[Nasıl] Firefox'ta Netflix İzleme

Başlatan XRumer, 08 Şubat 2017 - 22:28:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Netflix'in Linux'a karşı tavrı malum. Uzun bir süredir Linux kullanıcılarını görmezden geliyorlardı. Linux'ta Netflix izlemek yakın bir zamana kadar mümkün değildi. Sonrasındaysa Google Chrome sayesinde Netflix izlememiz mümkün oldu. Fakat bu da ortaya başka bir sorun çıkardı. Herkes Chrome kullanmak istemiyor. Tek bir site için web tarayıcımızı değiştirmek ya da ikinci bir web tarayıcı kullanmak istemiyoruz.

Linux'ta, Chrome dışındaki diğer tarayıcılarla Netflix'te bir video açmaya çalıştığımızda Silverlight yüklememiz gerektiği uyarısı alıyoruz. Ben de bundan yola çıkarak Chrome'un içinde dahili bir Silverlight barındırdığını sanıyordum. Halbuki yokmuş. Chrome, Silverlight'a ihtiyaç duymadan Netflix videolarını açabiliyormuş. Öyleyse bunun Firefox'ta da bir yolu olmalıydı. Bugün İngilizce sitelerde bulduğum bir çözümü denedim ve işe yaradı. Sizlerle de paylaşmak istiyorum.

1) Firefox'un ayarlarına girin, içerik kısmına gelin. Burada DRM içeriklerini oynat yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin.

2) Buradan Random Agent Spoofer eklentisini kurun. Bu eklenti sayesinde Firefox, kendisini Chrome gibi tanıtacak ve DRM içerikleri de ona göre oynatacak. Eklentiyi kurduktan sonra Firefox menüsünün yanına mavi logo yerleşecektir.

3) Mavi logoyu tıklayın. Linux Browsers sekmesini tıklayın. Buradan da en son Chrome sürümünü seçin. Ki listede görünen  en son sürüm şu an 54.0.2810.2 (linux 64) yazan oluyor.

4) Her ihtimale karşı Firefox'u kapatıp açın.

Bundan sonra Netflix videoları Firefox üzerinde çalışacaktır. İyi seyirler.

Kaynak: https://linuxconfig.org/play-netflix-on-linux-with-firefox

Not: Bu ayarları yaptıktan sonra Youtube gibi bazı sitelerde sorun yaşanabilir. Bunun için mavi logoyu tıklayıp whitelist sekmesine gelip "Enable whitelist support" yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin ve istediğiniz siteyi beyaz listeye ekleyin(Youtube zaten o beyaz listede, tek yapmanız gereken etkinleştirmek).

Snake.txt

Bilgi için teşekkürler benim gibi birçok kişinin işine yarayacaktır...
-CHE GUEVARA