Eski Bilgisayarı Wireless Tekrarlayıcı Aygıtına Dönüştürmek

Başlatan majiperia, 04 Şubat 2017 - 00:04:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

majiperia

Merhabalar,

Aylardır sıkıntısını çektiğim problemi sizlere danışmak istedim.

Öncelikle elimdeki cihazlar şunlar:
.[0] 802.11n USB Wireless LAN Card
.[1] 1 gb ram, intel atom işlemcili notebook
Bunların haricinde aktif olarak kullandığım başka bir laptop ım var.

İnternete bağlanmak için evimin dışındaki bir modemden sinyal alıyorum. Dolayısıyla evin sadece belirli kısımlarına sinyal geliyor. Bu internet bağlantısını notebook[1] 'a yüklediğim "Connectify" adlı yazılımla evin içinde tekrar dağıtıyorum. Bu sayede evin farklı odalarından internete girebiliyorum.
Bu "Connectify" adlı yazılım Windows'ta çalışıyor

Elimdeki notebook'u [1] bahsettiğim amaç uğruna özelleştirmek istiyorum. Notebook günün 12-13 saati açık kalıyor ve interneti yayıyor. Sorun şu ki Windows hem aşırı güç tüketiyor, hem de sürekli kopmalar yaşatıyor. Ayrıca eski sistemimi aşırı şekilde zorluyor.

Notebookun gereksiz tüm bileşenlerden sıyrılıp sadece basit şekilde internet yayını yapmasını istiyorum. Yani sadece power tuşuna basıp gideyim. Ve birkaç dakika içerisinde öteki cihazlarda kablosuz ağ gözüksün. Ayrıca az güç tüketsin ve sessiz çalışsın istiyorum. Bu hayali gerçekleştirmek için bilgisayara Debian kurdum. Yine "Hostapd" gibi yazılımlarla interneti yaymayı başardım.

Size danışmak istedğim konu şu:
Bu amaç doğrultusunda kullanabileceğim spesifik bir sistem var mıdır?
Grafiksel arayüze ihtiyacım yok, office uygulamalarına ihtiyacım yok, medya oynatıcılarına ihtiyacım yok, çeşitli eklentilere ihtiyacım yok. Yani bu notebookun tek görevi interneti yaymaksa arka tarafta ihtiyaç duymadığım onca yazılım neden çalışıp sistemi yorsun ?

Bir modemin tuşuna basarsınız ve interneti yayar. Her açılışta ayar yapmanız gerekmez. Değişik problemler çıkarmaz. Gayet basit ve kullanışlı şekilde görevini yapar. Bu notebooku bilgisayarlıktan çıkarıp basit bir makinaya dönüştürmek istiyorum.

Bu amaç doğrultunda tavsiye edeceğiniz sistemler, yazılmlar, yöntemler varsa duymak isterim. Umarım kendimi ifade edebilmişimdir.

Not: RouterOS adlı bir sistem buldum. Sanırım bu tarzda çözümler arıyorum. Yalnız yeterli ingilizcem olmadığı için detaylı bilgi edinemedim. Sanırım bu işletim sistemi ek bir donanımla çalışıyor. Ben elimdeki donanımlarla yetinmek zorundayım
https://mikrotik.com/software

İyi çalışmalar dilerim.

BayboraKaan

majiperia

[mention=617265]@BayboraKaan[/mention]
Amacım notebooku Router a çevirmek hocam.

ata1

BayboraKaan

[mention=617274]@majiperia[/mention] Uğraşmaya değmez bence ama sen bilirsin