[Çözüldü] Cinnamon çöktü Linux Mint

Başlatan gl07, 31 Ocak 2017 - 16:09:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gl07

Dün Kali linux için bazı paketleri minte kurdum bir videodan izlediğim şekilde ama pc yi açtığımda cinnamon çöktü fallback kipinde çalışıyor diyor. Birazda acemiyim sizden yardım alayım dedim. Yardım ederseniz ne mutlu.

lubuntu

Linux Mint Türkiye forumundan daha hızlı cevap alabilirsiniz.

gl07

Evet orayı denedim ama benim için yeni bir kural getirdiler ve cevaplamadılar :D https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=7551.0

speakerXXL

İlgili forumda çözümü var denmiş, bir zahmet arayıverin. Kimse bir uyumsuz bir depo ekleyip sonrasında kararsız hale getirdiğiniz bir sistemle ilgili uğraşmak zorunda değil. Kali deposu Debian sid (yani Debian kararsız deposunu) taban alır, siz kafanıza göre farklı bir dağıtıma bu depoyu ekliyosunuz, sonra keyfi olarak kararsız hale getirdiğiniz bir sistemi birilerinin emek harcayarak düzeltmesini bekliyorsunuz. Sistemi kurtarmanızın en kolay yolu sisteminizi yeniden kurmak olacaktır. Sistem bu haldeyken hiç kimse size yardım edemez. Harcanak emek kazanılacak faydadan çok fazla olduğu için, uğraşmak efektif bir yöntem değil.

illedelinux

Ben de dahil herkesin ortak kanaati yeniden kurulumdan başka çözümü olmayan bir sorunla kimse ugraşmaz, bence sen de boşuna ugraşma...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

speakerXXL

Çözümü var ama efektif değil, Kali deposunu kaldırıp Linux Mint yazılım kaynakları aracı yardımıyla dış depolardan eklenen paketler resmi depolardaki sürümüne düşürülebiliyor, ama bu esnada oluşabilecek başka olası sorunların çözümü tecrübeli olmayan kullanıcılar için zor olabilir, efektif olmaması bu sebeple. Daha bir kaç öncesinde bununla ilgili çözülmüş bir konu da Linux Mint Türkiye forumunda hali hazırda mevcut. Konuyu bulup anlatılanları takip etmenin zor olmayacağını düşünüyorum.

Şu katoolin betiği kesinlikle Ubuntu tabanlı dağıtımlar için uygun değil. Betiği hazırlayan kişi basit bir prefences dosyası ile böyle sorunların ortaya çıkmasını engelleyebilir aslında (tabii dağıtıma göre ayrı dosyalar oluşturması gerekeceği için uğraşmıyordur), ama hazırlayan kişi de bunun Ubuntu tabanlı dağıtımlarda kullanılabileceği öngörmemiş olabilir. Şurada nasıl bir dosya oluşturulması gerektiği bahsedilmiş, böyle sorunları çözmek ve bu ür araçların kurulumu ile ilgili yardım etmek ile işim olmaz, en azında alakalı sorunlar nedeniyle forumları meşgul etmemiş olurlar. Not: İlgili .pref dosyası Linux Mint için uygundur, böylece Kali deposundan, Ubuntu ve Linux Mint deposunda mevcut paketler ezilerek kurulmazlar. Ama bu da başka bağımlılık sorunlarına neden olabilir, orası muamma.

gl07

Klasik ortak yargınız sanırım bu .Dinlemedenh hareket ediyorsunuz .Ben o forumdaki tüm yolları denedim hiçbiri bir işime yaramadağı için konu açtım .Ordada foruma baktığımı belirttim ve yine ortak kararınız olan yeniden kurmayada gerek falan kalmadı bir arkadaş vesilesiyle hallettim kimseden bana emeğini vaktini harca demiyorum orda olurda bilgisini paylaşmak isteyen biri olur yardım etmek isterse diye konuyu açıyorum ki bilgi transferi olsun .Yardım etmek istemeyen adam cevap yazmasın zaten senin için emekmi harcamam diyip gitmek nedir yardımın dokunmayacaksa susmalı bence. Herneyse canınız saolsun :D

BayboraKaan

Ubuntu-tr forumu yardımlaşma ve paylaşım forumudur. Birileri bir hata yapar yardım ister bilgisi ve vakti olan üyeler yardım eder. Kimse forumda boşa zaman harcamaz. Birileri yardım istediğinde ve üslup düzgün ise, bilgimiz var ise yardım ederiz yok yahutta gereksiz uğraş olduğunu düşünen var ise konu ile ilgilenmez ve es geçer konuyu.

[mention=616938]@gl07[/mention] çözüme ulaştıysanız paylaşırsanız sevinirim ve başlığı çözüldü olarak etiketleyerek bizde kilitleriz, sizden sonra aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için bir bilgi birikimi olur forumda bu başlık.

gl07

Sistemi yenilemeden şöyle hallettim ; Cinnamonu tamamen kaldırdım , kali depolarını çıkardım, anadepoları sıfırladım , sıfırdan masaüstünü temiz şekilde kurdum :)

natgho

Alıntı yapılan: gl07Sistemi yenilemeden şöyle hallettim ; Cinnamonu tamamen kaldırdım , kali depolarını çıkardım, anadepoları sıfırladım , sıfırdan masaüstünü temiz şekilde kurdum
Bu seferlik yeniden kurulum daha efektif olmuş. Aklınızda bulunsun, özel paketler kullanacağınız zaman reponun anasayfasına giderek ubuntu/mint için olan repoyu tercih ederseniz sourcelist'iniz ve sisteminiz kirlenmez, sizin için de faydalı olur. Temelde muhtemelen kali'de varsayılan olarak yüklü gelip bu tarafta yüklenmemiş pentest paketleri bulunmakta, bu nedenle sorun yaşadığınızı tahmin ediyorum. Bir paket yüklerken mümkün mertebe paket yöneticilerinden faydalanın ki bağımlılıkları görmeniz kolay olsun. Son olarak paket sorununuzdan yola çıkarak bu konuda yeni olduğunuzu varsayarak kalii ile vakit kaybetmemenizi tavsiye ederim.

Saygı ve selam ile...
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.