[Çözüldü] Intel Skylake İşlemci ve Ubuntu Kurulumu

Başlatan berkayaslan, 11 Şubat 2017 - 12:43:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

berkayaslan

İyi günler. Dün yenı freedos bır bılgısayar aldım. Asus x550vx-dm254d. Sisteme 2 gün önce hazırldıgğım canlı DVD den Fedora kuracaktım. Bilgisayarı cd den başlattım fedora açıldı ancak 4-5 kez kurulumun farklı alanlarında dondu ve yalnızca güç düğmesinden kapatabileceğim hale geldi. Hiçbir denememde disk bölümlendüirmeden öteye gidemedim.

Sanırım Fedora ile donanımın bir uyumsuzluğu var diye düşündüm 2 ay kadar önce hazırladığım Elementary os ve Ubuntu 16.04 LTS canlı DVDlerini taktım. Her ikisi de daha boot ekranındayken takıldı ve açılmadı. Araştırdığıma göre kernel sıkıntısı bazıları başka kernel ile dene demiş bazıları gruba "nomodeset" yaz ardından nvidia prime yükle falan demiş. Sanırım sorun skylake işlemciden kaynaklanıyormuş.

Herneyse.. Bu yöntemlerin hiçbirini henüz denemedim. Açıkçası deneme taraftarı değilim. Benim bu konuda sorun yaşamayacağım bir linux dağıtımı var mı? Ya da nomodeset yöntemini kullandığımda ekran kartımı tekrar kullanmak için ne yapmalıyım? Çünkü bilgisayarın pahalı olmasındaki bir sebep de ekran kartı.. Öyle boş boş durmasını istemiyorum.

SİSTEM:

Intel 6. nesil i7 6700HQ işlemci (
nVidia GTX 950m 4g 128bit ekran kartı
8 (ddr4) gb ram
FreeDos işletim sistemi
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

gokhan09

Iyi gunler,Fedora yerine Korora 25 dagitimini deneyin.Masaustu sistemim i5-6400@2.70 ghz x4 skylake,ddr4 8gb,Nvdia geforce gtx 960.Sistemim de ubuntu 14.04,linux mint 18,korora 25,win 10 ve osx el capitan kurulu ve hepsi sorunsuz calisiyor.Fedora kurulumda hata verince bende akrabasi korora 25 i kurdum :) Bios ayarlarinizdan kaynaklanabilir mi acaba.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Şubat 2017 - 14:56:31

[mention=617818]@berkayaslan[/mention][mention=617827]@gokhan09[/mention]

berkayaslan

Alıntı yapılan: mendirechttps://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=54619.msg612140#msg612140
Görmüştüm de başka bir yerde Nvidiayı kullanamazsın yazıyordu.. Meğer kullanabilirmişim. Teşekkürler..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Şubat 2017 - 14:08:56

[mention=617827]@gokhan09[/mention]

Bılgısayar gelecek ve uzun zamandır Debian temelli dağıtımlar kullanıyorum diye istemiştim fedorayı.. Olmayınca işte korora aklıma gelmedi hiç.. Zaten illaki yine bozarım ubuntuyu yakın zamanda Korora deneyeceğim teşekkürler..

Sanırım bios ayarlarındandı senin dediğin gibi.. Yani biosu açtım bir şeyi değişmedim sadece kontrol ettim diye hatırlıyorum ama değiştirmişsem demek ki baktım çatır çatır açıldı ubuntu live "nomodeset" olmadan.. Ben de fırsat bu fırsat dedim kurdum.. Çok da güzel çalıştı.. Ama işte şimdi de GDM ile ilgili bir problem oluştu.. Ona da bir konu açacağım şimdi.. Teşekkürler..

neynefes

[mention=617897]@berkayaslan[/mention] İntel'in kendi yükleyicisi üzerinden güncellemeyi bir dener misin?
https://01.org/linuxgraphics/downloads/intel-graphics-update-tool-linux-os-v2.0.2

berkayaslan

Alıntı yapılan: neynefes - 12 Şubat 2017 - 14:48:28
[mention=617897]@berkayaslan[/mention] İntel'in kendi yükleyicisi üzerinden güncellemeyi bir dener misin?
https://01.org/linuxgraphics/downloads/intel-graphics-update-tool-linux-os-v2.0.2

Şu anda sorunsuz çalıştı tekrar yüklemem gerekirse deneyeceğim. Sonucu burada yazarım. Teşekkürler