Usb üzerinden Ubuntu Çalıştıramadım.

Başlatan asarycan, 28 Ocak 2017 - 20:09:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asarycan

Bende Guleek İ8S mini pc var. içinde 2 işletim sistemi var içinde. windows ve android 32 gb alan var. ben windows u kaldırıp tek android kullanmak istiyorum. Ama daha öncesinde usb den boot etmeyi denedim. usb üzerinde ubuntu kurulu fakat çalıştıramadım. bios biraz değişik. internal efi shel diye bir şey var. ne yaptıysam olmadı. nasıl yapılacağını bilen birisi var mı? yardımınıza ihtiyacım var.

myeser

Benzer bir soruna bende karşılaştım gibi. Flash bellek takılı halde bilgisayarımı başlattım ve sürekli ESC ye bastım. Boot ekranı geldi oradan flash belleği seçtim ve canlı ubuntuya giriş yaptım. Bir dene istersen.

asarycan

bende escape basınca farklı bir ekran çıkıyor. oradan boot lu bir şey var. oraya geçiyorum. 3 seçenek var windows,  android ve internal efi shell
İnternal efi shell seçiyorum. Orada sürücüler görünüyor sanırım. BLK0 dan başlıyor BLK23 e kadar. Bir de FS0 var. Bir tek  BLK4 ile FS0 içine giriliyor sanırım usb yi görmedi.  internet te araştırdım. mount BLK0 usb gibi bir komut vardı fakat bende mount ta çalışmıyor. geçersiz komut diyor. BLK4 ün içinde efi yi çalıştırdım gene android çalıştı. Buradan efi çalıştırmak gerekiyormuş. USB'nin içine girebilsem tamamda.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ocak 2017 - 17:57:41

256 mb bir tane flash bellek var onu görüyor o fat32 içine ubuntu yüklü olan flash belleği görmedi o da 32 gb. FS0 ve FS1 içinde görüyor. BLK3  veBLK4 te benim 32 gb olan flash bellek. onu görmedi. ubuntu içinde efi dosyası oluyormu?

asarycan

arkadaşlar sorunu çözdüm. youtubeden bir videoda birisi bootia32.efi diye bir dosya paylaşmış onu boot klasörüne atıp başlangıçta seçince oldu. Linux mint çalıştırdım usb üzerinden. linux üzerinde harddisk imajı alınıyormu. Yedeklemek istiyorum harddiski üzerinde deneme yapıcam bir şey olursa tekrar yüklerim. harddiskte 19 partition var. gparted tan baktım.