RAM nasıl çalışır?

Başlatan afeser, 16 Şubat 2017 - 23:13:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

afeser

Merhaba, ram nasıl çalışır öğrenmek istediğimden internette arama yaptım. Ancak anlayamadığım bir nokta karşıma çıktı.
http://computer.howstuffworks.com/computer-memory3.htm
Buradaki bağlantıda anlamadığım bir yer var:
Alıntı Yap
In reality, RAM doesn't usually operate at optimum speed. Latency changes the equation radically. Latency refers to the number of clock cycles needed to read a bit of information. For example, RAM rated at 100 MHz is capable of sending a bit in 0.00000001 seconds, but may take 0.00000005 seconds to start the read process for the first bit. To compensate for latency, CPUs uses a special technique called burst mode.
Burada neden 10 nanosaniye olması gerekirken 50 nanosaniye oldu? Yani anladığım kadarıyla RAM dizi şeklinde gelecek olan bellek bilgilerini işlemciye yolluyor ve bu yüzden direk frekans değerinde veri transferi gerçekleşebiliyor(burst mode denen şey bu sanırım)
Peki bu latency neden kaynaklanıyor? Hard disk olsa okuma merceğinin konumundan olacağını düşünürdüm ama mekanik bir parça yok. Ayrıca CL9 ve CL10 denen CAS Latecy değerleri bu 50 nanosaniye süresini nasıl değiştiriyorlar, teknikleri neler?
Pipeling denen şeyin CPU ile ilgili konuşurken değindiğimiz bitrate ile farkı nedir?

Bu konuda genel bir açıklamaya ihtiyacım var çünkü kavramlar kafamda pek net değil.

Bu konuda beni aydınlatır veya yazı önerisi verirseniz çok yardımcı olmuş olursunuz. Teşekkürler...
Gelecek illa ki gelecek, önemli olan kimin getirdiği...