Bilgisayar Mühendisliği öğrencisine tavsiyeleriniz nelerdir?

Başlatan Fika, 06 Şubat 2017 - 16:40:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fika

Herkese selamlar.
Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Bulunduğum okula gelebilmek için çok çalıştım. Matematik konusunda kendimi bir hayli geliştirdim fakat bilgisayar konusunda da bir hayli bilgi yoksunu olarak bölüme başladım. Bölümde zorluklar çektim ve çekiyorum. Bu konuda kendini geliştirmiş, uzman arkadaşlardan tavsiyelerini bekliyorum. Okulda Linux Ubuntu kullanıyoruz. Bu önümüzdeki başlayacak dönem C dersi alacağız ( Benim ikinci kez alacağım ders oluyor kendisi ). Kendime güveniyorum, ileride güzel işlere imza atmayı hedefliyorum. Tek ihtiyacım olan şey tecrübeli kişilerden (sizlerden) alacağım tavsiyeler

Not: Bölümde ilk sınıfı tekrarladım, şuan tekrar aynı dersleri alıyorum
Önümüzdeki yaz (sene uzattığım için) zorunlu stajım olmayacak. Gönüllü staj yapabileceğim yerler var mıdır, önerir misiniz? ( Ankara'da yaşıyorum)

Okumamı önerdiğiniz kitaplar, internet üzerinden faydalanabileceğim kaynaklar, takip edebileceğim kişiler, kısacası bilgisayar bilimine ilk adımlarını atmış bir adayın ihtiyacı olabilecek herşeyi duymaya hazırım

Şimdiden teşekkürler

mesute

Kardeşim sana önerim C, Java , C# yada Qt (C++) bunlardan en az birini iyi derece de bilmen senin için meslek hayatında başarılı olmanı sağlar. Ayrıca network ağları ile ilgili bilgi sahibi olursan ii olur.

Elessar

USE="peace justice" emerge --newuse --update --deep world

ahmet_matematikci

Şadi hocayı bende bugün bir face grubunda önermiştim. Hatta Mehmet Kirazın java kitabının 13. baskısı için yayınladığı duyurunun altına öneri olarak java 8 ile yeni özellik olarak gelen şadi hocanın Lambda Calculus ve Fonksiyonel Programlama konulu videosunu ekledim.
Ülke de bir şeyler bilip de bilgiyi saklamadan dağıtan güzel insanlardan biri. İzlerken ufkun açılacaktır.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

neynefes

[mention=617430]@Fika[/mention] mesajınızın içeriğini neden boşaltma gereği duydunuz? Eski haline getirdim.

Fika

[mention=617543]@neynefes[/mention] Teşekkür ederim teknik bir sorun olmuş telefonla girmemden dolayı.
Tavsiyelere teşekkür ediyorum, gelecek olan diğer tavsiyeleri de merakla bekliyorum

91011

Bende bölüme başladığımda programlama ile alakalı hiç * bir şey bilmiyordum. Bu iş biraz merak işi hiç bilmeyen için başta zor olabilir ilk sınıf temel olduğu için önemli burada iyi öğrenemezsen ileride zorluk çekersin. C yi güzel bir şekilde öğren sonra gerisini kolay halledersin. Algoritma mantığını iyi kavrarsan ileriki zamanlarda rahat edersin dili her zaman öğrenirsin ama önemli olan algoritma mantığı algoritmik düşünebilmek. Yani sana bir problem söylediklerinde kafandan bunu nasıl yapabileceğini nerde if nerde for kullancağın nesne tabanlı nasıl yazacaksın gibi şeyler canlanmalı.

İnternete çıkabilen bir dil mutlaka öğren javascript html css  gibi diller bunlar basittir birinci sınıftaysan mutlaka bunları bir göz ucuyla anlamaya çalış ne kadar erken bakarsan o kadar faydalı olur. İleri sınıflarda dersler ağırlaşır vakit bulamazsın bu vakitleri *bir şeyler öğrenerek geçirmeni tavsiye ederim. Biraz gündemi takip et java derler, python var, go var, ruby var, php var hiç olmazsa bunlarla küçük programlar yaz, usta ol demiyorum en azından bir kere *bir şeyler yap bir fikrin olsun böylece o ortama ayak uydururken fazla zorluk çekmezsin. Bu diller nasıl çalışır faydası yararı nedir gibi şeyleri öğren. Sürekli bir araştırma içinde olman gerekiyor.     

Okurken yıl içerisinde 3 altın zaman vardır bunlar vize öncesi zaman (bu dilim 2 ay gibi bir zaman ), birinci dönem ara tatili, birde yaz tatili. Bu dönemlerde boş durmazsan *bir şeyler öğrenirsin. Vize başladımı zaten sonra hemen final geliyor zehir olur okul.

Bazıları böyle oyuna felan sarar hiç onlarada bulaşma. Kişisel tercihtir kafa dağıtır ama çok oyun oynadım ben bu işi kaparım oyun zeka geliştiriyor felan bunlar hikaye. 
Tanrı konuşmaz, şeytan fısıldar...

neynefes