[Çözüldü] işlemci frekansını kısıtlama

Başlatan Inferno, 31 Ocak 2017 - 12:08:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Inferno

Merhabalar. Debian tabanında "cpufrequtils" adlı program işimi görüyordu. Ancak Arch' ta böyle bir program yok, cpupower adlı bir program var. Fakat komutu yazdığımda işlemci governor'u hariç hiçbir şeyi değiştirmiyor(root hakkını verdim). Acaba yanlış mı yazıyorum?
[tugberk-pc tugberkcaliskan]# cpupower frequency-set --min 1.67 GHz
Setting cpu: 0
Setting cpu: 1

Fakat halen işlemci 1 GHz de kalmaya devam ediyor.

lubuntu

[mention=616868]@Inferno[/mention] Arch Türkiye ve Manjaro Türkiye forumlarından daha hızlı cevaba ulaşabilirsiniz.

Amenofis

Başlık başka içerik başka. Kısıtlamak mı istiyorsun yoksa arttırmak mı?

Ayrıca "cpupower frequency-info" çıktısını buraya yapıştırırsan daha rahat yardımcı oluruz.

Inferno

Alıntı yapılan: Amenofis - 31 Ocak 2017 - 17:10:32
Başlık başka içerik başka. Kısıtlamak mı istiyorsun yoksa arttırmak mı?

Ayrıca "cpupower frequency-info" çıktısını buraya yapıştırırsan daha rahat yardımcı oluruz.
Aslında içerikte de bir nevi kısıtlama var. 1-2 GHz aralığını 1.67-2 aralığında kısıtlıyorum  ;D Tabii ki asıl yapacağım 1-1.67 aralığına kısıtlamak.. Fakat olmuyor. Kodların çıktısı şu şekilde:
analyzing CPU 0:
  driver: acpi-cpufreq
  CPUs which run at the same hardware frequency: 0
  CPUs which need to have their frequency coordinated by software: 0
  maximum transition latency: 10.0 us
  hardware limits: 1000 MHz - 2.00 GHz
  available frequency steps:  2.00 GHz, 1.67 GHz, 1.33 GHz, 1000 MHz
  available cpufreq governors: ondemand performance
  current policy: frequency should be within 1000 MHz and 2.00 GHz.
                  The governor "ondemand" may decide which speed to use
                  within this range.
  current CPU frequency: Unable to call hardware
  current CPU frequency: 2.00 GHz (asserted by call to kernel)
  boost state support:
    Supported: no
    Active: no

illedelinux

İşlemci frekansını sınırlamanın artısı nedir öğrenebilir miyim?
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

lubuntu

[mention=616891]@illedelinux[/mention]Bilgisayarın bağırması engellenmiş olur doğru aralık yakalanırsa.

Inferno

Alıntı yapılan: illedelinux - 31 Ocak 2017 - 17:43:02
İşlemci frekansını sınırlamanın artısı nedir öğrenebilir miyim?
Yeni bir sistem toplamama 6-7 ay var. Malum 8 senelik laptop' ta temizlik yapıp termal macun değiştirmeme rağmen işlemci ısısı bir süre tam yükte çalışınca 100 C ye kadar geliyor. Ben de encode yapar iken işlemciyi 1.67 GHz' ye sınırlıyordum(Windows ve debian' da). Debian da bunu menü applet' i sayesinde yaptım fakat bu mate ye özel bir uygulamaydı. Şu anda tek seçeneğim #cpupower.

Amenofis

illedelinux

Alıntı yapılan: lubuntu - 31 Ocak 2017 - 17:44:05
[mention=616891]@illedelinux[/mention]Bilgisayarın bağırması engellenmiş olur doğru aralık yakalanırsa.

İyi de orjinal frekansa müdahale ne kadar dogrudur sizce?
Mesela ben kullandıgım hiç bir bilgisayarda bu tür müdahale geregi görmedim, üstelik kullandıgım bilgisayarların çogu zayıf  olmalarına ragmen...
Örnegin sistemde bir sorun varsa ve bilgisayara yansıyorsa bilgisayara ellemem sistemin kendine müdahale ederim.
Bu işlemci frekans sınırlaması kafama pek yatmadı...

lubuntu

[mention=616898]@illedelinux[/mention] Bir problem teşkil etmez, çünkü bu bilgisayarın çalışma hızını düşürme işlemidir. Windows'ta bu işlemi yapmak çok kolayken, Linux tarafında biraz karışık gibi duruyor. Enlightenment masaüstü ortamında hazır geliyor mesela bu hız ayarlama.

eronis

Linux Tech Tips'te bunun testi yapılmıştı ve ne kadar kısarsak kısalım değecek bir sonuç elde edemeyeceğimizi ve ne yaparsak yapalım işlemci gücünden ödün vermemizin mantıklı olmadığı Linus test etti, onayladı :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Inferno

Alıntı yapılan: Amenofis - 31 Ocak 2017 - 18:09:48
cpupower frequency-set -u 1.67GHz
İşte sorun burada. Bu komutu çalıştırdıktan sonra setting cpu 0-1 çıktısı çıkıyor, ancak etki etmiyor. Örneğin bu komutu denedim ve halen 2 GHz ye çıkabiliyor.
[mention=616900]@eronis[/mention]
[mention=616898]@illedelinux[/mention]
Haklısınız işlemci frekansını kısıtlamak çok saçma ancak bu ısınmayı fiziksel olarak çözebileceğimi sanmıyorum. fan, alüminyum yapraklar temiz ve termal macunu 1 senelik bile değil. Ve frekansı kısıtlamak performanstan en fazla %20 ödün veriyor olsun, işlemci ısısı 1.67 GHz de 85 C' nin üzerine çıkmıyor.

eronis

[eronis@Manjaro ~]$ sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0:  +36.0°C  (high = +82.0°C, crit = +102.0°C)
Core 0:         +35.0°C  (high = +82.0°C, crit = +102.0°C)
Core 1:         +35.0°C  (high = +82.0°C, crit = +102.0°C)

radeon-pci-0100
Adapter: PCI adapter
temp1:        +29.5°C  (crit = +120.0°C, hyst = +90.0°C)

CPU: Intel Core i3-2100 @ 4x 3.1GHz [38.0°C]

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2017 - 19:21:58

İşlemcin çok aman aman bir yüke girmeden eğer 60'ı geçiyorsa zaten ortada bir sorun vardır.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Inferno

[mention=616917]@eronis[/mention]
[tugberkcaliskan@tugberk-pc ~]$ sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +54.0°C  (crit = +107.0°C)
temp2:        +54.0°C  (crit = +107.0°C)

cpu:                                                           
                       Intel(R) Pentium(R) Dual  CPU  T3200  @ 2.00GHz
                       Intel(R) Pentium(R) Dual  CPU  T3200  @ 2.00GHz

İşlemci boşta iken 45-50 arasında geziyor ama tam yükte 2 dakika sonra 100 derece  :( bir sorun olduğunun farkındayım, ancak geçici olarak frekansı kısıtlayıp bunu çözüyordum.

illedelinux

Bakın böyle ısınma sorunuyla karşılaşsam ya dağıtımı ya da masaüstünü değiştirirdim, bence bu yöntem daha makul görünüyor.
Mesela bir bilgisayarımda Gnome'ye Kde'ye varana kadar sorunsuz çalışıyordu ama Xfce'ye gelince kafayı yiyordu. Manjaro Xfce, Xubuntu, Debian Xfce hiç farketmiyordu Xfce oldu mu adeta isyan ediyordu...

Inferno

[mention=616921]@illedelinux[/mention]
Bakın  :)) Sorun yazılımsal değil. Windows' ta da böyle idi. Ben de frekansı güç yöneticisinden düşürüyordum.(%100 = 2GHz / %99 = 1.67GHz / %70 = 1.33 GHz)

lubuntu

[mention=616923]@Inferno[/mention]Enlightenment masaüstünü kur sana tavsiyem. Denemesi bedava. Çünkü orada hali hazırda cpu hızı ayarlama mevcut panelde.

ata1

Inferno

[mention=616941]@lubuntu[/mention][mention=616944]@ata1[/mention]
Sağ olun. Dediğiniz Arch wiki sayfasına bakmıştım  zaten. Ancak komutu yazdığımda(tamamen doğru olarak) bir işe yaramıyor. Sorunu farklı bir şekilde çözdüm. #cpulimit adlı program frekansı kısmadan ziyade programın işlemci kullanma yüzdesini kısıtlamamı sağlıyor:

sudo cpulimit -l 50 handbrake
50/200(çift çekirdek) ---> %25 CPU kullanma izni

Inferno

[mention=616979]@lubuntu[/mention]

İleti gönderemediğimden konu dışı bölümünden cevap vereyim dedim.
Resimde gördüğün gibi (çekirdek sayısı * 100) üzerinde baz alınıyor(sanırım?). 4 Çekirdekli bir işlemcide maksimum değer 400 mü değil mi bilmiyorum denenmesi lazım.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

alquirel

[mention=616982]@Inferno[/mention], iletinizi başlığınıza taşıyıp başlığın kilidini açtım. Forumda 30 ileti sınırımız var özel mesaj gönderebilmek için. Konunuza böyle devam etmek daha uygun olacak.

lubuntu

[mention=616982]@Inferno[/mention]Bu yolla %25 i aşacaktır her seferinde. İşlemci çalışabilmesi adına bu kuralı her seferinde bozar. Agar.io oyununa gir mesela en çok işlemci kullanan sayfalardan birisi, %25 kuralı tanınmayacak göreceksin. Makul bir rakam verilmesi gerekli.

Inferno

[mention=616986]@lubuntu[/mention]
İşlemci bu yolla handbrake de %20-%30 civarlarında yani yaklaşık %25 olarak çalışıyor. Bu frekans kısıtlamaktan çok programa müdahele olduğu için tabii ki *kararlı çalışmıyor ancak frekansı düşüremiyorum ki? Elden bu kadar geliyor.

eronis

Açıkçası çok kafanı yormanı tavsiye etmem teknik detayla. Sen sanıyorum bilgisayarın bağırmasını (Fan sesini) dengelemek istiyorsun ? Temizlemenin dışında belki soğutucu alabilirsin. Ancak eski bilgisayarlar sanki ateş atacaklarmış gibi ısınırlar ve bunu önlemenin bir yolu yok ve fan çalışmazsa olacakları düşün.

https://www.youtube.com/watch?v=y39D4529FM4

Inferno

Alıntı yapılan: eronis - 01 Şubat 2017 - 15:25:03
Açıkçası çok kafanı yormanı tavsiye etmem teknik detayla. Sen sanıyorum bilgisayarın bağırmasını (Fan sesini) dengelemek istiyorsun ? Temizlemenin dışında belki soğutucu alabilirsin. Ancak eski bilgisayarlar sanki ateş atacaklarmış gibi ısınırlar ve bunu önlemenin bir yolu yok ve fan çalışmazsa olacakları düşün.

https://www.youtube.com/watch?v=y39D4529FM4
Hayir, bilgisayarın fan sesini engellemek değil amacım, fan tam hızdayken bile işlemcinin ısısı 100 dereceye çıkıp kapanıyor 3 dakika içinde(%100 yükte iken). Ben de fiziksel olarak çözemediğim sorunu frekansı düşürerek çözüyordum. Malum normal olarak bırakınca bilgisayar 3 dakika render' in sonunda kendini kapatıyor.

Bu da benim fiziksel olarak ayrıyetten yaptığım soğutma kutusu:

https://splice.gopro.com/v?id=qX4kWn

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi