İşletim Sistemi Bulunamadı - Harddisk problemi

Başlatan majiperia, 18 Şubat 2017 - 00:17:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

majiperia

Merhabalar,

pfSense denen freeBSD tabanlı bir işletim sistemi kurmak istiyordum. Bilgisayarımda Debian ve Windows 10 Yüklü idi. Üçüncü olarak pfSenseyi de yanlarına eklemek istedim. Bir mantıksal alan daha yaratıp pfSense yi buraya yüklemeye çalıştım. USB ile boot edip pfSense nin kurulum ekranına ulaştım. Sonra anladım ki bu işletim sistemi bölümlediğim alana kurulmuyor, tüm harddiski temizleyip buraya kurulmak istiyor. Kurulum ekranından çıkmaya çalışırken bir anlık refleksle enter a bastım. Disk temizlenmesi başladı. Hemen power tuşuna basılı tutarak kapattım. Yaklaşık 4-5 saniye sürdü yani. Şimdi bilgisayarı harddiskten boot etmeye çalışırken işletim sistemi bulunamadı hatası aldım. Tüm harddiski 4-5 saniyede temizleyememiştir dedim. Sadece boot dosyaları falan silinmiştir diye düşündüm. Boot ekranını yapılandırmak için "boot-repair-harddisk"
aracını live usb ile *önyükleme yaptım. Yalnız uygulamanın ana ekranında gelmesi gereken "Recommanded repair" denen buton yok. Yalnızca "bootinfo" dosyası oluştur var.

http://paste.ubuntu.com/24015815/

çıkan çıktılar burada. Rica etsem inceledikten sonra beni yönlendirir misiniz ?
Tüm verilerim silinmiş mi ? Geri döndürme şansım var mı ?

hatırladığım kadarıyla diski şu şekilde bölümlendirmiştim

160 GB

1-Windows 10, Boot dosyaları (70 GB)
2-Belgeler (Dosyalarımı yedeklediğim fiziksel bölüm) (30 GB)
3-Debian (50 GB)
4-Mantıksal alanlara bölünmüş fiziksel alan (6 GB)
       -Swap (3GB)
       -PfSense kurmak için böldüğüm 3gb'lık bir alan

Düzeltme: Harddisk diye bahsettiğim şey 160 gb lık SATA'dır. Yanlış yazmışım.

yalnız

Geçmiş olsun. Dediğin kadar kısa sürede bilgilerin silineceğini sanmıyorum. Kaldı ki format işlemi özel bir komut yürütmedikçe sadece disk yapılandırmasını yeniden düzenler bildiğim kadarıyla. Testdisk uygulaması hayli başarılıdır bu tip sorunlarda. En azından benim tecrübelerim bu yönde. Testdisk kullanımıyla ilgili iyi hazırlanmış bir yazı da vardı forumda.

sinan54

Canlı bir linux dağıtımı ile diskinizi bir kontrol edin, bir umut belki bir şeyler bulabilirsiniz.En azından Gpardet ile diskin formatına görürsünüz.

majiperia

[mention=618624]@yalnız[/mention]
[mention=618628]@sinan54[/mention]

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Problemi çözüme kavuşturdum.

Gparted ile diski incelediğimde bölümleme tablosu bulunamadı tarzı bir hata ile karşılaşıyordum.  TestDisk'in Gentoo tabanlı canlı cd'sini önyükleyip diski TestDisk ile taradım. TestDisk mevcut bölümlerimi buldu ve dosya taşımama imkan tanıdı. Biraz daha kurcaladıktan sonra yine TestDisk üzerinden mevcut disk tablolarımı geri yükleyebildim. Aynı şekilde bozulan grub ekranını düzeltebildim. Kısaca TestDisk ile herhangi bir veri kaybı yaşamadan eski sistemimi tamamiyle geri döndürdüm.
Tek sorun ilk bölüme yüklü olan Windows 10'un mavi ekranı ile karşılaşmam. Bu hatanın üzerine pek düşmedim. Zira halihazırdaki Debian ile Windows bölümündeki dosyalarımı da farklı bölüme yedekledim. Zaten Windows 10 dan kurtulmak istiyordum. Bu da üzerine geldi.

Belki aynı duruma düşen biri olur diye anlattım bunları. Tekrar teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. İyi çalışmalar.
Çözüldü ibaresi eklenebilir.