Rome Total War Kurulumu

Başlatan cyeniyigit, 14 Şubat 2017 - 22:21:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cyeniyigit

Öncelikle Selamlar;

Bu oyun için çok uğraştım öncelikle linuxta wine ile kurulum yapmaya çalıştım fakat sürekli msi.chm hatası aldım ve bu hatayı geçemedim. Sonrasında aşağıdaki çözümü oluşturdum. Rome Total War oynamak isteyen arkadaşlara umarım yardımcı olacaktır.

(Ekran Kartı Sürücünüzün kurulu olduğunu varsayıyorum!!)
İlk olarak belirtmek isterim windowz ve ubuntu aynı anda kurulu olmalı yada Rome Total War 'ın kurulu hali elinizde olmalıdır. Şimdi PlayOnlinux ı açıyoruz ve Yapılandır kısmına tıklıyoruz. Açılan pencerede sol alt köşedeki Yeni butonuna basıyoruz. Karşımıza bir sihirbaz çıkıyor burada "32 bits windows installation" seçeneğini seçiyoruz ve ileri ye tıklıyoruz. Sonraki ekranda bizden wine versiyonunu seçmemizi istiyor. Benim çalıştırdığım versiyon wine 1.9.23 versiyonudur. Şayet sizde bu versiyon yoksa her hangi bir versiyonu seçin sonra yine yapılandır kısmında Genel sekmesinde wine sürümünün yanındaki + tuşuna basarak bu versiyonu bulup kullanabilirsiniz. Versiyonu seçimi tamamlandıktan sonra sihirbaz sanal makinamıza isim vermemizi istiyor. İstediğiniz ismi girin ve ileri yi tıklayın. Wineprefix gerekli ayarlamaları birkaç dakika içerisinde yapacaktır.

Rome Total War için kurduğumuz sanal makinayı yapılandırma kısmında seçiyoruz ve sağ tarafta "Bileşenleri Kur" sekmesinden aşağıdakileri bileşenleri kuruyoruz;

-directx9
-wmp9
-wmpcodecs
-Microsoft Core Fonts

Kurulumlar bittikten sonra Ev dizinimizi açıyoruz ve Ctrl+H tuşlarına birlikte basarak gizli dosyaları gösterme seçeneğini açıyoruz. .PlayOnLinux dizini altında wineprefix dizinine giriyoruz ve oluşturduğumuz sanal makinamızın dizinini açıyoruz. Bu kısımda drive_c dizinini açarak Program Files dizinine giriyoruz ve Rome Total War' ın kurulu halini yapıştırıyoruz. Kopyalama işlemi bittikten sonra artık oyunu açabiliriz fakat bazı sorunlar ile karşılacağız.

Öncelikle oyunu çalıştırmak için yine Yapılandırma kısmından oluşturduğumuz sanal makinayı seçiyoruz ve sağ bölümdeki üst sekmelerden "Bu sanal sürücüde bir .exe dosyası çalıştırın" tuşuna basıyoruz.

Açılan iletişim penceresinden Ev dizinimize gidiyoruz. En üstteki .PlayOnLinux dizini içinde winprefix ve bu dizinin içinde Rome Total War için oluşturduğumuz sanal sürücüyü açıyoruz. Bu dizinin içinde Program Files dizinine giriyoruz ve Rome Total War' ın kurulu olduğu dizine giriyoruz ve RomeTW.exe dosyasını seçip Tamam tuşuna basıyoruz.

Oyun açılacak fakat iki sorunumuz olacak birinci sorunumuz mouse imleci hareket ederken sanki kendini kopyalıyormuş gibi hareket ettiği noktalarda resmini bırakması ki bunu çözemeyeceğiz maalesef. ikinci sorun ise 1360x768 çözünürlükte (ki benim çözünürlük ayarımdır) oyun pencere halinde açılmakta ve unity masaüstünden kaynaklanan aşaıya doğru bir kayma olmakta aşağıda bu sorunu gösteren bir resim paylaşmaya çalıştım.

Bizim için önemli olan ikinci sorun bu sorunu düzeltmek için oyunun video ayarlarına girmemiz gerekiyor. Oyunu yukarıda anlatılan şekilde tekrar açarak Options ve Video Settings e girelim. (Burda da yazıların üst üste binmesi söz konusu. Bu yüzden biraz ayırt edici gözle bakmalısınız.) Karşımıza çıkan "Battlemap Resolution" kısmında 1360x768 32 bit çözünürlüğünü seçiyoruz. Alt kısımda dikkat edin bir iletişim kutusu çıkacak orda yeşil oka tıklıyoruz. Sonra "Strategy Map Resolution" kısmında da yine 1360x768 32 bit çözünürlüğünü seçiyoruz. Seçim işlemleri üst üste bindiği için ekranınız biraz karmaşıklaşabilir korkmayın :) . Sağ alt köşedeki U işaretine benzeyen menüye geri dönüş ikonuna iki kere basıyoruz ve QUIT aktif olunca Quite basarak oyundan çıkıyoruz. Tekrar açtığımızda artık sorun çözülmüş oluyor.

Kısayol oluşturmak için Yapılandırma sanal sürücümüzü seçerek sağ tarafta Genel sekmesinde "Bu sanal sürücüden bir kısayol oluştur" butonuna basıyoruz. Tarama işlemi bitince RomeTW.exe yeni bir iletişim penceresinde çıkacak, seçip ileriyi tıklıyoruz. Bu sayede kısayolda oluşturmuş oluyoruz.

Fare imleci resminin hareket halinde iken kopyalanması sorununa çözüm bulamadım ancak bu bile benim için yeterli. Çünkü bu oyunu Linux platformda oynayabilmek bile benim için başarıdır. Umarım oynamak isteyen arkadaşlara çözüm olmuştur.

lubuntu

[mention=618111]@cyeniyigit[/mention] Bildiğim kadarıyla oyun ücretli ve steam ihtiyacı var çalıştırmak için! Senin yolunu uygulayabilmek için yasal olmayan yollara sapmak şart. Korsan yazılım kullanmak suçtur! İnsanları buna yönlendirmemek lazım doğrudan veya dolaylı yoldan.

cyeniyigit

bu oyunun hem steam versiyonlu hemde steam versiyonsuz hali var. O yüzden anlattıgım yöntem kullanıcıları yasa dışına yönlendirmek değildir. Zten dikkat ettiyseniz bu yöntemde oyunu kurma girişimi yoktur. Kurulu oyunu oynayabileceğiniz bir yöntemdir. Makalenin en üstünde "bu oyunu kurmayı denedim fakat sürekli olarak msichm hatası aldığımı" belirttim.