[Çözüldü] Yeni bir sistemde AMD mi Intel mi?

Başlatan dbedel, 13 Şubat 2017 - 01:05:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dbedel

Merhaba arkadaşlar,
Yeni bir masaüstü sistem satın alacağım fakat şimdiye kadar hem ekran kartını hemde işlemciyi intel kullandım. Bu sefer ikisini de amd almayı planlıyorum. Şu an dizüstü bilgisayarımda windows yüklü, birkaç programı rahat kullanabilmek için, masaüstü bilgisayarıma da linux yükleyeceğim. Merak ettiğim konu AMD linuxta sorun çıkartır mı? Yani almak istediğim işlemci 8 çekirdekli, ekran kartı ise "ASUS RX480 4GB DUAL GAMING GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran kartı" modeli. Sizce bu tercihler ne kadar mantıklı olur?

Ufaktan neler yapmak istediğimi de yazayım size izninizle;

• Virtual Box ile birden fazla işletim sistemini kullanmak istiyorum.Yeni yeni linuxu öğreniyorum. Birkaç kitaptan ders çalışıyorum.
  • Her ne kadar ufak sistem gereksinimleri ile yapılabilecek olsada python, java ve biraz da c++ kodlamaları yapıyorum.
  • İnternet tasarımın nasıl olduğunu ve gimp gibi programların nasıl kullanıldığını öğrenmeye çalışıyorum.
  • Şimdi aklıma gelmeyen ufak tefek işler.

Bilgisayarda oyun oynamıyorum ama yinede hızlı bir bilgisayarım olsun diye gaming ekran kartı alıyorum. Linuxun bir üst limiti var mı yok mu bunlardan da habersizim şimdilik. Yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu konu tartışılmışsa veya eğer konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayı.
İyi forumlar

Reverser

Ram hakkında bir şey yazmamışsın :) Linux tarafında işlemci değil ama ekran kartı konusunda AMD biraz geriden geliyor.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

dbedel

16 gb rami alacağım 2x8. Belirttiğim ekran kartı sıkıntı çıkarır mıs sizce ?

eronis

Kısa cevap, eğer AMD alacaksan yeni işlemcileri çıkacak onları bekle yokba 2012'nin işlemcisi 8 çekirdek deyince kafanda kurduğun gibi performanslı olmayacak.

Uzun cevap; intel linux kernelinin 1 numaralı sponsoru şu anda. Onların donanımının en sorunsuz çalışacağına inanıyorum.

Ekran kartı tarafında çoğu arkadaş Nvidia önerecek ama ben AMD öneriyorum. AMD sürücüleri Nvidia'dan daha az sorun çıkarıyor. Vulkan ile müthiş performans alırsın.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

dbedel

Zen işlemcileri diyorsunuz değil mi? Çok güçlü olacakmış duymuştum ama öyle bir işlemciyi tutupta bin liranın aşağısında satmazlar bence, yani bi 3-4 bin tl olur. Ama beklemekte fayda var, doğru diyorsunuz. Bu arada linuxun bir üst limiti var mı? Ben bulamadım hiçbir yerde yazmıyor anca azami sistem gereksinimleri var. Yani 32 gb ram tanır ve çalıştırır mı yada ekran kartının gpu su önem teşkil eder mi? Cevaplarınız için çok teşekkürler

eronis

Minimum taban (base) sistemi çalıştırmak için pentium 2 yeterli. 512 mb ram yeterli bu sistem için. Üst limit yok. 64 bit trilyon gb ram'e kadar destekliyor. Ekran kartı ve alacaksan wifi en kafa kadxkıştıran konu. Bu ikisinde ödevini çok iyi yap.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

berkayaslan

AMD'nin yeni çıkacak işlemcilerini alacaksan olur ama bana kalırsa şimdiki işlemcileri düşünme. Çünkü teknoloji olarak biraz gerideler şu an.. DDR4 desteği yok. . Ki yıllar oldu.. Yeni işlemcilerin ddr4 desteği çıkacaktır ama fiyatları belli olmaz. Sabırlıysan beklemekte fayda var bence..
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

dbedel

Aynen hocam doğru diyorsunuz. Bekleyeceğim en mantıklısı o.

Özet geçmek gerekirse şu anki amd işlemciler intel kadar verimli değil ama yeni çıkacak olan zen işlemciler mantıklı bir seçenek gibi duruyor, zen işlemciler fiyat konusunda intel gibi davranırsa o zaman intel alınabilir. Amd ekran kartlarında ise modele göre araştırmak gerekiyor. Eğer bir yanlışlık yoksa ve sizinde eklemek istediğiniz birşey yoksa konuyu çözüldü olarak etiketliyorum? Hepinize teşekkürler.