[Nasıl] Uzak Masaüstü: Ubuntu'dan Win'e, Win'den Ubuntu'ya

Başlatan krallls, 18 Aralık 2008 - 23:34:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Mantık olarak evdeki sisteme sunucu, iş yerindekine istemci kurmak gerekiyor. Evdeki port meselesini hallettikten sonra da iş yerinden bir kısıtlama yoksa bağlanabilemen lazım diye düşünüyorum. Fakat bunun yerine bence Vino-Vinagre ikilisini denemek daha kolay.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

jazzistan

Evet bende aynı şekilde evdeki sisteme (Ubuntu 8.10) sunucu ve işyerindekine de (maalesef buradaki sistemi ben seçemediğim ve değiştiremediğim için Win XP kurulu) istemci kurdum. Dediğiniz gibi muhtemelen işyerindeki kısıtlamalardan kaynaklanıyor olabilir.

Linuxman.

Ne Win'den Ubuntuya ne de Ubuntudan Win'e bağlanabildik....
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

garafatma

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Mart 2009 - 11:26:53
Mantık olarak evdeki sisteme sunucu, iş yerindekine istemci kurmak gerekiyor. Evdeki port meselesini hallettikten sonra da iş yerinden bir kısıtlama yoksa bağlanabilemen lazım diye düşünüyorum. Fakat bunun yerine bence Vino-Vinagre ikilisini denemek daha kolay.

Ayrıca dışarıdan VPN ile iş yerindeki adrese dahil olmak gerekebilir. Ben işyerine tüm uzak masaüstü bğlantılarımı VPN ile dahil lduktan sonra yapıyorum.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

jazzistan

Alıntı yapılan: keiser_soze - 24 Mart 2009 - 08:05:32
Ayrıca dışarıdan VPN ile iş yerindeki adrese dahil olmak gerekebilir. Ben işyerine tüm uzak masaüstü bğlantılarımı VPN ile dahil lduktan sonra yapıyorum.
Evet, haklısınız. Evden, şirketteki bilgisayara bağlanmak istediğim zaman önce vpn bağlantısı yapmam gerekiyor.
Bu konunun benim için önceliği çok yüksek olmadığı için fazla kurcalamadım açıkçası ama yine de aklıma takılan bir noktayı sormak istiyorum. Bağlanılmak istenen bilgisayarda "vino" ayarları yapılması gerektiği belirtiliyor. Vino ayarlarına nasıl ulaşabilirim? "Sistem > Uzak Masaüstü" ayarlarından ulaştığımız yer, vinonun görsel arayüzü müdür?

heartsmagic

Evet orasıdır. Çok da fazla bir seçenek yoktu aslında orada. Bir bilgisayar bağlandığında izin istesin, sadece şu IP'lerden bağlansın, şu port kullanılsın vs. gibi seçenekler vardı diye hatırlıyorum.

@Linuxman., doğru ayarlar yapıldığında bağlanabilmen lazım. Port yönlendirmelerin tamam mıydı örneğin?

jazzistan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Mart 2009 - 04:05:55
Evet orasıdır. Çok da fazla bir seçenek yoktu aslında orada. Bir bilgisayar bağlandığında izin istesin, sadece şu IP'lerden bağlansın, şu port kullanılsın vs. gibi seçenekler vardı diye hatırlıyorum.

Haklısınız. Çok fazla seçenek yok orada gerçekten. Ayarlaması da zor değil. Sadece, bu bahsedilen "vino" nedir ve nasıl ulaşabilirim onu merak etmiştim.
Çok teşekkür ederim cevabınız için.

bilonemsi

uzak durun bağımlılık yapıyor...

http://www.qutuphane.com/

garafatma

@bionels, türkçemizde "saols" diye bir kelime olmadığını hatırlatmak durumundayım :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Alıntı yapılan: keiser_soze - 31 Mart 2009 - 15:11:30
@bionels, türkçemizde "saols" diye bir kelime olmadığını hatırlatmak durumundayım :)

Ve bu üçüncü hatırlatma oldu. "Lütfen" Türkçe kullanımına özen gösterelim. 

Linuxman.

Alıntı Yap@Linuxman., doğru ayarlar yapıldığında bağlanabilmen lazım. Port yönlendirmelerin tamam mıydı örneğin?
Biraz daha açarmısınız ? Tam olarak anlayamadım.
Forever Linux....

heartsmagic

Uzak masaüstü için kullandığın portları kendi makinene yönlendirmiş miydin modem üzerinden?

Linuxman.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Nisan 2009 - 02:13:14
Uzak masaüstü için kullandığın portları kendi makinene yönlendirmiş miydin modem üzerinden?
Hayır nasıl yapılacağına dair fikrim yok. :-\
Forever Linux....

bytan

Alıntı yapılan: Linuxman. - 01 Nisan 2009 - 15:29:40
Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Nisan 2009 - 02:13:14
Hayır nasıl yapılacağına dair fikrim yok. :-\

Port yönlendirme olarak aratırsan, google üzerinde, kendi modemine uygun resimli anlatım bile bulabilirsin. Genel olarak yapılan işlem, modem üzerindeki portların, bilgisayarın dahili ip adresine yönlendirilmesi. Örn: 192.168.32.21 gibi..
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

MynakTurk

ağdaki vista yüklü bilgisayarıma girdi teşekkürler. :)
...

okanlnx

modem üzerinden diğer bilgisayara (kablolu) ağ bağlantısı yapmanın yolu burda anlatıldığı gibi mi?
daha açık bi şekilde ifade edeyim. çok portlu modemim var ve iki bilgisayar bağlı. birinde linux + win var. diğerinde sadece xp var. xp'den xp ye ulaşabiliyorum her iki bilgisayardan. ubuntudan xp'ye ulaşmanın yolu burda anlatıldığı gibi mi? uzak masaüstü denilen şey midir yani? xp'den xp'ye ulaşırken ağ bağlantılarından ulaşıyorum. ondan sordum.

heartsmagic

Alıntı yapılan: okanlnx - 29 Nisan 2009 - 22:46:47
modem üzerinden diğer bilgisayara (kablolu) ağ bağlantısı yapmanın yolu burda anlatıldığı gibi mi?
daha açık bi şekilde ifade edeyim. çok portlu modemim var ve iki bilgisayar bağlı. birinde linux + win var. diğerinde sadece xp var. xp'den xp ye ulaşabiliyorum her iki bilgisayardan. ubuntudan xp'ye ulaşmanın yolu burda anlatıldığı gibi mi? uzak masaüstü denilen şey midir yani? xp'den xp'ye ulaşırken ağ bağlantılarından ulaşıyorum. ondan sordum.

@okanlnx burada anlatılan doğrudan işletim sisteminin kendisine ulaşmak ve kullanmak. Eğer senin istediğin paylaştığın dizin ve dosyalara ulaşmaksa onu zaten Samba ile yapabilirsin.

mustecir

maximus

Ubuntudan Windows Server'e bağlandığımızda capslock tuşu işlev görmüyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim. Ubuntu nun klavye ayarları ile oynayarak bu sorun çözülmüyor. Oysa yine rdesktop veya Terminal Client uygulamasını başka dağıtımlarda çalıştırdığımda (örn.fedora,pardus) capslock tuşu işlevini görüyor. Yardım edebilirseniz sevinirim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: maximus - 22 Eylül 2009 - 21:55:13
Ubuntudan Windows Server'e bağlandığımızda capslock tuşu işlev görmüyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim. Ubuntu nun klavye ayarları ile oynayarak bu sorun çözülmüyor. Oysa yine rdesktop veya Terminal Client uygulamasını başka dağıtımlarda çalıştırdığımda (örn.fedora,pardus) capslock tuşu işlevini görüyor. Yardım edebilirseniz sevinirim.

Sanırım forumda üçüncü defa soruluyor bu soru ve yanlış hatırlamıyorsam çözümünü bulamadık. Hangi yapılandırmanın buna neden olduğunu da anlayamıyoruz gibi. Kaldı ki sorun acaba bizim tarafımızda mı yoksa karşıda mı bunu da çözemedik. Tabii yanlış da hatırlıyor olabilirim, forumdaki konuları bulmak gerekiyor.

maximus

Sanıyorum problem çözüldü. /usr/share/rdesktop/keymaps altındaki common dosyasında "Caps_Lock 0x0 inhibit" satırını sildim. Şu an capslock tuşu WinServerde problemsiz çalışıyor. Herhangi bir hata durumunda yine bilgilendirmeye çalışacağım. İyi çalışmalar,başarılar.

heartsmagic

Arshimet

Alıntı yapılan: maximus - 27 Eylül 2009 - 15:02:39
Sanıyorum problem çözüldü. /usr/share/rdesktop/keymaps altındaki common dosyasında "Caps_Lock 0x0 inhibit" satırını sildim. Şu an capslock tuşu WinServerde problemsiz çalışıyor. Herhangi bir hata durumunda yine bilgilendirmeye çalışacağım. İyi çalışmalar,başarılar.

Merhaba. Aynı dertten muzdarip olarak bir sorum olacaktı. Şimdi Ben CD den boot edip çalıştırıyorum ve sizin dediğiniz işleri yaptım ama kaydetmiyor bu problemi nasıl aşarım bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdide tşk.

bytan

Sudo kullanarak dosyayı açıp kaydetmeyi denediniz mi?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Networker

üstadlarım araştırdım ama rastlamadım benim derdime derman olacak bilgiye.

Ubuntuda yeni sayılırım, ubuntu kurdum şirketteki bilgisayarıma ve compizi etkinleştirdim. Arkadaşın resimde anlattığı gibi nasıl küp şeklinde uzaktaki windowsa bağlanıp geçişler yapabilirim. yani sorum net olarak; kübün bir ekranında uzaktaki windowsa bağlandığımda full ekran giriyor(full ekran girmem gerekli) geçiş yapacak tuşu bulamadım gitti. windowsa bağlandığımda ancak disconect diyip geri ubuntuya dönebiliyorum. full ekran yapmayıp düşük bir çözünürlükte bağlandığımda ise zaten bağlanmamın hiç bir manası kalmıyor ekran yarım çıkıyo vs vs sorunlar oluyor.

konuyu anlatan arkadaşın yaptığı gibi; uzaktaki windowsa full ekran bağanıp conpiz kübü ile hangi tuşla geçiş yapabilirim. bilgi verebilirseniz çok sevinirim. sırf bu yüzden ubuntuyu kaldırmak istemiyorum  :(
resmin linki : http://www.resimupload.com/ds678486915_U3d.html

bu resimdeki gibi geçiş yapmak istiyorum yani.