[Çözüldü] SteelSeries 6Gv2 Mekanik tuş dili

Başlatan dbedel, 15 Şubat 2017 - 19:53:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dbedel

Merhaba arkadaşlar

Bu gün internet üzerinden aldığım SteelSeries 6Gv2 Mekanik klavye elime ulaştı. Linux üzerinden klavye dilini ayarlamaya çalıştım ama bir türlü beceremedim. Benim istediğim klavye dilini türkçe Q değil de 6gv2'nin kendi dili ile kullanmak  bu sayede "[" , "] " , "{" ,  "}" gibi tuşlara daha rahat ulaşabileceğimi düşünüyorum. Klavye ayarlarından birçok ingilizce dili denedim fakat bir türlü doğru dili tutturamadım. Klavye tuşlarına en yakın olan dil olarak ta İngilizce(İngiltere, uluslar arası ve ölü tuşlar ile) olan seçeneği yakın buldum. Başından böyle bir şey geçen var mı? Klavye dilinin tam oturduğu bir dil biliyor musunuz?

İyi forumlar....

guestwho

Klavye takılıyken şu komutların çıktılarını aktarır mısın ?

xinput --list | grep -i keyboard
xprop -root | grep -i xkb
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

dbedel

Hocam öncelikle geç yazdığım için kusura bakmayın, istediğiniz çıktılar;

superuser@deniz ~ $ xinput --list | grep -i keyboard
⎣ Virtual core keyboard                    id=3 [master keyboard (2)]
    ↳ Virtual core XTEST keyboard              id=5 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Power Button                            id=6 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Video Bus                                id=7 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Power Button                            id=8 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Sleep Button                            id=9 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Video Bus                                id=10 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Logitech G300s Optical Gaming Mouse      id=12 [slave  keyboard (3)]
    ↳ HD WebCam                                id=13 [slave  keyboard (3)]
    ↳ AT Translated Set 2 keyboard            id=14 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Acer WMI hotkeys                        id=16 [slave  keyboard (3)]
    ↳ DATACOMP SteelS쀁̄Љ̒DATA            id=17 [slave  keyboard (3)]
    ↳ DATACOMP SteelS쀁̄Љ̒DATA            id=18 [slave  keyboard (3)]
superuser@deniz ~ $ xprop -root | grep -i xkb
_XKB_RULES_NAMES_BACKUP(STRING) = "evdev", "pc105", "gb", "", ""
_XKB_RULES_NAMES(STRING) = "evdev", "pc105", "gb,tr", ",", "terminate:ctrl_alt_bksp"

Ne yapmamı önerirsiniz?

guestwho

Önemli değil, vakit buldukça bir şeyler yazıp çiziyoruz. Şu komutu çalıştırıp tuşları dener misin ?

setxkbmap -layout "no"

Sonra da şununla deneyebilirsin:

setxkbmap -layout "sk"
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

dbedel

Ne işe yarıyor acaba bu komutlar?

Edit: Olmadı maalesef. Ben İngilizce(İngiltere) kullanıyorum şu an klavye ye en yakın onu bulabildim. Control tuşlarının bazılarının yeri değişik ama olsun. İlgin için çok sağol

guestwho

Verdiğim komutlar sadece uçbirimden klavye yerleşimini/dilini değiştirmek içindi -- her neyse, ilk denemede sorun çözülmüş olsaydı dişimi kırardım zaten. :) Sorun sadece bir kaç kontrol tuşunun yanlış yerde olmasından ibaretse, şu yöntemle sorunu çözebilirsin -- ilk başlarda uç birimden bu tür şeyleri denemek gözünü korkutabilir lakin bana güvenebilirsin :).

xev

Yukarıdaki komutu çalıştırınca küçük bir pencere açılacak; kendisi klavye, fare vb. girdi aygıtları hakkında detaylı bilgi edinmeye yarıyor. Şimdi örnek olarak; üzerinde Microsoft logosu olan (Super Left) tuşunu boşluk (Space) tuşuna dönüştüreceğiz. Bunun için öncelikle boşluk tuşunun döndürdüğü kodu öğrenmemiz gerekiyor. "Xev" penceresi ön plandayken, Microsoft logolu tuşa bastığımızda uç birimde şuna benzer bir çıktı üretecek:

KeyRelease event, serial 40, synthetic NO, window 0x1c00001,
    root 0x99, subw 0x0, time 24185541, (1022,746), root:(1022,775),
    state 0x40, [b]keycode 133[/b] (keysym 0xffeb, [b]Super_L[/b]), same_screen YES,
    XLookupString gives 0 bytes:
    XFilterEvent returns: False

Yukarıdaki çıktıdan ihtiyacımız olan bilgiler sırasıyla tuş kodu olan "133" ve tuşun ismi "Super_L". Şimdi de bu tuşu dönüştürmek istediğimiz -- boşluk tuşunun döndürdüğü bilgilere bakalım, yine "Xev" penceresi ön plandayken boşluk tuşuna bastığımızda:

KeyRelease event, serial 40, synthetic NO, window 0x1c00001,
    root 0x99, subw 0x0, time 24530229, (813,844), root:(813,873),
    state 0x0, [b]keycode 65[/b] (keysym 0x20, [b]space[/b]), same_screen YES,
    XLookupString gives 1 bytes: (20) " "
    XFilterEvent returns: False

Çıktıdan ihtiyacımız olan boşluk tuşu bilgileriyse; tuş kodu "65" ve tuşun ismi "space". Şimdi bu bilgileri kullanarak:

xmodmap -e "keycode 133 = space"

Yukarıdaki komut tuş kodu "133" olan Windows logolu tuşu, boşluk tuşuna dönüştürüyor. Bu yaptığımız değişiklikler oturumu yeniden başlatınca etkisini yitirecektir. Bu değişiklikleri sürekli hale getirmek için öncelikle ev dizinine geçiş yapıp, aktif haldeki tuş haritasını çıkartıyoruz:

cd ~
xmodmap -pke > ~/.keymap

Şimdi de yeni tuş haritamızı daim kılacak olan konfigürasyon dosyamızı oluşturuyoruz:

touch .xinitrc

Son olarak da bu konfigürasyon dosyasının oluşturduğumuz tuş haritasını dikkate almasını sağlıyoruz:

echo xmodmap ~/.keymap > .xinitrc

Bu yöntemle istediğimiz tuşu değiştirip, kendi klavye haritamızı oluşturabiliriz. Kolay gelsin.

Not: Keşke sevgili Simple Machines kod etiketi içerisindeki "<b>...</b>" etiketini de ayıklayabilseydi... JavaScript ile bunun için bir parser yazılmış mıdır acep ?

dbedel

Hocam valla dediğiniz yöntem çalışıyor ama alt'la yada ctr le ile çıkan tuşlar siliniyor. xev den alt+2 felan yapınca da veriyor mu değerleri bilmiyorum ama 2 tuşa basınca 5-6 adet veri dizisi çıkarıyor karşıma şu an doğrusu okumaya üşendim ;) ama bir tuşun yerini değiştirmek için çalışıyor. Kaydetmedim ilk denememde ne olur ne olmaz diye ama eminim ki diğer verdiğiniz kodda çalışıyordur. Çok sağolun

guestwho

Tuş kombinasyonları konusunda, bazı klavyelerde misal "Alt" tuşu bulunabilir fakat "Meta" tuşu bulunmayabilir de, bu gibi durumlarda ise:

xmodmap -e "keysym Alt_L = Meta_L Alt_L"

Yukarıdaki komut sol Meta (Meta_L) ile sol Alt (Alt_L) tuş kombinasyonunu, tek başına sol Alt tuşuna indirgemeye yarar.