Gönderen Konu: [Nasıl] Uzak Masaüstü: Ubuntu'dan Win'e, Win'den Ubuntu'ya  (Okunma sayısı 45468 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« Yanıtla #1 : »
Konumuz, Ubuntu'dan Windows'a ve Windows'tan Ubuntu'ya Uzak Masaüstü (Remote Desktop) bağlantısının kurulması. Başta biraz sıkıntı çektiğim için bu şekilde bir konu açmayı düşündüm. Forumda gerekli detayları ile anlatılmış, fakat ikisini tek başlık altında toplamak istedim. Eğer bir eksiğim varsa lütfen düzeltin. Umarım faydalı olur anlatım. (Upload bana aittir.)


UBUNTU - WINDOWS


İlk olarak Ubuntu-Windows arasındaki uzak masaüstü bağlantısı ayarlarını anlatacağım:

1) Windows işletim sistemine "Uzak Masaüstü Bağlantısı" yapmak için Windows'ta bazı ayarlamalar yapmamız gerekiyor. Sırasıyla ilk olarak hangi oturuma bağlanacak isek, o oturuma şifre koymamız gerekiyor. (Windows'ta Uzak Bağlantı için şifre şart.) PC açıldıığı zaman sizden bu şifreyi isteyecek. Bu işlemi denetim masası kullanıcı hesapları penceresinden yapabilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra; "Başlat > Ayarlar > Denetim Masası > Sistem > Uzak" sekmesini açın. Burada karşınızdaki her 2 kutucuğa bir işaret koyun. Ardından; "Uzak Kullanıcıları Seç > Ekle > Gelişmiş > Şimdi Bul" diyalog kutusunu açın. Buradan uzaktan hangi kullanıcıya bağlanacaksanız bu kullanıcıyı seçin. Ve tamam deyip tüm menülerden çıkın:Şu an bu bilgisayara uzaktan bağlanacak kullanıcıları belirledik. Bu ayarlar ile yerel (local) ağdan "Remote Desktop" erişimi yapılır duruma geldi. Başka bir yerden bu PC'ye bağlanmak isterseniz modemde 3389 port'unu açıp bilgisayarın IP adresine yönlendirmeniz gerekir. Şunuda ekleyeyim: Uzaktan windows işletim sistemine bağlandığınızda Windows ekranı kilitlenir; karşınıza Ctrl+Alt+Delete tuşlarına basmanızı belkleyen ekran gelir, bilgisayarı uzaktan bağlanan kullanıcı ele alır.

2) Şimdi Windows'taki ayarlar bitti, gelelim Ubuntu'da ne yapacağımıza... Forumda üstatlarımız gerekli şekilde anlatmış ama ben tekrarlayacağım. "Uygulamalar > İnternet > Terminal Sunucu Bağlantısı" uygulamasını başlatıyoruz ve aşagıdaki ayarların yapıyoruz:Buradan bilgisayarınızın IP adresini (88.xx.xx.xx:3389), bilgisayarınızın kullanıcı adı ve oturum açtığınız şifrenizi ve diğer ayarları, görüntü sekmesinden ise uzaktan bağlandığınızda ekran çözünürlüğü ile ilgili seçenekleri, vs. ayarlayabilirsiniz.

3) Nihayet, şekildeki gibi Windows'a uzak masaüstü bağlantımız gerçekleşecektir:
WINDOWS - UBUNTU


Bu kısımda Windows'tan Ubuntu'ya erişim yapacağız:

1) İlk olarak yapmamız gereken şey, Ubuntu'da "Sistem > Uzaktaki Masaüstü" ayarlarını yapmak:

 

Genel sekmesinde resimdeki gibi ayarlamaları yapıyoruz ve uzaktan bağlanırken kullanacağımız parolayı belirliyoruz. Gelişmiş sekmesinde yukarıdaki resimdeki gibi ayarlamaları yapıyoruz. Eğer bir standardın dışında bir port kullanacaksak, "Başka bir port kullan"ı seçip, port numarasını giriyoruz. Ubuntu'daki ayarlar bu kadar.

2) Şimdi Windows'ta yapılması gerekli bir işlem kaldı: Windows işletim sistemine RealVNC programını yüklemek. Resmi sitesinden ücretsiz versiyonunu kullanabilirsiniz:
http://www.realvnc.com/products/download.html adresinden temin edebilirsiniz. Buradan yazılımı indirip Windows işletim Sistemimize kuruyoruz.

 

3) Nihayet, şekildeki gibi Ubuntu'ya uzak masaüstü bağlantımız gerçekleşecektir:


« Son Düzenleme: 19 Aralık 2008 - 09:46:48 Gönderen: erginemr »

« Yanıtla #100 : »
Genelde remmina kullanılmış, çok bildiğim bir uygulama değil kendim kullanmadım hiç sss ve wiki sayfalarına bir göz gezdirin

https://github.com/FreeRDP/Remmina/wiki/Remmina-Usage-FAQ
https://github.com/FreeRDP/Remmina/wiki

hocam linkteki komutları uc birime girip güncelleme yaptıktan sonra bağlantı problemim çözüldü aynı sıkıntıyı yaşıyan arkadaşlar bu şekilde çözebilirler ilgilendiğiniz için teşekkür ederim


sudo apt-add-repository ppa:remmina-ppa-team/remmina-next
sudo apt-get update
sudo apt-get install remmina remmina-plugin-rdp libfreerdp-plugins-standard

« Yanıtla #101 : »
Merhaba windowstan ubuntuya teamviever ile bağlanınca  linuxta işlem yapamıyorum nerdeyse kasıyor görüntü ayrıca "Sistem > Uzaktaki Masaüstü" ayarlarını yapmak:  bu ayarı bulamadım nerde bu ?

« Yanıtla #102 : »
Yerel ağda mı oluyor bu durum. Bağlantı kurulan bilgisayar dış ağda ise bağlanılan tarafın upload hızı düşük kalıyor olabilir.
Extralar > seçenekler > uzaktan kontrol > kalite ;; bölümünde değişiklik yaparak deneme yapabilirsin.

« Yanıtla #103 : »
Yerel ağda mı oluyor bu durum. Bağlantı kurulan bilgisayar dış ağda ise bağlanılan tarafın upload hızı düşük kalıyor olabilir.
Extralar > seçenekler > uzaktan kontrol > kalite ;; bölümünde değişiklik yaparak deneme yapabilirsin.

windowstan windowsa bağlanınca çatır çatır ama linuxa bağlanınca dona dona ilerliyor...

İş yerinden eve bağlanıyorum.

« Yanıtla #104 : »
Söylediğim yerde "hızı optimize et", "özel ayarlar", "duvar kağıdını kaldır" gibi seçenekler var. Onları düzenleyerek tekrar dene. Örn; Windows da duvar kağıdı varsayılan olarak kapalıdır.

« Yanıtla #105 : »
Merhabalar ubuntu vps almıştım ama windows ile bağlanınca 800x600 oluyordu ekran bunun çözümü varmıdır peki ? Firma ile iletişime geçtim bi çözüm üretemediler. Eğer çözümü varsa dostum söylermisin bu aralar vpsye ihtiyacım var windows ateş pahası linux da hatalardan bıktırıyor.