[Nasıl] Uzak Masaüstü: Ubuntu'dan Win'e, Win'den Ubuntu'ya

Başlatan krallls, 18 Aralık 2008 - 23:34:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

onurkucuk67

Merhaba @if,

Teşekkürler işime yaradı, ilk 2 sorumunda cevabını bulailirsem çok güzel olacak.

if

onurkucuk67

Hayır, PC üzerinde sadece Ubuntu işletim sistemi kurulu.

if

Wine'ı bilmediğinize göre kurulu değil.

@onurkucuk67, bu .rdp uzantılı belgeler metin belgesi mı? Yani içinde komut vs. yok galiba.

onurkucuk67

Metin belgesi evet, komut falan yok içeriğini göndereyim isterseniz "tsclient ile açtığımda istediğim şekilde açılıyor uzak masaüstü.

alternate full switch:i:0
alternate shell:s:
attach to console:i:0
audiomode:i:0
auto connect:i:0
diskmapping:i:0
bitmapcachepersistenable:i:0
client hostname:s:
compression:i:0
description:s:
desktop size id:i:1
desktopheight:i:0
desktopwidth:i:0
disable full window drag:i:0
disable menu anims:i:0
disable themes:i:0
disable wallpaper:i:0
displayconnectionbar:i:0
domain:s:Kocaeli
enable alternate shell:i:0
enable wm keys:i:0
full address:s:192.168.0.203
hide wm decorations:i:0
keyboard language:s:
keyboardhook:i:0
no motion events:i:0
password:b:parola
password 51:b:progman group:s:
progman group:s:
protocol:i:0
protocol file:s:
redirectcomports:i:0
redirectdrives:i:0
redirectprinters:i:0
redirectsmartcards:i:0
screen mode id:i:2
session bpp:i:0
shell working directory:s:
username:s:onur
winposstr:s:

if

@onukucuk67, her zaman bu belgeyi mi açıyorsunuz? Yoksa bunun gibi bir çok belge mi var? Sadece bunu açıyorsanız işimiz kolaylaşır. Öbür türlü ise araştırmam gerek.

onurkucuk67

Her bilgisayarda bir tane bu dosyadan bulunacak, dosyada sadece kullanıcı adı ve parola bilgisi değişiklik gösteriyor olacak.

Bu arada aslında Wine'nin windows uygulamalarını linux platformunda çalıştırmaya yarayan bir uygulama olduğunu biliyorum ama Wubi ile karıştırdım :)

if

@onurkucuk67,  tam ekran sorununun çözümü burada[1] var. Ctrl+Alt+Return tuşlarına basarak küçültebilir ve tekrar bastığında da büyültebilirmişsiniz.

Belgeyi tsclient ile açma yöntemi için tsclient'in -x parametresini kullanabiliriz. Tsclient için özel bir başlaıcı oluştururuz burada[2] anlaıldığı gibi. Böylece tsclient sadece göserdiğimiz .rdp dosyasını okur.

gedit ~/.local/share/applications/Tsclient.desktop ile dosyayı açın ve içine

Name=Tsclient
Comment=Log in to tsclient
Exec=tsclient -x /rdp/dosyasının/yolu
Type=Application
Icon=utilities-terminal
TargetEnvironment=Unity
girdilerini yazıp kaydedin.

[1] http://sourceforge.net/tracker/?func=detail&aid=2935186&group_id=192483&atid=941575
[2] http://askubuntu.com/questions/35488/what-custom-launchers-and-unity-quicklists-are-available

heartsmagic

İlk sıkıntı için şu öneriyi deneyelim:
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=11543843&postcount=5

tsclient -x /nerede/bu/dosya.rdp

Kısacası bir tane dosyanın içine bunu yazacaksın, /nerede/bu/dosya.rdp yerine de .rdp dosyasının yolunu yazacaksın. Sonra da oluşturduğun bu kısayola çalıştırma hakkı vereceksin. Eğer sorun olmazsa kullanıcılar artık .rdp dosyalarına değil de, senin hazırlayacağın bu dosyaya çift tıklayacaklar.

İkinci sorun için sorayım. Sen şimdi uzak bağlantı yapıyorsun ve tam ekran oluyor, sonra Ubuntu ile bu uzak bağlantı arasında gidip gelmek istiyorsun değil mi? Doğru mu anlıyorum, yapamadığın şey Ubuntu'ya ait masaüstüne geri gelememek mi?

Not: Her zamanki gibi @if benden önce davranmış :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

opeksirin

Windows bilgisayarlar arasında Başlat-->Çalıştır-->\\bilgisayar_adı\C$ yada D$ yazdığımız zaman yönetici şifresini bildiğimiz için ve güvenlik duvarı kapalı olduğu için girebiliyoruz. Peki Ubuntu'dan Windows makineye nasıl bağlanabiliriz.

Öner PEKŞİRİN
                                              1983 - İzmir

onurkucuk67

@if,
-Tam ekran sorunumu bahsettiğiniz şekilde çözemedim, ancak Ctrl-Alt-Enter tuş kombinasyonu ile küçültme çubuğuna ulaştım :) Sizin bahsettiğiniz olsaydı daha iyi olacaktı.
- Dediğiniz düzenlemeyi yaptım uçbirimde  ** (gedit:10430): CRITICAL **: gedit_spell_checker_language_to_key: assertion `lang != NULL' failed yazısı gözüktü ve uçbirimi yeniden başlattığımda en son nereye bağlandıysam orası gözüküyor.
Birde Ubuntu 10.04 kullanıyorum Unity kabuk arayüzü yok, verdiğiniz kodun son satırında bu mevcuttu alakalı mı bilmiyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Haziran 2012 - 15:11:02

@heartsmagic,

2.Sorum söylediğin şekilde evet, bunuda "Ctrl-Alt-Enter" kombinasyonu ile aştım, bildiğin başka bir yol varsa deneyebilirim.

if

@onurkucuk67, o zaman rm ~/.local/share/applications/Tsclient.desktop ile o dosyayı silin. Sağ tık>başlatıcı oluştur deyip @heartsmagic'in verdiği komutu komut saırı kısmına yazarsanız da olur.

Kücültme işi için istekde bulunmuşlar geliştiriciye ama ne zaman eklenir bilmem.

heartsmagic

Önce bir teyit için şunu deneyebiliriz. Şu komut uzak bağlantıyı sağlıyor mu?

tsclient -x /nerede/bu/dosya.rdp

heartsmagic

Alıntı yapılan: opeksirin - 27 Haziran 2012 - 14:28:20
Windows bilgisayarlar arasında Başlat-->Çalıştır-->\\bilgisayar_adı\C$ yada D$ yazdığımız zaman yönetici şifresini bildiğimiz için ve güvenlik duvarı kapalı olduğu için girebiliyoruz. Peki Ubuntu'dan Windows makineye nasıl bağlanabiliriz.

IP adresi üzerinden dosya yöneticisi ile yapabilirsin sanırım.

onurkucuk67

Yardımcı olan herkese çok teşekkürler, küçültme işlemi dışındakiler tam benim istediğim gibi oldu.Küçültme işleminide bu şekilde idare etsinler yeni bir yol bulana kadar :)

@heartsmagic evet komut çalışıyor.

Başlık bütünlüğü bozulmasın sorumu ve yapılan çözümleri sıralıyorum;
Sorunlar:

Alıntı yapılan: onurkucuk67 - 27 Haziran 2012 - 11:03:49
1. Bağlantı yapılandırmasını farklı kaydet diyerek *.rdp uzantılı olarak kaydediyorum. İlk önce dosyayı çift tıkladığımda "gedit" ile açıyordu, sonrasında Birlikte aç seçeneğini tsclient olarak belirledim ancak *rdp uzantılı dosyam not defteri gibi görünüyor ve tüm not defterleri artık tsclient ile açılıyor durumda :) Bir şekilde çözülebilir aslında panele tscilent eklersin dosya uzantılarıyla uğraşmazsın vs vs. ancak eğer bir çözümü varsa biz bu şekilde kullanmak istiyoruz, adam dosyaya çift tıklayacak işini görecek ve çıkacak.
2. "Terminal Server Client" bağlantısını tam ekran olarak açıyoruz, ancak oturum kapatmadan Ubuntu masaüstüne geçiş yapamıyorum, oturumu kapatıp çıksam bu seferde bir hata oluştu 30 saniye içinde yeniden bağlanmaya çalışılacak şeklinde bir hata mesajı veriyor. İptal dediğimdede "tsclient" ana penceresine geri dönüyorum.
3. Bağlandığımız sunucu üzerinde caps lock tuşunu kullanamıyoruz yukarıda arkadaşların belirttiği /usr/share/rdesktop/keymaps altındaki common dosyasında "Caps_Lock 0x0 inhibit" satırını silme işleimini gerçekleştiremedim.
--

1. Masaüstüne veya panelde "Terminal Server Client" kısayolu oluşturuyoruz. Kısayol üzerine sağ tıklayıp Özellikler diyoruz(gedit ile düzenleyerekde yapabilirsiniz), Komut yazan satırını "tsclient -x /nerede/bu/dosya.rdp" şeklinde değiştiriyoruz.
2. Tam ekran modundayken "Ctrl+Alt+Enter" tuş kombinasyonunu kullanarak üst çubuğu etkinleştirebiliyoruz, bu sayede simge durumuna küçültüp, kullanıcının diğer işlemleri yapmasına olanak sağlamış oluyoruz. NOT: @if arkadaşımızdan edindiğim bilgiye göre geliştiriciye küçültme işlemi için talepte bulunulmuş, ne zaman eklenir bilemiyoruz tabi.
3. Uçbirimde "gksu gedit /usr/share/rdesktop/keymaps/common" komutunu kullanarak açılan not defterinde "Caps_Lock 0x0 inhibit" satırını bulup siliyoruz, bu işlemden sonra büyük-küçük harf problemimizdende kurtulmuş oluyoruz.

heartsmagic

@onurkucuk67, çözümleri derli toplu olarak aktardığın için teşekkürler.

yakusha

Güzel bir makaleydi. Ubuntu 12.10 üstüne Gnome-Shell kurulu olup, birçok özellik de "ne gerek var" diyerek kaldırılmış olunca Sistem Ayarları'nda Uzak Masaüstü ile ilgili bir çıktı bulamadım.

Gnome için Vino paketinin kurulu olması gerektiğini öğrenmiş oldum. Doğal olarak sudo apt-get install diyerek Vino paketini kurdum.

Gnome 3.6 ile ayarlar ve görseller değişmiş olsa da ayar yapmak zor olmadı.

Modem üstünden 3389 nolu portu bilgisayarımın İp adresine yönlendirdim.

Bu durumda, sabah şirkete gittiğimde tightvnc ile (www.tightvnc.com)
ipnumaram:3389 şeklinde girerek bağlanmam mümkün olacak gibi görünüyor
Artık bu forumu kullanmıyor.

YöneticiBey

Windows bilgisayar kapalı olduğu sırada(ya da uyku modunda) bağlanabilir miyim?

plazma

Kapalı iken uyandırmanız gerekebilir BIOS tan wake on lan gibi ayarları aktifleştirmeniz gerekecektir onun icin ince ayarla yapılabilir.

WoL için başlıkları incelemenizde fayda var :

https://help.ubuntu.com/community/WakeOnLan

windowsu wol ile kontro edilecekse oda ayrı bir başlık http://www.ozengen.com/bilgisayari-uzaktan-acmak/ ama biz ubuntu kısmında yardımcı olabiliriz.

n.bay

Merhabalar aranıza yeni katıldım internette sıkça aramama rağmen çözümü bulamadım hemen soruma geçiyorum iş yerinde windows server 2012 kullanıyoruz statik ip var windows olarak hem ağdan hemde ip ile uzaktan bağlantı yapabiliyoruz yani evden de çalışabiliyordum windows olarak ubuntu dan iş yerindeki windows server 2012 bilgisayara nasıl bağlantı yapabilirim ? Muhasebe programı kullandığımız için Teamviewer ile bağlantı kuramam aşırı derecede donma yaşıyoruz o program ile . yardımlarınız için teşşekürler..

Kullandığım ubuntu sürümde Terminal uzak bağlantı diye birşey de çok aradım fakat bulamadım
Remmina ile deneme yaptım aldığım ileti şu şekilde  ********* RDP sunucusuna bağlanılamıyor

n.bay

plazma

n.bay

hocam neyi nasıl yapacağımı anlamadım bağlantıdan farklı bir program ile bağlantı sağlıyabilirmiyim ?

plazma

Genelde remmina kullanılmış, çok bildiğim bir uygulama değil kendim kullanmadım hiç sss ve wiki sayfalarına bir göz gezdirin

https://github.com/FreeRDP/Remmina/wiki/Remmina-Usage-FAQ
https://github.com/FreeRDP/Remmina/wiki