[Çözüldü] Ubuntu 16.04 LTS Açılmama Sorunu

Başlatan gurb, 16 Şubat 2017 - 22:15:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gurb

Bugün Windows 10 yanına Ubuntu kurdum. Kurulum sırasında Ubuntu logosu ekranında dolum sırasında ekran donuyor ve öyle kalıyordu. Bu sorunu çoğu kişi yaşamış her neyse daha sonrasında bu sorunu "nosplash nomodeset" ile aşıp kurulumu gerçekleştirdim.

Kurulumdan sonra ise grub ekranından Ubuntu'yu seçip girmeye çalıştım ve hiç şaşırmadım morumsu renkte bir ekran ile dondu kaldı. Şimdi "nosplash nomodeset" ile Ubuntu sistemine girdim. Sanırım ekran kartı ile alakalı bir durum var, tam bilmiyorum açıkcası. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

ata1

Alıntı YapSahipli ekran kartı sürücülerinin kurulumu
1. Yol: Temel kurulum yöntemi
Ekran kartınız için kullanılabilecek sahipli (kapalı kodlu) sürücü paketleri var ise bu paketler genellikle Ubuntu tarafından otomatik olarak tespit edilir. Sisteminizde kullanabilecek kapalı kaynak(sahipli) ya da açık kaynak başka sürücü alternatiflerinin bulunup bulunmadığını kontrol etmek ve yüklemek için;
"Sistem Ayarları > Yazılım & Güncellemeler > Ek Sürücüler" yolunu izleyin. "Ek Sürücüler" sekmesini açtıktan sonra alternatif sürücü paketlerinin listelenmesi için bir kaç saniye bekleyin. Burada sisteminize uygun bir sürücü seçeneğini işaretleyip "Değişiklikleri Uygula" seçeneğine tıklayın, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ekran_kartlar%C4%B1

gurb

[mention=618298]@ata1[/mention] sürücü paketleri çıkmadı.

ata1

Ekran Kartı ile İlgili Sorularda Verilmesi Gereken Çıktılar
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

kod etiketi kullanarak verin çıktılarınızı lütfen
kod etiketi kullanımı
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14283.25

gurb

Ubuntu sürüm bilgisi
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 16.04.1 LTS
Release: 16.04
Codename: xenial

ekran kartı modeli
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Skylake Integrated Graphics [8086:191b] (rev 06)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Skylake Integrated Graphics [1043:1d3d]
Kernel modules: i915_bpo
--
01:00.0 3D controller [0302]: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 960M] [10de:139b] (rev a2)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. GM107M [GeForce GTX 960M] [1043:1d3d]
Kernel modules: nvidiafb, nouveau

çözünürlük yenileme
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 800 x 600, current 800 x 600, maximum 800 x 600
default connected primary 800x600+0+0 0mm x 0mm
   800x600       75.00*

mesa-utils yüklenmedi
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
mesa-utils paketi mevcut değil, ancak başka paket içerisinden işaret edilmiş.
Bu durum bu paketin kayıp, eskidiği için bırakılmış, ya da başka bir
yazılım kaynağında bulunduğu anlamına gelebilir.

E: 'mesa-utils' paketi için kurulum adayı yok

İlgili markalara ait sahipli sürücülerin kurulu olup olmadığı ile ilgili bir şey çıkmadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Şubat 2017 - 16:34:51

Sorunu çözdüm additional drivers kısmında ekran kartı sürücülerim görünmediği için aşağıdaki komutu yazdım. Restart yaptıktan sonra sürücüler göründü ve gerekli sürücüyü yükleyince tekrar restart yapıp  grub ekranından sorunsuz şekilde girebildim.
sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt-get update