Gönderen Konu: bilgisayarda steganografi ve kriptoloji  (Okunma sayısı 885 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Merhaba, steganografi ve kriptoloji ayrı şeylerdir. Biraz araştırma yaptığımda steganografinin gizlemek, kriptolojinin yerine koyma vesair işlemlerle gerçekleştiğini gördüm. Bunları bilgisayarda nasıl yapabiliriz ? Mesela C dili ile bunu yapmak istesem bir dosya var elimizde onun bitleriyle oynucaz. Bu steganografiye giriyor sanırım. dosyanın bitleriyle oynayarak işlemler yapabiliyoruz sanırım ? Peki bunu yapabilmek için neler bilmem gerekiyor(C dili veya matematiksel kısımlarla ilgili olabilir ha bide bitwise mesela onun gibi) ? Anahtar kelimeleri verseniz yeter sanırım ben araştırırım.

Kriptoloji daha çok harf koyma ve çözme olayı olduğundan sanırım bunlar dizilerle halledilebilir şeyler. Konu hakkında bilgi sahibi olan herkesin yardımını bekliyorum teşekkürler.

« Yanıtla #1 : »
Kriptoloji mesajı gizlemek, okunamaz hale getirmek. Onu biliyoruz. Steganografiye baktım, bir mesajın içine çaktırmadan başka bir mesaj gömmek sanırım.

Yapacağın işe göre, kullanacağın algoritmaya göre bilmen gereken şeyler değişebilir. Bu gibi şeylerde prog. dili pek önem arzetmez, matematiksel formüller yoğunluktadır. Zaten bilgisayar bilimleriyle ilgili konuların çoğu daha ortada bilgisayar bile yokken matematikçiler tarafından keşfedilmiştir.