Derleyici Önerisi

Başlatan RagnarLothbrok, 11 Mart 2017 - 11:40:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RagnarLothbrok

Windowsta Visual Studio 2015 ve DevC++ kullandım. Ubuntuda en kullanışlı derleyici hangisidir. Önerilerinizi bekliyorum.

Limonata

[mention=619964]@RagnarLothbrok[/mention], Selamün Aleyküm;

Ubuntu'da derleyici olarak GCC kullanmalısınız. Kurulum için şu komutu terminale yazın:
sudo apt-get install g++
Terminalden C++ kodunu derlemek için:
g++ -std=c++11 cpp_kodu.cpp -o cpp_kodu
Şu komutla da derlenen dosyayı çalıştırabilirsiniz:
./cpp_kodu

g++'ı sisteme kurduktan sonra isterseniz yukarıdaki komutlarla derleyip çalıştırmak yerine Qt Creator, Code::Blocks, Eclipse, NetBeans veya daha da hafif olan Geany'yi kullanabilirsiniz.

RagnarLothbrok

[mention=619993]@Limonata[/mention] GCC, C kullanırken iyiydi fakat şu an C++ ile çokta kullanışlı gelmedi açıkçası. Bende QT5'in community sürümünü indirip kurdum ama hala araştırma içerisindeyim.

Limonata

[mention=620143]@RagnarLothbrok[/mention], Selamün Aleyküm;
Siz derleyici ve geliştirme ortamı (IDE) kavramlarını karıştırıyorsunuz. Derleyici, bir dilde yazılan kodu direk olarak makine koduna çeviren yazılımdır. Halbuki bir geliştirme ortamı (IDE) kodlarımızı yazabileceğimiz bir editör, hata ayıklayıcı vs. barındıran yazılımlardır. Misal olarak GCC, g++, Microsoft C++ Compiler, Intel C Compiler, C / C++ kodlarını derleyen derleyici yazılımlarıdır. Visual Studio, Qt Creator, Eclipse, NetBeans gibi yazılımlar ise birer IDE'dir. Yani bu iki kavramı birbirinden ayırmalıyız.

GCC, g++ C / C++ kodlarını derler. Linux ortamında çok çok büyük bir kesim C ve C++ kodlarını derlemek için GCC (C++ için ise g++) kullanır. Bunun haricinde LLVM, Intel C Compiler, DigitalMars C Compiler vs. derleyiciler de Linux için kullanılabilir.

Qt Comunity kurduğunuza göre Qt Creator IDE kurulmuştur. Yapmanız gereken New Project => Non-Qt Project => (C için Plain C Application), (C++ için Plain C++ Application) seçmektir.

ali159

Alıntı yapılan: RagnarLothbrok - 11 Mart 2017 - 11:40:50
Windowsta Visual Studio 2015 ve DevC++ kullandım. Ubuntuda en kullanışlı derleyici hangisidir. Önerilerinizi bekliyorum.
Visual stüdyo alışkın isen linux de çalışan sürümü olan Visual stüdyo code adlı uygulamaya göz at derim. İlk başta biraz farklı gelse de sonradan alışıyorsun.

RagnarLothbrok

[mention=620209]@Limonata[/mention] Bilgi için teşekkür ederim.