Münih Belediyesi Linux’tan Vazgeçmeyi Düşünüyor

Başlatan OnLive, 18 Şubat 2017 - 12:05:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnLive

Münih Belediyesi Linux'tan Vazgeçmeyi Düşünüyor

Yıllar önce Linux'a geçen Münih belediyesinde, şimdi de Windows'a dönüş oylanacak.

2003 yılında Linux işletim sistemine geçme kararı alan Münih belediyesinde, bir süredir Windows işletim sistemine dönüş tartışılıyor. Ubuntu tabanlı olan ve belediye için özel tasarlanan LiMux işletim sistemine geçiş 10 yıl sürmüştü.

10 yıllık geçiş sürecinde yaklaşık 15,000 bilgisayara kurulan LiMux'a geçiş, belediyeye yaklaşık 32 milyon dolara mal olmuştu. Ancak yönetimin çeşitli kademelerinden ve personelden gelen şikayetlerin yoğunluğu, geçişin problemsiz olmadığını ortaya koymuştu.

2014 yılında göreve gelen yeni belediye başkanı Dieter Reiter'ın da etkisiyle, bu hafta şehir meclisinde yeniden Windows işletim sistemine dönüş oylanacak. Oylamada olumlu sonuç çıkarsa, tüm sistemlerin 2020 yılına kadar Windows 10 işletim sistemine geçmesi sağlanacak.

Bu geçiş için en önemli sebep olarak LiMux'un kullanılan pek çok yazılımla uyum sorunu olması gösteriliyor. Ancak bazı uzmanlar bu uyumsuzlukların, sistemlerde gerekli güncellemelerin düzenli yapılmamasına bağlı olduğunu ifade ediyor.

Münih'in LiMux projesinden vazgeçmesi, Linux cephesindeki en büyük kayıplardan biri olabilir. Bu tür geçişlerin uzun zaman alması ve yüksek maliyetli olması da, tüm dünyada örnek teşkil etmesine sebep olacaktır.

(Kaynak)
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

Dhcp

Benim gibi Münih belediyeside illallah etmiş. :D Linux dünyasina ne zamandır girmek istiyordum sonunda kararımı verdim fakat kaç gündür boğuşuyorum. Bilgisayarım kesinlikle hiç bir linux dağıtımını kabul etmiyor.  Her yere yazıyorum artık, lütfen yardımcı olun.
İlgili Konum
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=55438.0

freeman

Bazı kişiler/gruplar belediyeyi Windows 'a geçirmek için bahane yaratıyor gibi geldi bana.  Hani bizde Bill Gates ülkeye geldikten kısa süre sonra Pardus projesini yerle yeksan ettiler ya ona benzer.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

OnLive

Almanya GNU/Linux'a önem veren en büyük ülkelerden birisi. Böyle bir olayın burada gerçekleşmesi gerçektende çok sinir bozucu.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

furyzer0

Bazıları bir şey yapıyor demek yerine acaba neden demek daha mantıklı bence. Öyle ya da böyle geçmeleri için bir sebepleri olmalı. Durup dururken değiştirmezler herhalde.

freeman

Bizim de Pardus 'u çöpe atmamız için hiç bir neden yoktu.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

Bipolar_Disorder

Bildiğim kadarı ile Suse Linux alman firması.

Neden suse'yi kullanmamışlar, Debian tabanlı bir distro oluşturmuşlar.

ekremsenturk

Alıntı yapılan: slackware - 18 Şubat 2017 - 21:51:14
Bildiğim kadarı ile Suse Linux alman firması.

Neden suse'yi kullanmamışlar, Debian tabanlı bir distro oluşturmuşlar.
Eskidendi o. Artık Novell'in.

D@bbe

bence haber Winzort reklamı için çıkartılmış balon haber... hiç inandırıcı gelmiyor...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

afeser

anladığım kadarıyla bakım masrafları ile alakalıymış. teknik olarak bilgim yok ama eğer her bilgisayar aynı programı kullanıyorsa bu destek ne kadar pahalı olabilir ki?
Gelecek illa ki gelecek, önemli olan kimin getirdiği...

D@bbe

[mention=618492]@freeman[/mention]

Pardus devam ediyor diye duydum? hatta devlet dairelerinde zorunlu olarak kullanılıyor...
https://www.pardus.org.tr/
sitesi çalışıyor...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

OnLive

Alıntı yapılan: D@bbe - 18 Şubat 2017 - 23:40:50
[mention=618492]@freeman[/mention]

Pardus devam ediyor diye duydum? hatta devlet dairelerinde zorunlu olarak kullanılıyor...
https://www.pardus.org.tr/
sitesi çalışıyor...

Ona Pardus demek ne kadar doğru olur bilemiyorum. Debian GNU/Linux dağıtımının logoları değiştirilmiş halinden pek farklı bir şey değil. Zaten Pardus Kurumsal 5 var ve bu dağıtım içeriği itibariyle ev kullanıcılarına uygun değil. Arkadaşın bahsettiği Pardus 2011, 2013'de terk edildi. O daha fazla emek harcanmış ve bana göre de en iyi GNU/Linux dağıtımlarından birisiydi. Hala öyle. Bugün Pardus 2011 olarak bilinin dağıtım, Pisi GNU/Linux adıyla topluluk tarafından geliştiriliyor ve ne TÜBİTAK'tan ne de devletin başka bir kurumundan destek almıyorlar. Tamamen gönüllü işi bir topluluk dağıtımı oldu gerçek Pardus.

BayboraKaan

Münih ve Bavyera eyaletine Almanya diyemeyiz, onları Almanlar bile Almanya'dan saymıyor  :P

Pardus konusuna gelince bundan 1 yıl önce şahit oldum Askeriye halen kullanıyor ve şart koşuyor.

kutahyaspor

Alıntı yapılan: afeser - 18 Şubat 2017 - 23:23:20
anladığım kadarıyla bakım masrafları ile alakalıymış. teknik olarak bilgim yok ama eğer her bilgisayar aynı programı kullanıyorsa bu destek ne kadar pahalı olabilir ki?
Sorunun direkt cevabı değil ama göründüğü kadar kolay değil bu işler. 3-5 sene önce çalıştığım devlet kurumun bilgiişlemcisi bir "delilik" yapıp (lisans sorunlarından dolayı) 50-60 bilgisayara Pardus kurdu. Her odada farklı bilgisayar, farklı yazıcılar. Ms Ofis / Libre ofis %100 uyumlu olmaması, java sorunları, bilgisiz ve isteksiz son kullanıcı.. vs. Sorunlar 2-3 bilgiişlemcinin çözemeyeceği durumda olduğu için bir aydan fazla sürmedi. Çalışanlara profesyonelce eğitim verilirse, yazılımlar da ihtiyaçlara göre yaptırılırsa uygulanabilir. Yoksa "ben yaptım oldu" işi değil.

freeman

Aslında bu gibi kurumlarda Linux çok daha rahat kullanılır.  Milyonlarca kişisel Linux kullanıcısından çok daha sıkıntısız olur. Nasıl mı?
Bu forumda sorunu olan kullanıcıların bir analizini yapsak yüzlerce farklı donanım kullanıldığını görürüz. İşlemcisinden tut ekran kartına, yazıcısına kadar belki hiç adını duymadığımız donanımlarla karşılaşırız. Bu sebeple Linux 'un kişisel kullanıcı deneyimi sıkıntılı olabiliyor.

Ama devlet dairelerini düşünün. Tek tip bilgisayarlar, tek tip donanımlar. Adam gibi yapılacak  bir donanım analizinde Linux ile en sıkıntısız çalışan donanımlar tespit edilecek. (Ki var zaten. Birçok marka Linux çekirdeği ile sıfır sıkıntılı çalışabiliyor.) Intel/Nvidia zaten sıkıntısız çalışıyor ki devlet dairesinde oyun oynanmayacak herhalde. Geriye sadece yazıcı kalıyor.  Ben kendimin Canon yazıcımı hatasız bir şekilde kullanabiliyorum. Demek ki yazıcı da var.

Eeee daha ne donanım uyumsuzluğundan bahsedilebilir?

Sorun olacak tek şeyi ben size söyliyim: Ofis yazılımları. Tek baş ağrıtacak şey bu. Başka hiçbir şey yok.

Personeli eğiteceksiniz zaten. Bunu söylemeye bile gerek yok. Çocukluktan beri bilgisayar denen şeyi "Windows" olarak algılamış kişileri eğitmezseniz sıkıntı çıkar tabi.
----------------------
Yukarıdaki fikirlerimden dolayı, kimse o habere beni inandıramaz. Baştan sona saçmalık. Kimsenin sadece bir tek Ofis yazılımı  kullanmak için hem Ofis hem Windows yazılımlarına milyarlarca dolar harcamak isteyeceğini sanmıyorum - durduk yere-. 

Bazı firmaların lobi çalışması olabilir.

furyzer0

Aynı konuya ters taraftan bakarsak bir kaç yıldır linux kullanan bir yerde neden durup dururken el altından windowsa geçirsinler? Oyle bir şey olsa neden daha once yapmasınlar ki? Biz pardusa geçeceğiz dediğimizde çok yakın zamanda gelişti olaylar ve ne olduğu barizdi. Burada ise aradan büyük zaman geçmiş. Bu olayın aynı sebepten olduğunu düşünmüyorum ben.

D@bbe

[mention=618533]@furyzer0[/mention]
tamamen aynı... Win**** Windows adlı şahıs gezegeni ele geçirmeye çalışıyor... NSA tek sistem olursa daha kolay erişeceğinden...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

guestwho

Alıntı yapılan: freeman - 19 Şubat 2017 - 12:09:29
Aslında bu gibi kurumlarda Linux çok daha rahat kullanılır.  Milyonlarca kişisel Linux kullanıcısından çok daha sıkıntısız olur. Nasıl mı?
Bu forumda sorunu olan kullanıcıların bir analizini yapsak yüzlerce farklı donanım kullanıldığını görürüz. İşlemcisinden tut ekran kartına, yazıcısına kadar belki hiç adını duymadığımız donanımlarla karşılaşırız. Bu sebeple Linux 'un kişisel kullanıcı deneyimi sıkıntılı olabiliyor.

Ama devlet dairelerini düşünün. Tek tip bilgisayarlar, tek tip donanımlar. Adam gibi yapılacak  bir donanım analizinde Linux ile en sıkıntısız çalışan donanımlar tespit edilecek. (Ki var zaten. Birçok marka Linux çekirdeği ile sıfır sıkıntılı çalışabiliyor.) Intel/Nvidia zaten sıkıntısız çalışıyor ki devlet dairesinde oyun oynanmayacak herhalde. Geriye sadece yazıcı kalıyor.  Ben kendimin Canon yazıcımı hatasız bir şekilde kullanabiliyorum. Demek ki yazıcı da var.

Eeee daha ne donanım uyumsuzluğundan bahsedilebilir?

Sorun olacak tek şeyi ben size söyliyim: Ofis yazılımları. Tek baş ağrıtacak şey bu. Başka hiçbir şey yok.

Personeli eğiteceksiniz zaten. Bunu söylemeye bile gerek yok. Çocukluktan beri bilgisayar denen şeyi "Windows" olarak algılamış kişileri eğitmezseniz sıkıntı çıkar tabi.
----------------------
Yukarıdaki fikirlerimden dolayı, kimse o habere beni inandıramaz. Baştan sona saçmalık. Kimsenin sadece bir tek Ofis yazılımı  kullanmak için hem Ofis hem Windows yazılımlarına milyarlarca dolar harcamak isteyeceğini sanmıyorum - durduk yere-. 

Bazı firmaların lobi çalışması olabilir.

Konuyu güzel özetlemişsin. Lobi demişken...

https://www.scribd.com/doc/122167337/Studie-OSS-Strategie-der-Stadt-Munchen-v1-0-Zusammenfassung
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!