Ecosia: Yaptığınız Her Arama İçin Ağaç Diken Arama Motoru

Başlatan XRumer, 09 Şubat 2017 - 14:37:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Ecosia'nın diğer bütün arama motorlarından en önemli farkı, gelirinin %80'ini doğayı korumaya harcaması. Yaptığınız her aramaya karşılık bir ağaç dikiyorlar. Bu mesajı yazdığım an itibariyle bugüne kadar 6.273.409 arama yapılmış ve bir o kadar da ağaç dikilmiş.

Arama motorunun dili Türkçe değil ama bölge ayarı Türkiye yapılabiliyor. Arayüzünün de hoş olduğunu düşünüyorum. Sonuçları ise Bing'den alıyor ama yetmediği zaman Google'a da yönlendirme yapabiliyorsunuz.

Firefox ve Chrome'a kolayla eklenebiliyor. Mobil için de uygulamaları mevcut.

Peki, gerçekten de söyledikleri şeyi yapıyorlar mı? Cevabım: Evet. Şeffaflığa dikkat ediyorlar. Yaptıkları bağışlarla ilgili bilgileri web sitelerinde yayınlıyorlar. Sosyal medyadan ve Youtube kanalından da yaptıkları işleri yayınlıyorlar.

https://www.ecosia.org/

Bu arada Onedio'da da ayrıntılı bilgi verilmiş: https://onedio.com/haber/girdiginiz-her-kelime-basina-agac-diken-yesil-sevdalisi-bir-arama-moturu-ecosia-722352

Bu da bir başka bilgilendirici yazı: http://www.iktisadi.org/ecosia-nedir.html

Bu da Yeşilist'teki yazı: http://www.yesilist.com/cevre-dostu-arama-motoru-ecosia/

turkerataturk

Türkçesi yok sonuçları da bing den alıyor yani microsoft, yani kullanılmaz gibi. yinede faydalı bilgi teşekkürler.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

XRumer

@mustangank, site İngilizce ama bölge ayarı yaparsanız Türkçe sonuç gösteriyor. O yüzden ben sorun olacağını sanmıyorum. Sonuçları Bing'den almasına gelince: Eğer Microsoft'a para kazandırmamak için kullanılmaz diyorsanız, para Microsoft'a gitmiyor. Para, doğayı korumaya gidiyor. Eğer sonuç kalitesi yüzünden öyle dediyseniz, sonuç kalitesinin oldukça iyi olduğunu, yetmediğinde arama yapıldıktan sonra Google butonuna basarak oraya yönlendirebileceğinizi söyleyebilirim.

turkerataturk

[mention=617653]@XRumer[/mention] İşin ucunda microsof olunca güven sorunu oluyor, elbetdeki doğaya katkı sağlamak herkes ister. Sizin ne anlatmak istediğnizi gayet iyi anlıyorum :)

OnLive

Katkımız olsun diye 1-2 arama yapalım ancak nasıl emin olabiliriz ki...
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

lubuntu

Olay Microsoft filan değil. Vakıf kuracaklarına şirket kurmuşlar, sonuç olarak para kazanmaya yönelik bir girişim (az ya da çok fark etmez).

XRumer

illedelinux

Bu arama motoruna galiba geçen yıl denk gelmiştim, ağaç dikme olayı çok hoşuma gitmişti, sonra Microsoft'u görünce pııırrr!
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

OnLive

Biri küçük bi' macro yazarsa 7/24 loop'a bırakmayı düşünüyorum PC'yi.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

turkerataturk

Her zaman ince düşünmek gerekir.

Örnek vereyim ; Microsoft un sahibini dünya tanır ve aramızda hatırlayanlar varsa Türkiyeyi ziyarete gelmişti  ve maddi yardım da bulunmuştu herkes tebrik etmişti.
olayın aslı aslında yardım yaptı ve devletten kendi yazılımları hakkında kanun çıkardı ve sonuç ne oldu ? Milyonlarca dolar yazılım cezasını milletten çıkardılar, bunların içinde bende varım 3000 dolar ceza ödedim arkadaşlarım da vardı 3000 dolar ödedi ve sonrassında 30.000 TL daha istediler,, Ve araştırma yaptığımda bütün kanunların microsoft hakkına yapıldığını öğrendim.
Yani kurtuluşun yok.
Ben Google dan oldu bitti menmunum kimseden para istemiyor ve her türlü insanlara kolaylık sağlıyor.
Google olmasaydı Linux android olmazdı ya microsft yada apple para bayılmaktan başka çare kalmayacaktı..
Herşey dışardan görüldüğü gibi değildir yani.

OnLive

[mention=617732]@mustangank[/mention]

Linux'tan kastınız çekirdekse, Google olmasaydı Linux yine de var olurdu. Ancak bu halde mi olurdu onu bilmiyorum. GNU/Linux dağıtımlarından bahsediyorsanız Google'ın özellikle geliştirdiği bir dağıtım bilmiyorum ben.

turkerataturk

[mention=617733]@OnLive[/mention]

Sonuçda linux tabanlı geliştiricisi, google istese Andorid i telefonlara satabilirdi ama satmıyor telefon üreticileri yazılıma para ödemiyor buda bizden çıkacak olan parayı cebimizde bırakıyor.
Google onlaca güzel yazılımı var para istediğini görmedim reklam. Bunca şey yapmış olan Google ürünleri neden kullanmayım ki ? İşini o kadar iyi yapıyor ki windows phone batırdı.
Sıra windows os de, eğer google işletim sistemi yapsın windows tarih olur bu kadar net.

Konu biraz dağıldı ama dediğim gibi işin içinde bing varsa değil bu arama motoru dünyayı kurtarsa yinede kullamam.Bu benim şahsi görüşüm.

lubuntu

[mention=617732]@mustangank[/mention] Linux'u var eden Google'mış gibi yazı yazarak kendinize güldürmeyin. Mesele Linux'a  destekse Microsoft'un desteğide göz ardı edilemez. Takım tutar gibi taraf oluyorsunuz, bu olay bir tek bu memlekette böyle. Herkes bizim peşimizde, yok öyle yok böyle. Kimse kimsenin kim olduğuyla ilgilenmiyor emin ol. Ne kullandığının önemi yok, servis sağlayıcın ne yaptığını biliyor zaten an be an. Gizlilik isteyen modemin fişini çeksin. Fazla film izlemeyin ayrıca!

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Şubat 2017 - 01:22:02

[mention=617734]@mustangank[/mention] Ticari amaçlı kullanım ücretli, yani her üretici Android için para ödemekte, sattığı her telefonda lisans ücretide var fiyatın içinde.

ata1

neynefes

Bir proje, düşünce de gayet güzel. Alt yapı olarak bing kullanıyor olabilir. Kullanmak, kullanmamak tamamen kendi tasarrufunuzda.. Haber niteliğinde bir başlığın daha fazla dağılmamasını rica ediyorum. Amacına ulaşmış ve yeterince etkileşim gösterilmiş sanırım başlığa :)

turkerataturk

[mention=617735]@lubuntu[/mention]

Linux var etti demedım bizzat en ıyı gelıstırerek kullanan dedim. Milyarca insan android kullanıyor.google sayesınde insanlar açık kaynak kullanıyor işte.
Bu iş takım işi değil takımlar parasız tutulur windows yada mac takımı için para ödemen gerekli, fakirler napacak ya ?
Kimsenin ne olduğu çok ilgilendirir tabikide en basit örneği milletimiz böyle düşünmek yüzünden bu halde.

Microsoft Linux destek oluoyrmus yıllardan beri linux kanser bır sıstem diyen microsoft değilmiydi ?
Bu işin altından büyük birşey var ve mıcrosoftun vardır bi bildiği buna film izlmek değil ufkunu açık tutmak denir yukarıda Bill Gates in Türkiyeye yardımlarından bahsetdiğim gibi.

Son cevabını da vereyim Android ücretsizdir.

XRumer

İşin içinde Microsoft yok. Ecosia, Microsoft tarafından kurulmadı. Microsoft tarafından hiçbir destek almıyor. Arama sonuçlarını Bing üzerinden çekiyor sadece. Hatta bu iş Microsoft'un zararına. Çünkü temelde Microsoft'un arama motorundan sonuçlar çekilmesine rağmen Microsoft'un bundan hiçbir kârı olmuyor. Microsoft'un bu arama motoruyla hiçbir ilgisi yok. Ona bakarsak DuckDuckGo da sonuçları Bing ve Yandex'ten, Startpage de Google'dan, Ixquick 90 tane arama motorundan çekiyor. "İşin içinde Microsoft var, ben kullanmam" demeden önce bi anlamaya çalışın. Bir de gelip Google fanboyluğu yapıyorsunuz. Sanki Google, ondan daha iyiymiş gibi.

Bu forumdaki topluluğun bağnazlığından, çok bilmişliğinden sıkıldım artık. Ne konu açılsa saçma sapan tartışmalarla konu dağıtılıyor. Bundan sonra bu foruma mesaj atmayacağım, bu foruma girmeyeceğim. Forum yönetiminden de hesabımı silmesini rica ediyorum.

turkerataturk

[mention=617752]@XRumer[/mention]

Kimsenin fan boyluk yaptığı yok kardeşim yazılanlarda yalan yanlış varsa sersin ki sen yalan yanlışla fanboyluk yapıyorsun.
Aslında birileri burada microsotun fanboyluğunu yapıyor. Eminim bu iş için para alıyordur.
Bir gerçek örnek daha vereyim mi neyin ne olduğunu biraz da olsa millet öğrensin.;
Microsoftun Türkiyede ki avukatları bazı yaşlı, orta yaşlı insanlara para veriyorlar elinede bir PC kasası şuraya git bilgisayara format attır sonra o işyerine ceza kesiyorlar.
Bu durumda bizim amca para ile fanboy oluyor.

Bu tür şeyler yapan bir firmanın böyle güzel bir ortamda adının dahi geçmemesi gerekir.

Burada sen yada senin konun olan arama motoru ile bir sorunumuz yok sorun arama motorunun içeriği kardeşim..
Bağnaz bilgiye tartışmaya kapalı olan kişidir.
Ben her türlü bilgiye her zaman açığımdır. Herkesinde öyle olmasını umuyorum.

Saygılar...

OnLive

Alıntı yapılan: mustangank - 10 Şubat 2017 - 01:05:54

Sonuçda linux tabanlı geliştiricisi, google istese Andorid i telefonlara satabilirdi ama satmıyor telefon üreticileri yazılıma para ödemiyor buda bizden çıkacak olan parayı cebimizde bırakıyor.
Google onlaca güzel yazılımı var para istediğini görmedim reklam. Bunca şey yapmış olan Google ürünleri neden kullanmayım ki ? İşini o kadar iyi yapıyor ki windows phone batırdı.
Sıra windows os de, eğer google işletim sistemi yapsın windows tarih olur bu kadar net.

Konu biraz dağıldı ama dediğim gibi işin içinde bing varsa değil bu arama motoru dünyayı kurtarsa yinede kullamam.Bu benim şahsi görüşüm.

Google ürünlerini kullanmamak için bir değil, birden fazla neden vardır. Bu nedenleri buradaki bağlantıdan okuyarak öğrenebilirsiniz.

Alıntı yapılan: ata1 - 10 Şubat 2017 - 01:23:38

https://tr.wikipedia.org/wiki/Chrome_OS

Chrome OS, Linux çekirdeğini kullanan ve Google tarafından geliştirilen özgür olmayan bir işletim sistemidir. Chromebook'lara özel olarak hazırlanmıştır ve GNU paketlerini içermemektedir.  Bu nedenlerden ötürü Ubuntu, Debian gibi bir GNU/Linux dağıtımı değildir.

illedelinux

Alıntı yapılan: XRumer - 10 Şubat 2017 - 11:05:21

Bu forumdaki topluluğun bağnazlığından, çok bilmişliğinden sıkıldım artık. Ne konu açılsa saçma sapan tartışmalarla konu dağıtılıyor. Bundan sonra bu foruma mesaj atmayacağım, bu foruma girmeyeceğim. Forum yönetiminden de hesabımı silmesini rica ediyorum.

@XRumer, sadece forumda değil, genel olarak bu saydıkların yüzünden bir zaman ben de senin gibi sıkılıyordum. Sonra farklı tepki, etki, görüşlerin doğal yaşam biçimi oldugunu ve bu farklılıkların aslında dogruları daha iyi anlamamıza yardımcı oldugunu gördüm.
İnsanlar çok bilmişlik, bağnazlık bırak yapsınlar, hatta saçmalasınlar. İşte bütün bunlar bizlere fikir verecek, ufkumuzu açacak ve görüşlerimizi olgunlaştıracaktır. Çünkü herkes farklı görüşlerle kendi dogrusunu ortaya koyarken, bazılarımız da bundan ders çıkarmasını ve daha dogruları yakalamasını sağlayacaktır.
Bu nedenle kızmamayı, sakin olmayı ve saçmalık da dahil her türlü görüşe açık ve hazır omalıyız diye düşünüyorum.
Bu anlamda tepkimiz kızgınlık veya bıkkınlıkla değil de daha sakin bir şekilde görüşümüzü aktarırsak hepimiz için daha yapıcı olacaktır.
Ben şahsen bu konularda kızgınlık-bıkkınlık yaşarken bahsettiğim gerçekleri anladıktan sonra mutlu olabildim...

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

furyzer0

Birinin arkasında Microsoft olduğu için bir urunu kullanmamasını anlarım, ama onun yerine Google tercih etmesini anlamam. Hepsi şirket ve tek amaçları para kazanmak. Hiçbiri tüketicileri umursamıyor. Microsoft ürünlerini tekelleştirip seni ona mecbur bırakıp satıyorsa Google da bedava yapıp herkese ulaştırdıktan sonra kullanıcıların bilgilerini satarak para kazanıyor.