Kurulumdan sonra masaüstü ortamı nasıl değiştirilir?

Başlatan yakamozpc, 11 Şubat 2017 - 04:08:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakamozpc

Merhaba arkadaşlar iyi forumlar iyi çalışmalar dilerim.
ilk sorum kullandığım masaüstü ortamını hangi komutla öğrenebilirim? gvim komutu haricinde.
2.Sorum kurulumdan sonra kullandığım masaüstü ortamı nasıl kaldırır ve başka bir masaüstü ortamı nasıl kurarım.

yalnız

env | grep DESKTOP_SESSION

komutuyla masaüstü ortamını öğrenebilirsin. Farklı masaüstü ortamları depolarda bulunur. Hangisini kurmak istersen yazılım yöneticisiyle veya yükleme komutlarıyla kurabilirsin.

turkerataturk

önce masa üstünü kur, sonra oturumu kapat şifre girilen alanda seçim yaparak girebilirsin.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

yakamozpc

ben vps kullanıyorum ama
putty ile bağlanıyorum verdiğiniz komutu env | grep DESKTOP_SESSION yazdım birşey çıkmadı

neynefes

vps ? Sunucu mu kullanıyorsunuz? Sunucularda masaüstü kurulu olmaz.

yakamozpc

Digitaloceandan aldım şuraya bakarak kurdum https://seotoplulugu.blogspot.com.tr/2017/02/ubuntu-vps-de-masa-ustu-kurulumu-ubuntu.html
orada yazılan şu komutun tam olarak anlamı nedir bilmiyorum sudo apt-get install firefox gnome xfce4 xfce4-goodies
yani hem gnome hemde şöyle birşey var xfce4-goodies

neynefes

Sunucu üzerinde masaüstü kurmak pek makul değil. Fazlaca paket ve fazlaca da güvenlik sorunu demektir bu durum. Bu masaüstlerini kaldırmak daha sancılı aslında. Bağımlılığı olan bütün paketleride beraberinde getirdikleri için gelen paketleri de bilerek onlarında kaldırılması gerekiyor. En temizi  -sunucuda çok bir ayar yapmamışsanız- uçurun sistemi ve yeniden yükleyin. DO panelinden 2 dk da halledebilirsiniz. Masaüstü kurmayı istiyor musunuz? Bence kurmayın derim ama..

yakamozpc

@neynefes Teşekkür ederim cevabınız için,sistemi uçuramam nedeni ise bir çok paket kurdum ftp ve dahası çok uzun sürdü kurulumu bu yüzden tekrar sil baştan kurmak istemiyorum :(
sudo apt-get install firefox gnome xfce4 xfce4-goodies tightvncserver komutu ile kurduğum masaüstü ortamı gayet stabil çalışıyor şu an herhangi bir problem yok lakin ben download ve upload yapıyorum bunun için en ideal olanı hangisidir.

Bu arada hala şu komutu merak ediyorum :gnome xfce4 xfce4-goodies
gnome'i biliyorum bir masaüstü ortamı xfce de biliyorum oda bir masaüstü ortamı ama neden ikisi bir arada yazılmış ve goodies nedir ingilizcesi hediyeler ne alakaysa anlamadım gitti  :)

ata1

To install extra themes, desktop backgrounds, and panel items (widgets), enter the command:
xfce4-goodies bazı extralarla gelir.

Az ingilizceye sahipsen özellikler ve açıklamalar masaüzeri için ama komutlar size uygun değildir arch tabanının komutlarıdır.
kaynak
https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Install_Desktop_Environments

tüm masa üzerleri olduğundan örnekledim ubuntu için kaynak bulamadığımdan

yakamozpc

Teşekkür ederim cevaplarınız için linux sistemlerinde henüz yeniyim bu yüzden biraz fazla soru sordum galiba :)

ata1

Rica ederiz bu formun amacı zaten bu yeni kullanıcılara ve sorun yaşayanlara destek sağlamak. ayrıca komutla tarayıcıda kurmuşsun sanıyorum. firefox ve gnome  kurulu olmalı yanı gnome ve  tarayıcı ile  xfce kurmussun.
sudo apt-get install firefox gnome xfce4 xfce4-goodies

fakat giriş yöneticisi kurmadınsa ki öyle bir komut görmedim gnome ve xfce arası geçişi komut ile yapman gerekiyor sanıyorum.  :)) :))

yakamozpc

gnome nin yanına extradan xfce neden gerek duyulmuş sadece şu komut işimi görmezmiydi sudo apt-get install firefox gnome tightvncserver şu an silbaştan kurabilseydim denerdim lakin kuramadığım için soruyorum.

ata1

Bu konuda bir bilgim yok daha çok normal kurulum yaptım ve kaynağın güvenirliğini de bilemediğimden yorumlamak doğru olmaz.
ama sevgili kardeşim [mention=617880]@neynefes[/mention] daha iyi bilgi verebilir.

yakamozpc

[mention=617888]@ata1[/mention]
Tekrar teşekkür ediyorum
[mention=617880]@neynefes[/mention] arkadaşın yorumlarını dört gözle bekleyeceğim iyi geceler diliyorum arkadaşlar.

neynefes

Gnome fazla olmuş orada.
sudo apt-get install xfce4 xfce4-goodies
Bu kadarı yeterli olacaktır aslında.

xfce4-goodies, söylenildiği üzere ek paketler ve uygulamaları barındırıyor içerisinde. Bir de fazladan firefox internet tarayıcısıyla, ekran görüntüsünü uzaktan almanız için vnc sunucu kurulumu yapmışsınız.

Şimdi ftp kurulumu yaptığınıza göre burayı depo olarak kullanıyorsunuz sanırım. Eğer böyle bir kullanım ihtiyacınız varsa Owncloud tarzı bulut depolama çözümleri ve uygulamalarına yönelmenizi tavsiye ederim. Hem web üzerinden bir arayüz vasıtasıyla rahatça işlemlerinizi yapabilir hem de diğer cihazlarınızla çok uyumlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Sunucu ne için kullanılacak onu belirtirseniz daha farklı çözüm ve alternatifler sunabiliriz. Masaüstü kurdurtmamak için direniyorum :)

yakamozpc

Teşekkür ederim cevabınız için
Bulunduğum mevkide internet çok yavaş ben ps3 oyunları indiriyorum indirdikten sonra benim için sağlam bir kaynak olmuş oluyor vps den çekiyorum tek amaç bu yani.

neynefes

Owncloud.. Sizin için gayet yeterli. Eklentileri sayesinde sistemi genişletebilirsiniz. Aynı zamanda kişisel depolama alanınız olmuş olur. Mobil, web, masaüstü uygulamalarıyla entegrasyonu da kolaylıkla sağlarsınız. Takvim, kişiler vs gibi sistemleri de kullanarak tamamen kişiselleştirebilirsiniz. Böylelikle masaüstüne felan gerek kalmadan arayüz vasıtasıyla kullanım kolaylığıda elde etmiş olursunuz. DO'nun hazır owncloud imajları var. 2 dk'da hazır edersiniz sistemi.