Bios güncelleme sorunu.

Başlatan tarık_07, 28 Ocak 2017 - 11:00:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tarık_07

Arkadaşlar merhaba. Foxconn 45CMX/45GMX/45CMX- model anakartlı masaüstü bilgisayarım var. 1 +1 gb ddr2 667 mhz ram var idi ben 2+2 667 mhz ram taktım. Ubuntu kullanıyordum bi kaç yıldır bi sorun sebebiyle windowsa döndüp yanına ubuntu kurmak istedim. Bilgisayarada Windows 10 64 bit kurdum fakat kullanılabilir ram 3,25 gözüküyor. Biraz araştırma yaptım bios güncelleme gerekiyormuş fakat bios güncellenirken böle bir hata alıyorum yardımcı olabilir misiniz?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

lubuntu

3.25 gözükmesi normal ayrıca denedin mi ubuntu kurmayı? Önce dene ondan sonra kuramazsan sebebine bakılır. Ayrıca hala Windows tarafındasın yani bios güncellemek istiyorsan illaki bunu Windows forumlarına sormalısın, sana daha hızlı yardım getirir o sebeple diyorum.

tarık_07

Peki neye göre normal? Denemedim denicem ama aynı sorunu netten araçtım biosun yeni sürümünde 4 gb ram desteği geliyormuş. Windows tarafında forumlara yazdım ama dönen yok dedim belki burdan bilen birisi çıkar.

lubuntu

[mention=616791]@tarık_07[/mention]sudo lshw bu komutla aslında 4gb ram olduğunu görebilirsin. Sistem büyük olasılıkla kendine saklıyor rami bilgisayar başlatıldığında, ayrıca bu bir sorun değil.
Ekleme: Neden Ubuntu yüklenmeyecek diye düşünüyorsun bunu da anlamış değilim. Biosla alakalı bir sıkıntında yok aslında.

tarık_07

Ubuntu kullanıcam zaten yaklaşık bi kaç yıldır kullanıyorum Windows yanına kurucam. Sevmiyorum windowsu zaten.

turkerataturk

Harici ekran kartın yoksa anakart kendi ekran kartına ram ayırır eksik göstermesi ondan oalabilir.

Bios güncellemeye gelince eğer daha önce böyle bi işlem yapmadıysan en ufak hatada anakarı çöp edersin, bazı kartlar usb ise güncelleme yapar.
Güncelleme dosyasını belleğe at ve biosdan güncelleyebilirsin.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

tarık_07

Harici ekran kartım var ati hd3450. Usbye ms dos önyükleme yaptım. Flash dosyasını da koydum. Flashlama kodunu yazıyorum resimde gördüğünüz gibi bellek yetersiz hatası veriyor.

D@bbe

[mention=616855]@mustangank[/mention]
BIOS güncellemesi o kadar riskli değil... chipi sökülebilirse 5 dakikada düzeltilir lehimli olsada sökülür programlanır sorun olmaz...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

MertKamit

Sakın bu işte amatörseniz BIOS güncellemesine karışmayın, ben karıştım ve şuan PC açılmıyor, kapkaranlık bi siyahlığa sahip. Hiç riske etmeyin, işi bilen birine gösterin.