Linux' ların genelinde gördüğüm görüntüde kararsızlık

Başlatan TubiCaliskan, 26 Ocak 2017 - 17:16:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TubiCaliskan

Merhabalar. Kullandığım bütün linux dağıtımlarının görüntüsünde bir stabilitesizlik, bir donma veya kasıntılık tespit ettim. Debian, ubuntu, mint (xfce,kde,mate,cinnamon). Sadece bu değil, ekranda yırtılmalar da mevcut. Geçen sene masaüstümde kullanır iken forumlardan yardım almama rağmen çözemedim. Bugün laptobuma da kurduğumda aynı sorunun devam ettiğini gördüm.

Özetle anlatmak istediğim şu:
    Windows'ta olan ferahlık, stabiliteyi bunlarda bulamıyorum. Bozuldu bozulacak gibi duruyor tam manasıyla. Su gibi akar iken, linux' ta bir kasıntı geliyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

lubuntu

Nedense bende olmayan kararsızlık. Lts'li sürümleri kullanın keyfinize bakın. Bilgisayardan tık ses gelmiyor. Ne Cpu patlması ne ısınma ne fan sesi. Düşük orta seviye arası bir laptoptan bahsediyorum.

OnLive

[mention=616299]@TubiCaliskan[/mention]

Bunun bir nedeni ekran kartı driverlarının Linux'da pek stabil çalışmaması. AMD kartlar için driver bile yok. Başka bir nedense kullandığınız dağıtım olabilir. Bana göre en stabil dağıtımlardan biri Ubuntu LTS sürümleri. Ancak yeni LTS sürümü çıkar çıkmazda kurmamak lazım. Onunda oturması için birkaç ay geçmesi gerekebilir. Ayrıca kullandığınız yazılımlar ve günlük kullanım sonucu biriken sistem çöpleride PC'yi zorlayabilir. Ben Bleachbit adında bir program kullanıyorum. Windows'daki CCleaner ile aynı işi görüyor ve şiddetle tavsiye ederim.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

furyzer0

Cihazınızın driverları ile ilgili bir sorun olabilir, çünkü ben yaşamıyorum.

lubuntu

Alıntı yapılan: furyzer0 - 27 Ocak 2017 - 11:54:35
Cihazınızın driverları ile ilgili bir sorun olabilir, çünkü ben yaşamıyorum.

Yok ya kardeşim, buraya gelme amacı belli beceremeyince çamur at izi kalsın yolunu seçiyor.

deniz95

Arkadaşlar linux kullanmak, böyle bir alternatife sahip olmak bence çok güzel ve kullanışlı ama forum genelinde dikkatimi çeken bir şey var. Linux'la ilgili en ufak bir eleştiride her zaman sert çıkışlar olmasa da insanlar alttan alttan bu konudan rahatsızlık duyuyorlar. Android, sunucu tarafinda ve iot cihazlarda linux zaten kendini kanıtlamış bir sistem. Ama başlığı açan arkadaş ve bir çok kişi için masaüstünde son kullanıcı olarak bu sistemi kullanan arkadaşların deneyimi bir Windows ya da macOS ayarinda hiç olmadı. Linux gibi ticari olmayan ve özgür bir yazılım sanki buraya reklam vermiş gibi savunulması bana sıradışı geliyor. Şapkamizi önümüze alip evet ekran kartı driverlari *kararlı değil ve linux ortamında sorunlar var, son kullanici açısından apple ve Microsoft daha basit ve kullanışlı demek bir linux kullanicisi olarak bana zor gelmiyor. Çamur at izi kalsın gibi yorumlar hoş değil bence. Ayrıca ne canonical, ne microsft ne de apple babamızın şirketi değil. Son olarak en iyi işletim sistemi işinizi görebilen işletim sistemidir. Zaten asıl amaçtan sapmaya başlayınca böyle fanatiklikler ortaya çıkıyor.

General Mobile 4G Dual cihazımdan gönderildi
Dell Inspiron 3543 | Intel i5 5200U | Intel HD Graphics 5500 + Nvidia GeForce 820M | 8GB RAM | 480GB Sandisk Ultra II SSD | Windows 10

lubuntu

Alıntı yapılan: deniz95 - 27 Ocak 2017 - 12:14:06
Arkadaşlar linux kullanmak, böyle bir alternatife sahip olmak bence çok güzel ve kullanışlı ama forum genelinde dikkatimi çeken bir şey var. Linux'la ilgili en ufak bir eleştiride her zaman sert çıkışlar olmasa da insanlar alttan alttan bu konudan rahatsızlık duyuyorlar. Android, sunucu tarafinda ve iot cihazlarda linux zaten kendini kanıtlamış bir sistem. Ama başlığı açan arkadaş ve bir çok kişi için masaüstünde son kullanıcı olarak bu sistemi kullanan arkadaşların deneyimi bir Windows ya da macOS ayarinda hiç olmadı. Linux gibi ticari olmayan ve özgür bir yazılım sanki buraya reklam vermiş gibi savunulması bana sıradışı geliyor. Şapkamizi önümüze alip evet ekran kartı driverlari *kararlı değil ve linux ortamında sorunlar var, son kullanici açısından apple ve Microsoft daha basit ve kullanışlı demek bir linux kullanicisi olarak bana zor gelmiyor. Çamur at izi kalsın gibi yorumlar hoş değil bence. Ayrıca ne canonical, ne microsft ne de apple babamızın şirketi değil. Son olarak en iyi işletim sistemi işinizi görebilen işletim sistemidir. Zaten asıl amaçtan sapmaya başlayınca böyle fanatiklikler ortaya çıkıyor.

Hangi fanatiklik? Ben yazarken kişinin kendisine direkt yazdım. Sebebi başka bir başlıkta yapmaya çalıştıkları. Yoksa banane kim ne kullanırsa kullansın. Ama afedersin pislik atılacaksada Linux'a değil ona destek vermeyenlere pislik atılmalı. Sen sanıyorsunki insanlar Windows'a düşman burada, fakat öyle bir şey yok. Buradaki insanlar Linux kullanırken bile Windows tarafından haberdarlar. Dünyanın en kolay olayı olan Linux'u zor bir şeymiş gibi kimsede lanse edemez. Eleştiri yapılacaksa dağıtımlara yapılabilir fakat Linux kerneli tek başına Windows'tan zaten daha iyi! Niye Microsoft Linux'a yanaşmaya başladı sanıyorsunuz!!!

TubiCaliskan

Alıntı yapılan: lubuntu - 27 Ocak 2017 - 12:21:00
Alıntı yapılan: deniz95 - 27 Ocak 2017 - 12:14:06

Hangi fanatiklik? Ben yazarken kişinin kendisine direkt yazdım. Sebebi başka bir başlıkta yapmaya çalıştıkları. Yoksa banane kim ne kullanırsa kullansın. Ama afedersin pislik atılacaksada Linux'a değil ona destek vermeyenlere pislik atılmalı. Sen sanıyorsunki insanlar Windows'a düşman burada, fakat öyle bir şey yok. Buradaki insanlar Linux kullanırken bile Windows tarafından haberdarlar. Dünyanın en kolay olayı olan Linux'u zor bir şeymiş gibi kimsede lanse edemez. Eleştiri yapılacaksa dağıtımlara yapılabilir fakat Linux kerneli tek başına Windows'tan zaten daha iyi! Niye Microsoft Linux'a yanaşmaya başladı sanıyorsunuz!!!
Beceremeyince çamur atmak mı? Lİnux, Windows' tan daha mı kolay?
Asıl sorunun bende olmadığını kanıtladınız şu an. Üstteki arkadaşı takdir ediyorum açık açık driverlerin stabil olmadığını söyledi. Bana fanatik dedikten sonra Linux' u göğe çıkardığınızın farkındasınız değil mi? Çamur attığım yok, gayet güzel olabilir fakat "Son Kullanıcı" için hiç uygun değil. İster, Linus Torvalds' tan daha iyi ol, Ancak o yorumun ile ne kadar terbiyesiz bir herif olduğunu bana kanıtladın.

lubuntu

Göğe çıkartmıyorum gerçekler bunlar! Sana kimse gel senin sisteminle uyumludur bu demiyor. Sen bilinçli birisi olacaksın donanımına göre Linux'a geçip geçmeyeceğine karar vereceksin. Kendi yapmadığın şeyler için Linux'a açık açık pislik atıyorsun! birde herif demişsin. Bunu nereden anladın?

TubiCaliskan

Alıntı yapılan: lubuntu - 27 Ocak 2017 - 12:33:43
Göğe çıkartmıyorum gerçekler bunlar! Sana kimse gel senin sisteminle uyumludur bu demiyor. Sen bilinçli birisi olacaksın donanımına göre Linux'a geçip geçmeyeceğine karar vereceksin. Kendi yapmadığın şeyler için Linux'a açık açık pislik atıyorsun! birde herif demişsin. Bunu nereden anladın?

Burada bahsettiğim şey: flash belleği biçimlendirmenin bile, terminalden kod bilgisi gerektirmesi ve buna rağmen "Son Kullanıcı" dememiz. Linux' u, tabanı bakımından kötülemiyorum.

lubuntu

Alıntı yapılan: TubiCaliskan - 27 Ocak 2017 - 12:37:34
Alıntı yapılan: lubuntu - 27 Ocak 2017 - 12:33:43

Burada bahsettiğim şey: flash belleği biçimlendirmenin bile, terminalden kod bilgisi gerektirmesi ve buna rağmen "Son Kullanıcı" dememiz. Linux' u, tabanı bakımından kötülemiyorum.

Gparted var terminale girmene ne gerek var!

Seramanaa

Bu kararsızlık veya her neyse Windows'tan Linux'a geçince bana ve birkaç arkadaşıma da olmuştu ve hatta hala oluyor. Bu birazcık alışılmışlık meselesi bence. Yıllardır Windows ile büyüdüm, bir hatada ne yapmak gerektiğini harfine kadar biliyorum ama Linux'a geçince çok afallamıştım kendime uygun hale getirmek için. Birazcık üstünde durulunca halledilebilecek bir şey bu bence. Veya en azından ben de halloldu tamamen olmasa da. Sen böyle yap, şöyle yap demiyorum ama en azından benim için durum bu.

bugra9