Android swap alanı kalkmıyor

Başlatan ysfcry, 14 Şubat 2017 - 15:01:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ysfcry

Merhaba, yaklaşık 2 haftadır kafayı yedirten bir sorun ile karşı karşıyayım. Elimde J2 model SAMSUNG telefon bulunmakta. Özellikleri kısıtlı olsa da ROOT vb. şeylerle idare ediyorum.

Swap alanı oluşturmak aklıma geldi. Bu işlemi ''Roehsoft Ram Expander'' programı ile yaptım ancak telefonun /dev/block kısmına bir bölüm açtı ve 512 MB kullanıyor. Burada açtığı swap alanını silmeden de daha büyük bir alan oluşturamıyorum. dev/block kısmına vnswap0 diye bir dosya oluşturdu ve silsem bile yeniden başlatmada tekrar oluşuyor.

Telefonu sıfırladım rom değiştirdim tekrar eski sisteme döndüm ancak o swap alanı orada duruyor ve ben daha büyük veya daha küçük bir swap alanı oluşturamıyorum. Bu kısmı nasıl kaldırabilirim?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ata1

Benzer bir program kurmuştum fakat onda uninstalled swap vardı onla geri almıştım. Şuan programın adı aklımda değil ama google play da ararsan bulabilirsin diye düşünmekteyim.

OnLive

Sorununuzun çözümünü Android forumlarında aramalısınız. Burası sadece GNU/Linux dağıtımlarına destek veren bir forumdur.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

ysfcry

Programda swap alanını kaldır, kapat gibi seçenekler bulunuyor zaten ancak yeniden başlatınca tekrar aktif hale geliyor.

Başka forumlara gitmediğimi nereden biliyorsun? Bu forumda da benzer bir konu açılmıştı bu yüzden buraya da konu açma gereği duydum.

ata1

Benzer bir program ile dene belki program kendisi seçenek olmasına rağmen kaldıramıyordur. Ben böyle bir sorun yaşamamıştım.

ysfcry

Kendi programı haricinde böyle bir alanı gören program yok zaten. Başka programla ile de halledemiyorum bu yüzden. Şuan bir program denedim takas alanını görüyor kapatabiliyor ancak yeniden başlatınca tekrar oluşuyor dosya. Telefonu kapatıp açınca dosyanın otomatik oluşmasını engelleyebilirsem olacak gibi.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ata1

[mention=618109]@ysfcry[/mention] Bence program ile sil swap alanını ve programı kaldır sorun çözülecektir.

not: root explorer ile de silersin bu dosyayı

ysfcry

Root Explorer ile silmeyi bırak twrp yani recovery den veya format bile çözüm olmadı. Silmek sorun değil ne hikmetse tekrar oluşuyor.

ata1

Alıntı yapılan: ysfcry - 15 Şubat 2017 - 01:34:47
Root Explorer ile silmeyi bırak twrp yani recovery den veya format bile çözüm olmadı. Silmek sorun değil ne hikmetse tekrar oluşuyor.
Programı kaldırdığınızda da oluşuyor mu ? siz format sonrası bu programı kuruyormusunuz.

ysfcry

Format sonrası terminal ve Root Explorer ile kontrol ediyorum ancak dosya hala orada duruyor. Sonrasında ise emin olmak için kuruyorum programı. Kursamda kurmasam da orada duruyor o takas alanı.

ysfcry

Sorunu çözmek için biraz aşama kaydettim gibi. Telefonun hafızasını bölümlendirecek veya bölümlenmiş alanı silecek bir programa ihtiyacım var ancak ne kullandıysam hafıza kartına bu işlemleri yapıyor programlar. Bu tarz bir program bilen varsa Windows Ubuntu veya Android de yazarsa memnun olurum.

ysfcry

Sorunu çözdüm, benim gibi etkilenen olacağını sanmıyorum ama çözümünü anlatayım. Öncelikle hafıza kartında belli bir bölüm biçimlendirip swap alanı oluşturdum. Telefonda /etc kısmına resolf.conf adında dosya oluşturdum. İçine /dev/block/mmcblk1pc3 (swap alanının konumu) swap swap defaults 0 0 yazıp kaydettim. Telefonu açınca otomatik olarak swap alanı devredışı kalıp yeni alan etkinleşiyor. 500 MB'lik swap alanı hala kaldı ancak aktif değil kısmen de olsa sorunu çözmüş oldum.