]@mendirec[/mention]   ikinci komutun işlevini anlamadım. Tam olarak ne işe yarıyor?

mendirec

@berkayaslan, rica ederim. Hangi komutu girdiğinde sistem kilitlendi?

Son sorunun cevabı burada :)
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

berkayaslan

Alıntı yapılan: mendirec - 19 Şubat 2017 - 13:40:18
@berkayaslan, rica ederim. Hangi komutu girdiğinde sistem kilitlendi?

Son sorunun cevabı burada :)
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Teşekkür ederim. Her ikisini de ayrı ayrı denedim ikisinde de kilitlendi. Inteldeyken. Nvidia'da sorun yok.

mendirec

Bir yanlışlık olmasın. O komutlar sadece bilgi basar. Herhangi bir değişiklik yapmaz. Bildiğim kadarı ile Skylake ile bazı sıkıntılar var. Bence bununla alakası olabilir. İstersen Intel sürücülerini güncelleyebilirsin.
http://www.omgubuntu.co.uk/2016/09/intel-graphics-update-ubuntu-16-04

berkayaslan

Alıntı yapılan: mendirec - 19 Şubat 2017 - 13:45:13
Bir yanlışlık olmasın. O komutlar sadece bilgi basar. Herhangi bir değişiklik yapmaz. Bildiğim kadarı ile Skylake ile bazı sıkıntılar var. Bence bununla alakası olabilir. İstersen Intel sürücülerini güncelleyebilirsin.
http://www.omgubuntu.co.uk/2016/09/intel-graphics-update-ubuntu-16-04

[mention=618540]@mendirec[/mention]Başka komut denemedim belki her komutta sıkıntı oluyordur. Ama komutu yazıp açmaya giriştiğimde mouse bile kıpırdamıyor. TTY ekranlarına da geçemiyorum. Ben de düğmeden :D

Evet var ya bazı böyle donanımsal şeylerde sıkıntı oluyor.. Kurulumda da sıkıntı çıkıyor. Bu arada verdiğiniz linkten kurulum yaptım ancak şöyle bir hata alıyorum:

W:GPG error: https://download.01.org/gfx/ubuntu/16.04/main xenial InRelease: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available: NO_PUBKEY 56A3DEF863961D39, W:The repository 'https://download.01.org/gfx/ubuntu/16.04/main xenial InRelease' is not signed., W:Data from such a repository can't be authenticated and is therefore potentially dangerous to use., W:See apt-secure(8) manpage for repository creation and user configuration details., E:Failed to fetch http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/xenial-updates/universe/binary-i386/by-hash/SHA256/6c6d027a79a90c2f3823734823faed0de6a1570fd16726fc9fece0f3f20915de  Hash Sum mismatch, E:Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.

mendirec

wget --no-check-certificate https://download.01.org/gfx/RPM-GPG-KEY-ilg-4 -O - | \
sudo apt-key add -
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade