Chrome bizi dinliyor mu?

Başlatan ahmet_matematikci, 03 Şubat 2017 - 22:07:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

http://khosann.com/bizi-dinlemeye-devam-edin-google-chrome-evde-ofiste-yolda-konustuklarimizi-gizlice-dinliyor/

Haberde chromunu bizi dinlediğini, ipatı olarak da chormium açık kaynaklı kodlarına yeni kod eklendiği yönünde? Böyle bir haber doğru mu? Eğer öyle ise chromiumdan bu kodları nasıl silip derleyebiliriz
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

turkerataturk

Google sesli aramaları kayıtda tutuyor hatta açıp sizde dinleyebilirsiniz,, ama ne derece dinliyor bilmiyorum.
Ok google telefonlarda sürekli açık halde yani microfon  devrede oluyor bu yüzden ben google uygulamasını her zaman kaldırırım.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

illedelinux

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 03 Şubat 2017 - 22:07:14
http://khosann.com/bizi-dinlemeye-devam-edin-google-chrome-evde-ofiste-yolda-konustuklarimizi-gizlice-dinliyor/

Haberde chromunu bizi dinlediğini, ipatı olarak da chormium açık kaynaklı kodlarına yeni kod eklendiği yönünde? Böyle bir haber doğru mu? Eğer öyle ise chromiumdan bu kodları nasıl silip derleyebiliriz

@ahmet_matematikci verdigin linkteki yazı sahibini kısmen tanıyor ve dogruluğuna inanıyorum.
Yazı sahibi Kozan Demircan eski Barbar Conan kitaplarının çevirmeniydi ve Özgür yazılım ile de haşır-neşirdir.
Yazdıgı konuları çok derin araştıran bir özellige sahip, sonuna kadar gitmeden yazıyı kaleme almaz.
O yazıyı yazdıgı gün 2015 yılında okumuştum, zaten bildigim bir konuydu, ayrıca Google Chrome bu gizli kod konusunu inkâr etmiyor, ancak farklı gerekçeler gösteriyor, tabi bu gerekçeler inandırıcı değil. Bu yüzden Google Chrome kullanmak riskli bir iş ama hiç bir şirkete de güven olmuyor, hiç umulmayan anda bilgileri bir şekilde ya çalıyorlar ya da satıyorlar, bir de böyle bir tablo var.
Sen iyisi bir kod yaz da bu gizli bilgi çalanlara karşı anında bizi uyarsın  :D ;)
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

afeser

Ben kullanmıyorken mikrofonu çıkarıyorum kablo kalabalığı oluyor diye. Rahatsız oluyorsanız en rahat çözüm bence.
Gelecek illa ki gelecek, önemli olan kimin getirdiği...

bugra9

Olay Debian kullanan bir kişinin chromium'u 43. sürüme güncelleyip çalıştırdıktan sonra kapalı kaynaklı bir dosyanın indiğini fark etmesiyle başlıyor. Buradaki mevzu dinleme olayı değil, açık kaynaklı bir sisteme kullanıcıdan izin alınmadan kapalı kaynaklı bir dosyanın indirilmesi.
https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=786909

Olay eski ama kısaca şunları yazayım.
https://bugs.chromium.org/p/chromium/issues/detail?id=500922#c6
- İndirilen yazılım kullanıcıdan izinsiz dinleme yapmıyor. Eğer dinleme yapmasını istiyorsan ayarlardan 'Enable "Ok Google"' kısmındaki kutucuğu işaretlemelisin ve bu ön tanımlı olarak işaretsiz geliyor. Bu kutucuğun gerçekten yazılımı aktifleştirip aktifleştirmediğinin kontrolü de açık kaynaklı kodlar tarafından yapılıyor ve inanmayan gitsin incelesin diyor.

- Açık kaynaklı bir yazılımın her ne kadar kullanıcının onayıyla çalıştırılacak olsa da kapalı kaynaklı bir yazılımı bilgisayara izinsiz indirmesi tüm sorunun kaynağıydı. Her ne kadar derleme esnasında bunu kapatabiliyor olsan da bunun ön tanımlı olarak kapalı olmaması sonucu oluşan tepkilerden dolayı chromium için ön tanımlı olarak kapalı hale getirip isteyen kişilerin derleme esnasında açabilme olayını getirerek işi tatlıya bağladılar.

Akla gelebilecek tüm soruların cevapları bağlantıda yazıyor.

ahmet_matematikci

Alıntı Yap@ahmet_matematikci Sen iyisi bir kod yaz da bu gizli bilgi çalanlara karşı anında bizi uyarsın  :D ;)
Aslında android cihazlar için 2-3 farklı web tarayıcı kodu yazdım. Çalisabilir durumdalar. Basit, sade güvenilir. Ama chrome göndermezse, Android gönderir.  :) :)
Keşke vaktim olsa da bilgi çalanları uyaran bir şeyler yapabilsem ama şu an tüm enerjimi yaklaşık bir yıldır mobil teknolojiler üzerine verdim. Parlak bir fikir olduğunu düşündüğüm bir fikrimi hayata geçirmeye çalışıyorum. Hatta projemi bitirip hayata geçirebilirsem taşınabilir sistemlerin sağlık sisteminde kullanılabilirliği üzerine de projemi kitaplaştırma hayalim var.

Haberi yeni okuduğum ve @bugra9 hocamın konu eski açıklamasından sonra biraz araştırınca zaten bilinen bir şey olduğunu anladım.
Konuya dönersek 2013 yılında bir millet vekili basın açıklamasında (Siyasi tartışmaya girmemesi için parti yada vekil ismi vermiyorum ama youtubeden izlenebilir) MİT raporundan bahsederek bunların zaten büyük teknoloji şirketleri tarafından yapıldığını, her bilgisayar ve akıllı cihazın diledikleri vakit ajan olarak kullanabileceklerini raporlamışlar.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

illedelinux

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 04 Şubat 2017 - 20:41:41
Alıntı Yap@ahmet_matematikci Sen iyisi bir kod yaz da bu gizli bilgi çalanlara karşı anında bizi uyarsın  :D ;)
Aslında android cihazlar için 2-3 farklı web tarayıcı kodu yazdım. Çalisabilir durumdalar. Basit, sade güvenilir. Ama chrome göndermezse, Android gönderir.  :) :)
Keşke vaktim olsa da bilgi çalanları uyaran bir şeyler yapabilsem ama şu an tüm enerjimi yaklaşık bir yıldır mobil teknolojiler üzerine verdim. Parlak bir fikir olduğunu düşündüğüm bir fikrimi hayata geçirmeye çalışıyorum. Hatta projemi bitirip hayata geçirebilirsem taşınabilir sistemlerin sağlık sisteminde kullanılabilirliği üzerine de projemi kitaplaştırma hayalim var.

Haberi yeni okuduğum ve @bugra9 hocamın konu eski açıklamasından sonra biraz araştırınca zaten bilinen bir şey olduğunu anladım.
Konuya dönersek 2013 yılında bir millet vekili basın açıklamasında (Siyasi tartışmaya girmemesi için parti yada vekil ismi vermiyorum ama youtubeden izlenebilir) MİT raporundan bahsederek bunların zaten büyük teknoloji şirketleri tarafından yapıldığını, her bilgisayar ve akıllı cihazın diledikleri vakit ajan olarak kullanabileceklerini raporlamışlar.

Bir zaman yanlış hatırlamıyorsam neden hayalini büyütmüyorsun diye sormuştum, yani öyle sordum diye hatırlıyorum, sen de büyük düşünecek kadar kendimi görmüyorum gibi bir şeyler demiştin...
Sağlık, mobil ve kitap daha ne olsun sayın arkadaşım, bunları hayata geçirmeni ve başarılı olmanı temenni ediyorum, kolay gelsin  :)

lubuntu

Dinlenme olayını bilmem, fakat Chromium tabanlı olan tüm tarayıcılar gizlilik konusunda sakattırlar.

hatas

Chrome bir yana Google'ın kendisi de her fırsatta bizi takip ediyor. E-postanız (herhangi bir google hesabınız) açıkken googleda yaptığınız tüm aramaları kaydediyor. Şu adresten bakın kaç yıl geriye gideceksiniz: https://myactivity.google.com/myactivity   tanıtım ekranına da "Verileri sizin için hazırladık" , "Kontrol Sizde" gibi ifadeler koymuşlar... bu kadarıda fazla yani. Ben DuckDuckGo'ya geçtim, tavsiye ederim.

D@bbe

baktım aktivite 0 yani sen kapattıktan sonra hiç bir şey yapmıyor Google'a iftira atmak için amma hevesli insanlar var be... 

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

lubuntu

[mention=617382]@D@bbe[/mention]Chrome'u gizlilik konusunda iyidir diye savunmuyorsun değil mi? Yani söylediğin şey bu değildir umarım! Aynı zamanda "iftira atmak için amma hevesli insanlar var be" yazarken kafan yerinde mi? Hayırdır birader babanın dükkanına mı laf atıldı niye kabarıyorsun hindi gibi?

Amenofis

Bir keresinde telefon yanımızdayken alakasız bir konu hakkında konuşmuştuk. Sonra youtube'ta bir video izlerken sağ taraftaki önerilerde o konuyla alakalı bir video çıkmıştı.

illedelinux

@D@bbe, burada Chromium'da görülen kapalı bir koddan kaynaklanan bazı şüpheler üzerinde herkes kendi deneyimine göre değerlendiriyor.
Konuyu sokak ağzıyla sulandırman bu foruma uygun değildir, üstelik buradaki yorumcuları Google düşmanlıgıyla lanse etmen ayrı bir yakışıksızlıktır. Lütfen forumda bu tür davranışlarda bulunarak açılan başlıkları kirletmeyelim...

OnLive

Chromium tamamen açık kaynak diye biliyorum ben. Onda varsa ortaya çıkması lazım. Google Chrome ise kapalı kaynak. Allah bilir içinde neler vardır.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

ahmet_matematikci

Alıntı yapılan: Amenofis - 05 Şubat 2017 - 18:28:27
Bir keresinde telefon yanımızdayken alakasız bir konu hakkında konuşmuştuk. Sonra youtube'ta bir video izlerken sağ taraftaki önerilerde o konuyla alakalı bir video çıkmıştı.

Bence konunun özeti bu.

turkerataturk

Google uygulamasını devre dısı bırakman lazım. Sureklı mic açık oluyor. Ok google dedıgınde algılaması icin.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

eronis

Yaa kardeşim, insanların çoğu Windows kullanıyor, yaptığımız Google aramaları hatta tıklamalarımız dahi Google tarafından zaten gözetleniyor, bu kadar insan Android kullanıyor, Google ülkemizde en yaygın kullanılan teknoloji halinde, internette dolaşırken sadece Google değil bu kadar insan/şirket tarafından izleniyoruz. Şimdi bana söyler misin ? Gerçekten bir tarayıcı mı seni endişelendiriyor ? :D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

ata1

google son güncellemeden sonra telefonum bile hata veriyor. Son güncellemeyi kaldırdığımda düzeliyor. Bu sorunu yaşayan oldu mu ?

XRumer

Benzer bir durumu ben de yaşamıştım. Konuyu internette araştırınca Google'ın bunu gerçekten yaptığını öğrenmiş ve paranoyak olmadığımı görmüştüm. Zaten Google da bunu inkar etmiyor. Bakın burada bunu yaptığını açıkça ifade etmiş. Öte yandan bu şey zorunlu değil. İsterseniz bunu kapatabilirsiniz. Sadece Chrome değil, Android'de de kapatmış oluyorsunuz. Kapatmak için burayı tıklayın.

D@bbe

0 işlem 0 sızıntı demek... hala başka şeyleri başka yere yorumluyorlar... belki önceden devreden çıkartırsanız daha iyi olur... 

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙